nasze 7 niezbędnych wizyt do zrobienia!

Kairouan to miasto znane wszystkim muzułmanom dzięki wielkiemu meczetowi. Jest jednak coraz częściej odwiedzany przez turystów, a miasto jest nawet klasyfikowane przez UNESCO.

Kairouan było pierwszym dużym miastem w Afryce Północnej. Jest wyznaczony jako pierwsze święte miasto Maghrebu. W efekcie, jest również nazywany „miastem trzystu meczetów”. Odkryj teraz nasze najważniejsze rzeczy do zrobienia w Kairouan, po krótkiej lekcji historii miasta!

Kairouan zakonnica

Położony na ziemiach Tunezji, na wschodzie kraju, Kairouan był chroniony przed atakami różnych krajów wokół Morza Śródziemnego. Rzeczywiście znajduje się we wschodniej części Atlasu, w tym północnoafrykańskim paśmie górskim. W związku z tym, znajduje się w suchym regioniei jest zaopatrywana w wodę tylko przez wadi i tamy zbudowane w górę rzeki. Dlatego rozumiemy, że nie była to atrakcja dla najeźdźców.

historia Kairouanu
Kairouan w przeszłości ©trialsanderrors / Wikipedia Commons

W VII i VIII wieku jest powołany do odgrywania roli w religii. W rzeczywistości jest to rozważane baza wojskowa przeznaczone do obrony pozycji zdobytych w imię dżihadu, islamskich świętych wojen. Jednak Kairouan na pewno zyskuje reputację miasta religijnego dzięki budowie jego bardzo słynny meczet. Jest największym w Maghrebie i służył jako wzór dla innych islamskich budowli. Nie daj się zwieść wyglądowi budynku przypominającemu fortecę i przechodź przez niego z ufnością. Nie będziesz rozczarowany małe kolumny, ceramika i inne przejawy sztuki islamu.

Meczety w Kairouanie
Vue de Kairouan © Haythem Gataa / Unsplash

Od tego czasu w mieście powstało kolejne 300 meczetów, napędzając Kairouan as czwarte święte islamskie miastoza Mekką, Medyną i Jerozolimą.

Po tym małym historycznym przypomnieniu, oto rzeczy, których nie można przegapić i zrobić w Kairouanie…

Spacer po basenach Aghlabid

Co może być bardziej niezwykłego niż odkrycie dwóch basenów wypełnionych wodą na środku pustyni. Jednak to właśnie zobaczysz w Kairouan, jeśli udasz się do basenów Aghlabid. W rzeczywistości, te umywalki, zbudowane w 9ten wieku, służył jako rezerwa wodna dla miasta Kairouan. Co więcej, mieli nie tylko dwa, ale czternaście lat. Były duże baseny, 55 000 metrów sześciennych, a następnie mniejsze, które służyły jako osadniki. Karmiono je akweduktemmierzący 36 km długości, sprowadzający wodę z gór.

aghlabides
Basen Aghlabid © Bernard Gagnon / Wikipedia Commons

Odkryj Wielki Meczet Kairouan

Wielki meczet w Kairouan zwany także Oqba Ibn Nafi, nazwa jego założycieljest największy meczet w Afryce Północnej. Ma również opinię najpiękniejszej w całej Tunezji! Został zbudowany w 7ten wiek i jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ten meczet jest naprawdę obowiązkowy w Kairouan. Możesz go zwiedzać sam, ale z przewodnikiem wizyta będzie jeszcze bardziej satysfakcjonująca. Rzeczywiście, dowiesz się wiele o tym okazałym budynku. W przypadku kobiet rozważ zabranie ze sobą sarongu lub szalika, które można wykorzystać do zakrycia ramion i głowy podczas wizyty. W przeciwnym razie, ochrona pożyczy ci szalik przy wejściu.

Meczet Kairouan
Meczet Kairouan ©Fehmi bouguezzi / Wikipedia Commons

Poznaj Medynę

Medyna w Kairouan jest również jedną z najpiękniejszych w Tunezji, podobnie jak większość zabytków znajdujących się w tym mieście. Odkryjesz tam wiele małych rzeczy do zobaczenia absolutnie. W szczególności puit Bir Barrouta, mały meczet Trzech Drzwi lub dom Bey. Możesz także udać się na suki lub do wielu lokalnych sklepów. Od 1988 roku Medyna w Kairouan jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Odkryj także wiele małych uliczek przesiąkniętych historią i śladami.

bir baruta
Studnia Bir Barrouta ©David Stanley / Flickr

Odwiedź dom Bey

Dom Beya, zwany także domem gubernatora, jest okazałą i starą rezydencją. Wiele lat temu było to właściwie mieszkanie gubernatora (Bey dla Tunezyjczyków). Odkąd, został przekształcony w muzeum orientalnych dywanów. Wizyta jest całkowicie bezpłatna, więc możesz odkryć luksusowe pokoje tego domu i jego tajemnice. W prawie każdym pokoju będziesz podziwiać piękne tkane dywany, w całości ręcznie robione. Co więcej, odkryjesz, jak się je robi. Rzeczywiście, na miejscu powstaje fabryka. Jeśli chcesz, możesz zaoferować sobie oryginalny i typowo tunezyjski ręcznie tkany dywan.

