Wietnam czy Tajlandia? Jaki cel podróży wybrać?

Lepiej mieć odpowiednie kryteria wyboru! Wiedząc, że z jednej strony Wietnam to kraj fascynującego piękna, ze wspaniałymi obiektami kulturalnymi i przyrodniczymi oraz wspaniałymi zachowanymi plażami… a z drugiej strony Tajlandią, która łączy w sobie atrakcje turystyczne, spełniając tym samym oczekiwania wszelkiego rodzaju podróżni.

Wietnam vs Tajlandia: kryteria porównania

Aby mieć pewność wyboru, między Wietnamem a Tajlandią nic nie przebije listy kryteriów, pozwalających określić preferowany cel podróży. Należy również wziąć pod uwagę klimat, koszty utrzymania lub budżet, a także różne dostępne zajęcia.

Wietnam, słusznie nazywany Perłą Azji Południowo-Wschodniej, rzadko pozostawia podróżnym obojętnym. W efekcie, to właśnie w Wietnamie można podziwiać magiczne krajobrazy zatoki Halong lub inne miejsca związane z kulturą, takie jak Cesarskie Miasto Thang Long w Hanoi i Hue.

Jeśli chodzi o Tajlandię, uważaną za jeden z najpiękniejszych krajów Azji Południowo-Wschodniej, urzeka ona wieloma atrakcjami kulturalnymi, takimi jak świątynie i zabytki. Tajlandia jest ceniona za hojną przyrodę i piękno tropikalnych wysp, ale także za różnorodność oferowanych tam rozrywek.

Który kierunek wybrać w zależności od klimatu i pogody?

Aby wyznaczyć najbardziej przyjazną destynację z klimatycznego punktu widzenia, wystarczy wziąć pod uwagę warunki klimatyczne sprzyjające wypadom na wieś i wizytom turystycznym.

Najbardziej przyjazna pogoda: Wietnam i Tajlandia

Położona na obszarze geograficznym podlegającym klimatowi monsunowemu, Wietnam i Tajlandia mają pewne podobieństwa, z wyjątkiem niektórych obszarów. Górzyste regiony północnego Wietnamu charakteryzują się bardziej suchą atmosferą i bardziej wyraźnymi porami roku z dość surowymi zimami. Natomiast w centrum i na południu kraju klimat tropikalny określa naprzemiennie dwie pory roku: pora deszczowa i pora sucha. W Tajlandii temperatury wahają się od 15°C do 34°C, w zależności od pory roku. Deszcze są obfite między majem a październikiem, który jest również sezonem tajfunów.

Który kraj wybrać według ceny biletów lotniczych?

Cena biletów lotniczych może mieć duży wpływ na budżet podróży i może decydować o wyborze miejsca docelowego.

Najtańsza średnia cena podróży w obie strony: Tajlandia

Z Francji, lot do Tajlandii jest tańszy w porównaniu do Wietnamu. Rzeczywiście, można zaoszczędzić sto euro, decydując się na lot Francja/Tajlandia zamiast lotu Francja/Wietnam. Nawet jeśli niektóre biura podróży oferują zniżki na ceny biletów lotniczych, Tajlandia zawsze pozostanie ciekawa.

Tajlandia, Wat Arun
Tajlandia, Wat Arun © Raymond Ling

Miejsce docelowe do wyboru zgodnie z budżetem

Biorąc pod uwagę koszty utrzymania w trakcie pobytu, możliwe jest określenie destynacji, która pozwala na wygodne życie przy rozsądnym budżecie na podróż.

Miejsce docelowe z najtańszym budżetem lokalnym: Wietnam

Uwzględniając różne pozycje wydatków, takie jak zakwaterowanie, wyżywienie, transport i zajęcia, a także zakup pamiątek; pobyt w Wietnamie jest mniej kosztowny niż pobyt w Tajlandii. Koszt dwutygodniowego pobytu dla dwóch osób w Wietnamie waha się od 336 do 1624 euro, podczas gdy w Tajlandii kosztowałby od 448 do 1974 euro. To sprawia, że ​​Wietnam jest preferowanym miejscem docelowym.

Jakość życia: zdrowie, bezpieczeństwo, czyste powietrze

Aby znaleźć miejsce, w którym dobrze jest mieszkać, wystarczy zainteresować się kwestiami bezpieczeństwa i zdrowia. Który kierunek ma być faworyzowany pod względem dobrego samopoczucia: Wietnam czy Tajlandia?

Dobrze jest mieszkać zarówno w Tajlandii, jak i Wietnamie

Ogólnie Tajlandia i Wietnam mają zadowalającą jakość powietrza, dość wysoki system opieki zdrowotnej w porównaniu do niektórych krajów Azji Południowo-Wschodniej. Bezpieczeństwo jest również dopuszczalne, o ile przestrzegasz zwykłych środków ostrożności, aby uniknąć oszustw i kradzieży kieszonkowych, które szerzą się w najpopularniejszych miejscach turystycznych.

Jaki kierunek wybrać według opinii podróżników: Wietnam czy Tajlandia?

Jeśli nadal masz problem z podjęciem decyzji, możesz również polegać na opiniach podróżników, którzy przeżyli jednoznaczne doświadczenie podróży do Wietnamu lub Tajlandii.

