Top 8 najpiękniejszych zamków we Francji?

Od zamków nad Loarą przez Wersal lub Chantilly, znajdź nasz TOP najpiękniejszych zamków we Francji.

Zamki, będące świadkami historii Francji na przestrzeni wieków, w znacznym stopniu przyczyniają się do francuskiego prestiżu. Od zamków nad Loarą przez Wersal lub Chantilly, znajdź TOP 8 najpiękniejszych zamków do odwiedzenia we Francji. Szczerze mówiąc, wybór wciąż jest trudny, ponieważ te przesiąknięte historią miejsca są piękniejsze od pozostałych.

Zamek w Wersalu

Lokalizacja: Wersal w Yvelines (78)

Pałac w Wersalu
Pałac wersalski © Brian KINNEY

Pałac wersalski oczywiście zajmuje pierwsze miejsce w tym wyborze. Jego wyjątkowa architektura w znacznym stopniu przyczynia się do reputacji Francji. Wielu odwiedzających chce podziwiać splendor rezydencji Króla Słońca i stąpać po ziemi słynnej Sali Lustrzanej. Jeśli miałbyś wybrać tylko jeden, to ten, który musisz odwiedzić za wszelką cenę. Będziesz zachwycony architekturą i dekoracją zamku oraz pięknem francuskich ogrodów. Urok Petit i Grand Trianon uatrakcyjni Twoją wizytę. Możesz wprowadzić sielankowy akcent, przesuwając spacer do Hamletu Królowej Marii Antoniny, niedawno odnowionego dla naszej największej przyjemności. Czy jesteś gotowy na wizytę w sercu najpiękniejszego zamku we Francji? Oto nasze wskazówki i porady, które pomogą zoptymalizować Twoją wizytę.

Zamek Chantilly

Lokalizacja: Chantilly w regionie Hauts-de-France (60)

Zamek Chantilly
Zamek Chantilly © Francois

Wysokie miejsce w historii Francji, Château de Chantilly to prawdziwy raj dla miłośników sztuki. Zbudowany na bazie starej fortecy przez konstabl Anne de Montmorency, Château de Chantilly ma bardzo szczególną i wyjątkową architekturę. Uszkodzony podczas rewolucji zamek sklasyfikowany jako zabytek historyczny został ostatecznie odrestaurowany przez księcia Aumale, gorliwego kolekcjonera sztuki. Stając się Muzeum Condé po przekazaniu darowizny na rzecz państwa, Château de Chantilly otwiera przed Tobą swoje podwoje i daje dostęp do ponad 800 arcydzieł. Ale twoja wizyta na tym się nie kończy! Chantilly posiada również okazałe ogrody francuskie i angielskie, a także Muzeum Koni. Coś, co zaspokoi wszystkie pragnienia!

Zamek Castelnaud

Lokalizacja: Castelnaud-la-Chapelle w Dordogne (24)

Zamek Castelnaud
Zamek Castelnaud © pkawasaki

Wspaniała panorama doliny Dordogne czeka na Ciebie podczas wizyty w Château de Castelnaud. Godny przedstawiciel czasów średniowiecza we Francji, Château de Castelnaud, od 1985 roku mieści Muzeum Wojny w średniowieczu. Maszyny wojenne, kolekcja broni i zbroi sprawią, że odkryjesz życie lordów w przeszłości.

W celu całkowitego zanurzenia się w świecie i przyjemnej i interaktywnej wizyty organizowanych jest wiele wydarzeń: strzelanie z trebusza, pokaz kowalstwa, … Sztuka wojny nie będzie już miała dla Ciebie żadnych tajemnic. Jego konstrukcja na szczycie klifu nadaje mu imponujący wygląd, który robi wrażenie na 200 000 odwiedzających przechodzących przez jego wały.

Zamek Chambord

Lokalizacja: Chambord w regionie Centre Val de Loire (41)

Zamek Chambord
Zamek Chambord © aterrom – stock.adobe.com

Godny reprezentant zamków Loary, Château de Chambord, zabierze Cię do serca renesansu. Ten budynek, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, został w rzeczywistości zamówiony przez króla Franciszka I. Chcąc uczynić z niego symbol swojej potęgi, król Francji wyszedł ponad miarę. Podczas wizyty w bez wątpienia jednym z najpiękniejszych zamków we Francji, będziesz mógł kontemplować 440 pokoi, 365 kominków i 13 głównych klatek schodowych, które zdobią to miejsce. Na 800 hektarach dawnego parku myśliwskiego znajduje się rezerwat dzikiej przyrody. Być może podczas ucieczki będziesz miał okazję natknąć się na jakieś zwierzęta?

Zamek Chenonceau

Lokalizacja: Chenonceaux w regionie Centre Val de Loire (37)

Zamek Chenonceau
Zamek Chenonceau © aterrom – stock.adobe.com

Nazywany “Château des Dames”, Chenonceau bardzo przyczynia się do reputacji Châteaux de la Loire. Oryginalna architektura, wznosząca się wysoko nad Cher, oraz wspaniały wystrój nadają temu miejscu niezaprzeczalnego uroku.