dom gubernatora
Dom gubernatora ©Alexandre Moreau / Wikipedia Commons

Dojazd do Muzeum Sztuki Islamskiej w Rakkadzie

Położony około dziesięciu kilometrów od Kairouan, jest dawnym pałacem prezydenckim, stworzonym na pozostałościach miasta Rakkady, w którym dziś gości to muzeum?. W starym pałacu mieści się również ośrodek badawczy specjalizujący się w cywilizacji islamskiej. Wewnątrz muzeum odkryjesz wiele modeli najpiękniejszych zabytków Kairouan i miejsca Rakkady. Znajdziesz również wiele zabytków z tych witryn. Jedna z sal w tym muzeum jest w całości poświęcona Wielkiemu Meczetowi w Kairouan.

Muzeum Kairouan
Coupole du musée © Mehdi Jouini / Wikipédia Commons

Spaceruj po sukach

Suki są obowiązkową wizytą w Kairouan. Są znani w całym Maghrebie. Znajdujące się na ulicach medyny nieuchronnie znajdziesz swoje szczęście na tych ogromnych sukach. Dobrze zorganizowane, znajdziesz kilka „sektorów” zawierające przybliżoną kategorię „produktu”. Rzeczywiście, znajdziesz suk na biżuterię, inny na szkło, potem na perfumy itp. Jedyny, którego nie można przegapić, to suk El Zarbia. Kairouan słynie na całym świecie z produkcji tkanych dywanów. Znajdziesz je we wszystkich kolorach, we wszystkich cenach, o które oczywiście będziesz się targować!

Medina
Dywany z Kairouan ©Alexander Hoernigk / Wikipedia Commons

Skosztuj lokalnych specjałów

W medynie znajdziesz kilka cukierni, które zaoferują Ci degustację lokalnych produktów. Kairouan słynie z tunezyjsko-żydowskich specjałów. Pośród innych, rozsmakujesz się w cudownych makroudach. To ciasto składa się głównie z daktyli, kaszy manny i miodu. Kairouan słynie również z doskonałych win o bardzo owocowych nutach. Spodoba ci się również wiele tłoczonych soków owocowych tuż przed oczami w jednej z miejskich kawiarni. Oczywiście nadal będziesz musiał cieszyć się kuskusem i tagine. Należy pamiętać, że każdy kraj, a nawet region Afryki Północnej przygotowuje te dania zupełnie inaczej.

makroud
Makroud z Kairouan ©Rusty Clark / Wikipedia Commons

Przydatna informacja

  • Za wizyty w niektórych miejscach kultu, zwłaszcza dla kobiet, pamiętaj, aby zabrać ze sobą coś na ramiona i iść ze sobą. Niezbędne będzie również minimum zakryte nogi i unikanie głębokich dekoltów.
  • Lokalna waluta to Dinar tunezyjski (TND). Wiedz, że 1 € = około 3,38 TND.
  • Z Francji najłatwiej dostać się do Kairouan samolotem. Możesz wylądować na lotnisku w Monastyrze, a następnie dotrzeć do Kairouan pociągiem, autobusem lub taksówką kolektyw. Możesz również wypożyczyć samochód na lotnisku na cały pobyt. Będziesz mógł poruszać się bez ograniczeń!
  • Unikaj miesięcy lipca i sierpnia, kiedy może być bardzo gorąco! Sprawdź naszą roczną prognozę klimatu, aby dowiedzieć się, kiedy jest najlepszy czas, aby pojechać do Kairouan.
robić w Kairouan
Kairouan © Haythem Gataa / Unsplash

Podstawy Kairouan… a potem?

W Kairouan jest wiele pięknych rzeczy do zrobienia. Pamiętaj, aby zaplanować jak najwięcej wycieczek, aby nie przegapić żadnego. Czy podobał ci się pobyt w tym świętym mieście, możesz rozważyć odnowienie swojej podróży do innego tunezyjskiego miasta, takiego jak na przykład Tunis lub Monastir. Gdybyś miał okazję odwiedzić Kairouan, nie wahaj się zostawić nam swoich wrażeń lub jakiekolwiek inne uwagi w komentarzach.

Przybornik podróżnika
Przygotuj, porównaj i zarezerwuj swoją podróż, korzystając z naszego wyboru miejsc, które musisz zobaczyć:
🛏 Rezerwacja: znajdź swój hotel/zakwaterowanie na całym świecie
🔁 HomeExchange: platforma wymiany domów nr 1
✈️ Skyscanner: z pewnością najlepsza porównywarka lotów
⏱ LastMinute: najlepsze oferty na wyjazd w ostatniej chwili
🚗 RentalCars: wyszukaj i porównaj wynajem samochodów
🎟 GetYourGuide: zarezerwuj niezapomniane wycieczki i doświadczenia

Dlaczego warto jechać do Nowej Zelandii? Wulkany, fiordy i kultura Maorysów!

6 rzeczy do zrobienia w Tajlandii (póki jest jeszcze czas)