Podróżujący preferują: Wietnam i Tajlandia

Opinie podróżnych są rozbieżne, jeśli chodzi o wybór między Wietnamem a Tajlandią. Ci, którzy lubią kulturalne odkrycia, z dala od tłumów turystów i cieszą się tańszym pobytem, ​​preferują Wietnam. Jednakże, Tajlandia to miejsce, którego nie można przegapić, jeśli jesteś jednym z tych, którzy lubią urozmaicać przyjemności?pomiędzy odkryciami kulturowymi, relaksem na plaży i wszelkiego rodzaju nocną rozrywką.

Wietnam, Ho Chi Minh Ville
Wietnam, Ho Chi Minh City © Marco Verch

Cel z najbardziej przystępnym trybem wjazdu: Wietnam czy Tajlandia?

Możliwy jest również wybór miejsca docelowego zgodnie z formalnością wjazdową, zwłaszcza jeśli nie lubisz trudnych procedur. Więc który z Wietnamu i Tajlandii jest najbardziej dostępnym miejscem docelowym?

Najbardziej dostępne miejsce docelowe z punktu widzenia procedury wjazdowej: Tajlandia

Wiza nie jest wymagana, aby wjechać do Tajlandii, pod pewnymi warunkami: pobyt krótszy niż 30 dni oraz wjazd i wyjazd drogą lotniczą. W takim przypadku wystarczy mieć paszport.

W Wietnamie obywatele Francji są zwolnieni z wizy na pobyt krótszy niż 15 dni. Ale po 15 dniach wiza jest obowiązkowa, aby móc swobodnie wjeżdżać i poruszać się po kraju. Należy pamiętać, że w przypadku 40 krajów, w tym Francji, można ubiegać się o wizę online.

Którą destynację wybrać w zależności od interesujących miejsc do odwiedzenia?

Zainteresowanie destynacji polega na różnorodności zajęć, miejsc kulturalnych i przyrodniczych do odkrycia oraz możliwości urozmaicenia przyjemności.

Miejsce docelowe z największą liczbą zabytków UNESCO: Wietnam

Wietnam ma wiele miejsc kulturalnych i przyrodniczych wpisanych na listę dziedzictwa UNESCO. Znajdziesz tam 5 obiektów kulturalnych, takich jak Cytadela z dynastii Ho, Kompleks Zabytków Hue, Sanktuarium Mi-sön, Sektor Centralny Cesarskiego Miasta Thang Long w Hanoi i Stare Miasto w Hoi An. odkryj także 2 naturalne miejsca, którymi są Zatoka Ha-Long i Phong Nha – Park Narodowy Ke Bang, a także miejsce mieszane: kompleks krajobrazowy Trang An.

Dziedzictwo Unesco obejmuje trzy miejsca kulturowe Tajlandii, a mianowicie: stanowisko archeologiczne Ban Chiang, historyczne miasto Ayutthaya oraz historyczne miasto Sukhothai i powiązane miasta historyczne. Jeśli chodzi o dziedzictwo naturalne, znajdziesz dwa wyjątkowe miejsca: kompleks leśny Dong Phayayen-Khao Yai i rezerwaty przyrody Thung Yai-Huai Kha Khaeng.

Najbardziej kulturalna destynacja: Wietnam i Tajlandia

Zarówno Wietnam, jak i Tajlandia wzbudzają zainteresowanie entuzjastów odkryć kulturowych. Ale z wieloma miejscami kulturowymi wpisanymi na listę dziedzictwa UNESCO, Wietnam oferuje obietnicę niezapomnianych wrażeń, które są zarówno autentyczne, jak i ekscytujące. Zauważ, że trudno też pozostać obojętnym na splendor świątyń i innych miejsc kulturalnych w Tajlandii, takich jak emblematyczne świątynie Wat Arun, Wat Pho i Wat Phra Kaeo, bogate pałace królewskie, starożytne ruiny i świątynie prezentujące wspaniałe posągi Buddy.

Wietnam, Sapa
Wietnam, przywitaj się © Teseum

Więc jaki jest twój wybór: Wietnam czy Tajlandia?

Teraz, gdy masz już wiele odpowiedzi, wystarczy wybrać, który z Wietnamu lub Tajlandii będzie Twoim następnym celem podróży. Jeśli lubisz odkrywać kulturę i uzdrawiać w sercu dziewiczej przyrody, wybierz Wietnam. Z drugiej strony, aby urozmaicić przyjemności i połączyć wizyty kulturalne z wypoczynkiem na plaży i festynami w tętniących życiem miastach, lepiej faworyzować Tajlandię. I ty? Co myślisz ? Powiedz nam w komentarzach !

Przybornik podróżnika
Przygotuj, porównaj i zarezerwuj swoją podróż, korzystając z naszego wyboru miejsc, które musisz zobaczyć:
🛏 Rezerwacja: znajdź swój hotel/zakwaterowanie na całym świecie
🔁 HomeExchange: platforma wymiany domów nr 1
✈️ Skyscanner: z pewnością najlepsza porównywarka lotów
⏱ LastMinute: najlepsze oferty na wyjazd w ostatniej chwili
🚗 RentalCars: wyszukaj i porównaj wynajem samochodów
🎟 GetYourGuide: zarezerwuj niezapomniane wycieczki i doświadczenia

12 idealnych miejsc na loty balonem we Francji!