Ten szklany but to właściwie… kościół!

Chcesz wykonać oryginalne zdjęcia ślubne? Ruszaj więc na Tajwan, gdzie właśnie wzniesiono pierwszy kościół… w kształcie szklanego buta!

Tajwan wynajduje kościół butów

Tajwańskie pary już niedługo będą mogły nadać swoim ślubnym zdjęciom odrobinę splendoru XXL, pozując przed gigantyczną 17-metrową pompą, która zostanie zainaugurowana 8 lutego 2016 r. w Chiayi, na południowym zachodzie wyspa, dzień chińskiego Nowego Roku. Niebieski but ze szkła i stali jest już ochrzczony „kościołem butów”.

Krój buta dla turystów… i nowożeńców

Ale krzykliwy pomnik, którego trudno sobie wyobrazić, gdzie mogliby stanąć wierni, nie jest miejscem kultu. Został zaprojektowany jako tło do zdjęć ślubnych, jak żadne inne.
Władze prowincji Chiayi, na zachodnim wybrzeżu Tajwanu, mnożą działania mające na celu przyciągnięcie turystów. Gigantyczny but to ich najnowsza inicjatywa po niedawnej inauguracji lokalnego oddziału jednego z największych muzeów na wyspie, oddalonej o około czterdzieści minut jazdy samochodem.

Mimo krytyki, niektórzy oceniając krzykliwy wygląd buta nie pasują do środowiska naturalnego, władze są przekonane, że „stanie się on nowym miejscem turystyki”, powiedział AFP Hung Chao-chang, rzecznik organizacji odpowiedzialnej za promocję turystyki. w tej części wyspy.
„Jego projekt jest wyjątkowy. Większość narzeczonych lubi nosić szpilki i wierzę, że ten budynek będzie pasował do ich wyobraźni – kontynuował. „Właściwie mieliśmy już wiele telefonów z pytaniem, kiedy ma się otworzyć”.

Kościół butów na Tajwanie

Hołd dla tragicznej przeszłości

Władze lokalne, które wydały na jego budowę ponad 650 000 dolarów, mają nadzieję, że gmach sądu z niebieskiego szkła odniesie taki sam sukces, jak inny pobliski obiekt zaprojektowany przez rząd – dwa łuki znane jako kościół z kryształu” – który stał się ulubioną ozdobą tajwańskiej panny młodej i pana młodego.

Ale poza walorami estetycznymi, but jest również świadectwem tragicznej przeszłości regionu. W latach pięćdziesiątych setki mieszkańców południowego wybrzeża cierpiało na gangrenę po piciu wody skażonej arszenikiem. Wielu ludziom trzeba było amputować stopy, aby przeżyć. „Ta rzeźba w kształcie buta ma zasygnalizować koniec tej tragedii” – powiedział Hung Chao-chang.

Szklany kościół w kształcie buta na Tajwanie

© Flickr STR/AFP/Getty Images – DR

Przybornik podróżnika
Przygotuj, porównaj i zarezerwuj swoją podróż, korzystając z naszego wyboru miejsc, które musisz zobaczyć:
🛏 Rezerwacja: znajdź swój hotel/zakwaterowanie na całym świecie
🔁 HomeExchange: platforma wymiany domów nr 1
✈️ Skyscanner: z pewnością najlepsza porównywarka lotów
⏱ LastMinute: najlepsze oferty na wyjazd w ostatniej chwili
🚗 RentalCars: wyszukaj i porównaj wynajem samochodów
🎟 GetYourGuide: zarezerwuj niezapomniane wycieczki i doświadczenia

Co zobaczyć i zrobić w Bergamo w północnych Włoszech?

10 miejsc, które trzeba zobaczyć w Apulii we Włoszech?