które landy odwiedzić? Oto 12 niezbędnych rzeczy!

Chcesz pojechać do Niemiec, ale nadal zastanawiasz się, które landy odwiedzić? Odkryj landy, których nie można przegapić, aby odkryć i wybrać miejsce docelowe w Niemczech!

Land to kraj związkowy Niemiec. Od 1990 r. i zjednoczenia kraju federalizm jest jedną z podstawowych zasad konstytucji i Niemcy są podzielone na 16 landów. Od Bawarii do Badenii-Wirtembergii, od Morza Północnego po Alpy, a nawet od wschodu do zachodu, te kraje związkowe to tyle regionów, miast i różnych krajobrazów do odkrycia. Aby pomóc Ci wybrać landy, które chcesz odwiedzić podczas następnej podróży do Niemiec, przedstawiamy nasze wybór 12 podstawowych landów.

Bawaria

Kiedy zastanawiasz się, które landy odwiedzić w Niemczech, Bawaria i jej tradycje są koniecznością. W Bawarii możesz odkryć urzekające krajobrazyz wspaniałe zamki lub nawet małe autentyczne wioski. Wśród tych, których nie można przegapić, polecamy słynne zamek Newschwansteinśredniowieczna wieś Rothenburg ob der Tauber lub miasto Passau. Poświęć także czas na zrobienie sobie przerw na skraju wspaniałych jezior regionu, takich jak Jezioro Bodeńskie lub jezioro Chiemsee. Wreszcie podróż do Bawarii byłaby oczywiście niepełna bez wizyty w Monachium. Od placu ratuszowego po słynny Oktoberfest, Monachium jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej tradycyjnych miast w Niemczech!

Rothenburg ob der Tauber w Bawarii
Rothenburg ob der Tauber w Bawarii © vichie81

I Badenia-Wirtembergia

Badenia-Wirtembergia, położona w południowo-zachodniej części Niemiec, przy granicy z Francją, jest krainą, która jest domem dla odwiedzających wiele samorodków. Sławny Schwarzwald ze swoimi wysublimowanymi krajobrazami i małymi tradycyjnymi wioskami są rzeczywiście w tych krajach związkowych. Po jego stronie Heidelberg wraz z zamkiem jest jednym z najładniejszych miast w Niemczech. Wśród innych wizyt, których nie można przegapić, proponujemy odkryć Baden-Baden, Karlsruhe i zamek Hohenzollern. Wreszcie, Stuttgartstolica Badenii-Wirtembergii zasługuje na wizytę z zamkiem i muzeami.

Które landy odwiedzić?  Średniowieczne miasto Heidelberg
Średniowieczne miasto Heidelberg © Freesurf

Berlin

Kolejna kraina, której nie można przegapić, Berlin to miasto-państwo. Nowoczesna, awangardowa ale też bardzo historycznie bogaty, stolica Niemiec nie pozostawia obojętnym swoim gościom. Miłośnicy kultury, w Berlinie znajdziecie bardzo wiele muzeów, zwłaszcza na Wyspie Muzeów. Nie przegap sławnych Porte de Bradendebourg, Reichtag lub nawet pozostałości muru berlińskiego.

Berlin wśród landów do odwiedzenia
Berlin © JFL Fotografia

Brandenburgia

Jeśli odwiedzasz Berlin, sugerujemy również wizytę w Brandenburgii, ponieważ ta kraina całkowicie otacza stolicę Niemiec. W tym regionie szczególnie polecamy Poczdam i Pałac Sanssouci. Zamek ten, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, jest często uważany za „pruski Wersal”. Wśród innych atutów Brandenburgii kraj ten jest domem dla wielu małych wiosek, jezior i wspaniałych przestrzeni przyrodniczych.

Które landy odwiedzić?  Wieś Lychen
Le village de Lychen © Tilo Grellmann

Saksonia

Na wschód od Niemiec Saksonia jest jednym z najpiękniejszych regionów Niemiec. Od pałacu Zwinger po brzegi Łaby Drezno zachwyca gości swoją wysublimowaną barokową architekturą. W tej Krainie proponujemy również wizytę w Lipsk. Miłośnicy przyrody powinni pamiętać, że Park Narodowy Saskiej Szwajcarii oferuje wspaniałe wędrówki i spektakularne punkty widokowe z naturalnymi formacjami skalnymi.

