sekretny zakątek raju we Włoszech

Jeśli Matera jest jednym z najstarszych miast na świecie, to nie jest najbardziej znana. Jest to jednak jeden z cudów południowych Włoch.

Ciesz się prawdziwym Dolce Vita w regionie Basilicata

Ze względu na ciepło, wioski, morze lub jedzenie, zawsze jest dobry powód, aby przyjechać i wyjechać do Włoch. Zarówno na północy, jak i na południu włoski urok jest modny. Materapołożony na południowym wschodzie (65km na południe od Bari i… 250km na wschód od Neapolu!), nie jest wyjątkiem od reguły. Jednak mało znany podróżnikom, skorzystałby na tym.

Matera, gwiazda filmowa

Usiadła na jej wzgórzu, ta, która jest… jedno z najstarszych miast na świecie, obok Aleppo i Jerychou, zapewnia fantastyczny plan filmowy. Jej kamienne alejki, jaskinie i schody z widokiem na pustkę, Matera zdecydowanie ma wszystko, co może olśnić. Wyjaśnia to również, dlaczego wielu reżyserów nie zawahało się ani na sekundę przed przekroczeniem murów tego biblijnie wyglądającego miasta w celu sfilmowania.

Oto jak słynny film Mela Gibsona, męka Chrystusanarodziła się na tej ziemi, w małym miasteczku Basilicata, które sprawia wrażenie żywej szopki.

Niedawno Timur Biekmambetow ustawił tam swoje kamery, aby kręcić remake mitycznego peplum Ben Hur.

Fantastyczna historyczna sceneria, zapierający dech w piersiach widok i architektura z przeszłości, Matera to także (a przede wszystkim) zapomniana przeszłość, która czeka na odkrycie.

Matera, bazylika

© Freeartist

Podróż przez wieki

Przybywając do miasta, trudno sobie wyobrazić, że jest tak mocnym świadkiem historii, a zwłaszcza wszystkich epok. Od prehistorii po dzień dzisiejszy ludzie pozostawili na Materze wiele śladów.

Podróżni gromadzą się, aby cieszyć się jaskinie wpisane na listę światowego dziedzictwa. Nazywają się Sassi i są bardzo popularne wśród turystów i rozumiemy dlaczego. ten Park Archeologiczny Historii Naturalnej w Murgii jest nie do pominięcia. Ta wykopana przez morze jaskinia, zamieszkana przez człowieka od czasów paleolitu, kryje w sobie wiele tajemnic.

W tej urzekającej atmosferze, która dosłownie przenosi, Matera wyróżnia się jako kluczowy cel, którego nie można przegapić.

Stare miasto Matera, Basilicata

© porojnicu

Jaskinie Matera

Jaskinie Matery / © dragoncelle

Przybornik podróżnika
Przygotuj, porównaj i zarezerwuj swoją podróż, korzystając z naszego wyboru miejsc, które musisz zobaczyć:
🛏 Rezerwacja: znajdź swój hotel/zakwaterowanie na całym świecie
🔁 HomeExchange: platforma wymiany domów nr 1
✈️ Skyscanner: z pewnością najlepsza porównywarka lotów
⏱ LastMinute: najlepsze oferty na wyjazd w ostatniej chwili
🚗 RentalCars: wyszukaj i porównaj wynajem samochodów
🎟 GetYourGuide: zarezerwuj niezapomniane wycieczki i doświadczenia

10 niezbędnych kroków do udanej Road Trip

Odkryj Ischię, najpiękniejszą wyspę w Europie