Chciałbyś odwiedzić Château de Chenonceau w niecodzienny sposób? Lot balonem na ogrzane powietrze, odkrycie w mikrolotach, a nawet wycieczka kajakiem po Cher: możesz odkryć Château des Dames we wszystkich jego aspektach.

Zamek Amboise

Lokalizacja: Amboise w Indre-et-Loire (37)

Zamek Amboise
Zamek Amboise © Dmitri

Rezydencja królów Francji w okresie renesansu, Château d’Amboise gościła ważne postacie historyczne: Franciszka I, Katarzynę Medyczną, a nawet Leonarda da Vinci, który wciąż spoczywa w zamku. To miejsce światowego dziedzictwa UNESCO oferuje wiele zainteresowań dla Twojej wizyty. Jego gotycka architektura i meble z pewnością przyciągną Twoją uwagę. A wisienka na torcie: panoramiczne ogrody, z których roztacza się wyjątkowy widok na Dolinę Loary.

Pomimo swojej imponującej roli w historii Francji, Château d’Amboise zachował autentyczność, która nadaje mu całego uroku. To miejsce jest bez wątpienia punktem obowiązkowym podczas wypadu do najpiękniejszych zamków we Francji.

Zamek Vaux-le-Vicomte

Lokalizacja: Maincy w departamencie Seine et Marne (77)

Fasada południowa. Zamek Vaux-le-Vicomte. Fasada południowa. Zamek Vaux-le-Vicomte.

Tragiczny koniec jego właściciela, Nicolasa Fouqueta, na szczęście nie zaszkodził urodzie i urokowi Château de Vaux-le-Vicomte. To prawdziwe arcydzieło architektury z XVII wieku było świadkiem wielu wydarzeń, równie wystawnych, co tragicznych. Zamek do dziś organizuje wiele imprez, aby zapewnić Państwu zabawną i oryginalną wizytę. Spotkaj się w lipcu i sierpniu, aby odkryć Vaux-le-Vicomte przy świetle ponad 2000 świec na wieczory przy świecach. Pokaz świateł i dźwięków oraz zapierające dech w piersiach dekoracje zachwycą Twoje dzieci w okresie świątecznym. A jeśli chcesz odwiedzić ten wspaniały zamek poza organizowanymi wydarzeniami, nie martw się: kostiumy, poszukiwanie skarbów, ścieżki dźwiękowe uświetnią Twoje odkrycie. Coś, co zadowoli zarówno młodych, jak i starszych!

Ucz się więcej : poznaj historię, anegdoty i porady dotyczące wizyt zamek Vaux-le-Vicomte.

Zamek Haut-Koenigsbourg

Lokalizacja: Orschwiller w Alzacji (67)

Zamek Haut-Koenigsbourg
Zamek Haut-Koenigsbourg © Leonid Andronov

Château du Haut-Koenigsbourg jest obowiązkowym punktem podczas wizyty w Alzacji i okolicach Strasburga. Wznosząca się na wysokość prawie 800 metrów forteca zanurza się w sercu średniowiecza. Wejdź na 270-metrową fortecę i obserwuj alzacką Francję. Mówi się, że w pogodny dzień nierzadko można zobaczyć Alpy.

Miłośnicy warownych zamków znajdą swój ziemski raj. Château du Haut-Koenigsbourg ma szczególną cechę, która niektórych zachwyci: jego doskonały stan. Jego XII-wieczna konstrukcja jest po renowacji w idealnym stanie. Podczas wizyty dokonasz bezpośredniego skoku w średniowieczne życie codzienne. Obiekty zewnętrzne i meble wewnętrzne doskonale odzwierciedlają codzienność minionych lat.

Twoje ulubione zamki we Francji?

A ty, jakie są twoje ulubione zamki we Francji? Czy są na liście, czy masz inne do pokazania? Zostaw komentarz i podziel się swoimi najlepszymi odkryciami!

Przybornik podróżnika
Przygotuj, porównaj i zarezerwuj swoją podróż, korzystając z naszego wyboru miejsc, które musisz zobaczyć:
🛏 Rezerwacja: znajdź swój hotel/zakwaterowanie na całym świecie
🔁 HomeExchange: platforma wymiany domów nr 1
✈️ Skyscanner: z pewnością najlepsza porównywarka lotów
⏱ LastMinute: najlepsze oferty na wyjazd w ostatniej chwili
🚗 RentalCars: wyszukaj i porównaj wynajem samochodów
🎟 GetYourGuide: zarezerwuj niezapomniane wycieczki i doświadczenia

Co robić w Hanoi? 10 niezbędnych wizyt

5 niezwykłych miejsc do odkrycia w Australii