Muskau Park w Saksonii
Le parc Muskau © boil

Hamburg

Kolejne miasto-państwo w Niemczech, Hamburg, można odkryć wzdłuż wody w jego słynny port lub na kanałach dźwiękowych dzielnica magazynowa, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na północy kraju miasto oferuje również piękne spacery z historycznego centrum do brzegów Alster i bogata oferta kulturalna. Wreszcie Hamburg to tętniące życiem miasto gdzie możesz imprezować i podążać śladami Beatlesów.

Hamburg w Niemczech
Hamburg © Mapy

Nadrenia Północna-Westfalia

Najbardziej zaludniony kraj związkowy w Niemczech, z około 23% ludności i reprezentujący największą wagę gospodarczą, Nadrenia Północna-Westfalia jest również warta objazdu dla turystyki. Podczas wizyty w tym regionie koniecznie odwiedź Kolonia ze słynną katedrą. Poświęć też trochę czasu na odkrycie Düsseldorfstolica państwa, Bonn lub Essen.

Katedra w Kolonii
Katedra w Kolonii © dudlajzov

Nadrenia-Palatynat

Na zachodzie Nadrenia-Palatynat jest domem dla najpiękniejszej części dolina renu i oferuje swoim gościom wyjątkowe krajobrazy. Jeśli odkryjesz ten region, poświęć trochę czasu na spacer wzdłuż brzegów Renu i daj się oczarować wzgórzom, winnicom, wioskom, a nawet zamkom. Nie przegap wizyty w stolicy Kraju, Moguncja, jak również Koblencja w sercu Romantyczny Ren.

Mainz wśród landów do odwiedzenia
Moguncja © Branko Srot

Szlezwik-Holsztyn

Kolejny kraj, który możesz wybrać w Niemczech, Szlezwik-Holsztyn znajduje się na północy kraju i pozwoli Ci spędzić wakacje przy morze Północne. W tej krainie możesz odkryć dzikie krajobrazy i odwiedzić miasta Tak jak i Lubeka.

Historyczne miasto Lubeka
Historyczne miasto Lubeka © JFL Photography

Hesja

W sercu kraju ta kraina oferuje różne możliwości wycieczek i pozwala odkryć Frankfurt nad Menem. W głównym mieście tego regionu zalecamy ciche odkrycie historycznego centrum i zdobycie wysokości, wspinając się na szczyt Wieży Głównej. Pomiędzy dwiema wędrówkami nie przegap objazdu do odwiedzenia Wiesbadenstolica stanu!

Wiesbaden w Niemczech
Wiesbaden © Branko Srot

Dolna Saksonia

W północno-zachodniej części kraju Dolna Saksonia jest jednym z głównych landów Niemiec, ponieważ jest drugim co do wielkości pod względem powierzchni i czwartym pod względem zaludnienia. Jako gość część tego regionu znajduje się na skraju morze Północne. Wśród niezbędnych, Hanower to główne miasto i zdecydowanie warte odwiedzenia.

Które landy odwiedzić?  Dolna Saksonia
Nörten-Hardenberg © mojolo

Leszcz

Najmniejsza ziemia w Niemczech, Brema, jest wyjątkowa, ponieważ jest podzielona na dwie części. Będziesz mógł odwiedzić miasto Brema w czasie pobytu, a także będziecie mieli możliwość wejścia w nadmorską pierzeję tej Krainy, aby spędzić czas na skraju morze Północne.

Najsłynniejsza ulica w Bremie
Najsłynniejsza ulica w Bremie © Sina Ettmer

Najważniejsze landy Niemiec… i potem?

Nadal wahasz się, które landy odwiedzić w Niemczech? Nie wahaj się więc dowiedzieć się więcej o obowiązkowych atrakcjach tego kraju lub najpiękniejszych niemieckich miastach, aby stworzyć dla siebie trasę skrojoną na miarę. Twoja następna podróż do Niemiec!

Przybornik podróżnika
Przygotuj, porównaj i zarezerwuj swoją podróż, korzystając z naszego wyboru miejsc, które musisz zobaczyć:
🛏 Rezerwacja: znajdź swój hotel/zakwaterowanie na całym świecie
🔁 HomeExchange: platforma wymiany domów nr 1
✈️ Skyscanner: z pewnością najlepsza porównywarka lotów
⏱ LastMinute: najlepsze oferty na wyjazd w ostatniej chwili
🚗 RentalCars: wyszukaj i porównaj wynajem samochodów
🎟 GetYourGuide: zarezerwuj niezapomniane wycieczki i doświadczenia

12 najpiękniejszych zamków w Niemczech do odwiedzenia

Oto 13 najważniejszych wizyt w Bawarii (Niemcy)