Wyspa Bożego Narodzenia: niesamowita wyspa krabów

1400 mieszkańców, 40 milionów krabów: witamy na Wyspie Bożego Narodzenia, na samym środku Oceanu Indyjskiego, placu zabaw dla niesamowitych czerwonych krabów.

Zabawny prezent natury zarezerwowany dla Wyspy Bożego Narodzenia

Każdego roku mieszkańcy i goście Boże Narodzenie podziwiać niesamowitą migrację milionów czerwonych krabów. Wyjątkowe zjawisko, które prawie sprawiłoby, że chciałbyś odkryć ten mały kawałek lądu w szczerym polu!

Boże Narodzenie, wyspa na końcu świata

Znajduje się na Oceanie Indyjskim, 900 km od Dżakarty (Indonezja) i 1600 km od Australii, Wyspa Bożego Narodzenia (lub „Wyspa Bożego Narodzenia” po francusku) nie jest wyspą jak inne. To australijskie terytorium zewnętrzne stanowi prawdziwy raj dla gatunków zwierząt.

Dzięki wyjątkowej przyrodzie i przyrodzie podróżnicy, którzy się tam wybierają, będą mogli przeżyć wyjątkowe doświadczenie. Na tej małej wyspie 21 km długości i 18 km szerokości, dwie trzecie to część parku narodowego. Mieszka tam tylko 1400 osób, co pozwala zachować naturalne środowisko wyspy.

Witamy na Wyspie Bożego Narodzenia

Wędrówka dziesiątek milionów krabów

Wyspa Bożego Narodzenia wyróżnia się przede wszystkim migracją czerwonych krabów. Ten endemiczny gatunek (występuje również na Wyspach Kokosowych) Gecarcoidea Natalis jest chroniony.

W porze deszczowej, która zaczyna się w październiku, kraby migrują. Konkretnie, opuszczają las, by dotrzeć do oceanu, w którym samice złożą jaja. Mniej więcej dwa miesiące później matki w towarzystwie noworodków wyruszają w przeciwną stronę, by wrócić do lasu.

Aby dokonać tej zmiany siedliska, 40 milionów krabów przemierza wyspę, zapewniając niesamowitą scenę dla przechodniów. Gromadzą się głównie wzdłuż poboczy dróg, ale także wzdłuż murów. Musi zatem dobrze zamknąć drzwi, aby nie wchodziły do ​​wnętrza domów. Ponadto migracja ta zmusza mieszkańców do bardzo powolnej jazdy w celu ochrony krabów.

Nieskażone piękno Wyspy Bożego Narodzenia

Podróżni mogą być uspokojeni, te kraby lądowe są nieszkodliwe dla ludzi. Współżycie z nimi na drogach, ścieżkach i plażach pozostawia niezapomniane wspomnienia, a ponadto odwiedzający nigdy nie męczą się ich obserwowaniem.

Ale oprócz tego ciekawego spektaklu, podróżnicy mogą wykorzystać swój pobyt, aby zanurkować w Oceanie Indyjskim i podziwiać piękno koralowców i podwodnej fauny. Wyspa ma również kilka rajskich, autentycznych i dziewiczych plaż – a także ośrodek detencyjny dla migrantów, Ale to już inna historia. Krótko mówiąc, ze swoim tropikalnym klimatem i wyjątkową przyrodą, Wyspa Bożego Narodzenia zapewnia całkowitą zmianę scenerii.

Czerwony krab Gecarcoidea Natalis

Gecarcoidea Natalis, gatunek endemiczny i chroniony / © Zinni-Online

Uważaj na kraby na Wyspie Bożego Narodzenia

© David Stanley

Przybornik podróżnika
Przygotuj, porównaj i zarezerwuj swoją podróż, korzystając z naszego wyboru miejsc, które musisz zobaczyć:
🛏 Rezerwacja: znajdź swój hotel/zakwaterowanie na całym świecie
🔁 HomeExchange: platforma wymiany domów nr 1
✈️ Skyscanner: z pewnością najlepsza porównywarka lotów
⏱ LastMinute: najlepsze oferty na wyjazd w ostatniej chwili
🚗 RentalCars: wyszukaj i porównaj wynajem samochodów
🎟 GetYourGuide: zarezerwuj niezapomniane wycieczki i doświadczenia

Jakie jest najlepsze zoo we Francji? Oto nasze 10 niezbędnych rzeczy!

Jak przygotować się do nurkowania na Zanzibarze?