Kambodża czy Wietnam? Które miejsce najbardziej Ci odpowiada?

Kambodża i Wietnam to dwa graniczące kraje Azji Południowo-Wschodniej, z których każdy ma niezwykłe walory turystyczne, kulturowe i przyrodnicze. Oznacza to, że wybór między tymi dwoma miejscami docelowymi nie jest oczywisty. Zapraszamy do poznania kryteriów, które ułatwią Ci wybór!

Kambodża vs Wietnam: kryteria porównania

Aby móc podziwiać kompleks architektoniczny Angkor, niedaleko SiemReap w Kambodży, nie żałując majestatycznych formacji krasowych, z których słynie Zatoka Halong w Wietnamie lub odwrotnie, lepiej wybrać według swoich pasji i pragnień. Ale musisz również wziąć pod uwagę kilka kryteriów, takich jak klimat, koszty utrzymania lub budżet, zdrowie i bezpieczeństwo oraz rodzaje dostępnych zajęć.

Kambodża fascynuje podróżników pasjonujących się odkryciami kulturowymi, dzięki wspaniałym świątyniom, tętniącym życiem targom i życzliwością jej mieszkańców. Ten kraj oczarowuje również miłośników przyrody, dzięki cudom natury i zielonej okolicy. Co sprawia, że ​​ten wspaniały kraj jest miejscem do odkrycia.

Wietnam, nazywany Perłą Azji Południowo-Wschodniej, zadziwia podróżnych atrakcjami kulturalnymi i różnorodnością krajobrazów, każdy tak fascynujący jak drugi. Rzeczywiście, to właśnie w Wietnamie można podziwiać magiczne krajobrazy Zatoki Halong, miejsca Tam Coc lub Phang Nha, sklasyfikowanego przez Unesco.

Który kierunek wybrać w zależności od klimatu i pogody?

Aby wyznaczyć najbardziej przyjazną destynację z klimatycznego punktu widzenia, wystarczy wziąć pod uwagę warunki klimatyczne sprzyjające wypadom na wieś i wizytom turystycznym.

Najprzyjemniejsza pogoda: Kambodża i Wietnam

Ponieważ te dwa miejsca docelowe znajdują się w Azji Południowo-Wschodniej, mają pewne podobieństwo. Klimat tropikalny charakteryzuje się naprzemiennymi dwiema porami roku: pora sucha od listopada do kwietnia oraz pora deszczowa od maja do końca października.

Różne konfiguracje geograficzne regionów Wietnamu uzasadniają zróżnicowanie jego warunków klimatycznych : tropikalny na południu i subtropikalny na północy, z dwoma porami roku nieznacznie przesuniętymi między północą a południem. W każdym razie najlepszym czasem na odkrycie Wietnamu i Kambodży pozostaje pora sucha.

Którą destynację wybrać według ceny biletów lotniczych?

Aby znaleźć preferowaną destynację według ceny biletów lotniczych, nasza analiza opiera się na najniższej cenie w niskim i wysokim sezonie turystycznym.

Najtańsza średnia cena podróży w obie strony: Wietnam

Nagroda za najtańszy bilet lotniczy trafia do Wietnamu. Porównanie liczby lotów powrotnych między Francją a Wietnamem oraz lotów powrotnych między Kambodżą a Francją pokazuje, że bilety powrotne do Wietnamu kosztują od 25 do 82 € tańsze.

Wietnam, Tam Coc
Wietnam, Tam Coc © Rod Waddington / Flickr

Miejsce docelowe do wyboru zgodnie z budżetem

Biorąc pod uwagę koszty utrzymania podczas pobytu, możliwe jest określenie najbardziej dostępnego miejsca docelowego przy rozsądnym budżecie na podróż.

Najtańsze miejsce docelowe: Wietnam

Koszt życia w Wietnamie jest znacznie niższy niż w Kambodży. W efekcie dwutygodniowy pobyt dla dwóch osób w Wietnamie pozwala zaoszczędzić kilkaset euro na kosztach zakwaterowania, wyżywienia, transportu i zajęć… w porównaniu z pobytem w Kambodży. Jeśli więc musisz wybierać według swojego budżetu, wybierz Wietnam, który jest mniej zasobochłonny ale które mogą oferować ekscytujące wrażenia.

Jakość życia: zdrowie, bezpieczeństwo, czyste powietrze

Aby znaleźć miejsce, w którym dobrze jest mieszkać, wystarczy zainteresować się kwestiami bezpieczeństwa i zdrowia. Który kierunek powinien być preferowany pod względem dobrego samopoczucia: Kambodża czy Wietnam?

Życie w Wietnamie jest dobre

Wietnam przyciąga wielu turystów ze względu na swoje atrakcje turystyczne, a także ze względu na stosunkowo komfortową jakość życia w porównaniu do tego, które można znaleźć w Kambodży. W efekcie, system opieki zdrowotnej jest zadowalający. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, oba miejsca docelowe są stosunkowo bezpieczne, chociaż zawsze należy zachować czujność w zatłoczonych miejscach, w których wciąż szaleją kieszonkowcy.

Jaki kierunek wybrać według opinii podróżnych: Kambodża czy Wietnam?

Jeśli nadal masz problem z podjęciem decyzji między Wietnamem a Kambodżą, możesz zaufać opiniom podróżnych, którzy mieli decydujące doświadczenie w jednym z tych miejsc.

Podróżujący preferują: Kambodżę i Wietnam

Zdania są podzielone, jeśli chodzi o wybór między Kambodżą a Wietnamem. W efekcie, tych, którzy lubili odwiedzać świątynie Angkorprzespaceruj się alejkami i podziwiaj kolonialne domy Siem Reap, Battabamg lub Phnom Penh lub ciesz się wycieczką po jeziorze Tonlé Sap, wolę Kambodżę. Ale ci, którzy chcą odkryć historyczne zabytki i starożytne cesarskie miasta, muzea lub zrobić wycieczki w Zatoce Halong lub w delcie Mekongu… a także wylegiwać się na plaży, bez wahania zdecyduj się na Wietnam.

Kambodża, Angkor
Cambodge, Angkor © Baldwin / Flickr

Wybierz miejsce docelowe zgodnie z metodami wprowadzania

Możliwy jest również wybór miejsca docelowego zgodnie z formalnością wjazdową, zwłaszcza jeśli nie lubisz trudnych procedur. Dowiedz się, który kierunek jest najlepszy: Kambodża czy Wietnam.

Najprostsze procedury wejścia: Wietnam

W przypadku pobytu w Wietnamie powyżej 15 dni wiza jest obowiązkowa, aby móc swobodnie wjeżdżać i poruszać się po kraju. Aby zauważyć, że Obywatele francuscy są zwolnieni z wizy na pobyt w Wietnamie krótszy niż 15 dni. Ponadto dla 40 krajów, w tym Francji, można ubiegać się o wizę online.

Konieczne jest również posiadanie wizy wjazdowej do Kambodży, tylko należy to zrobić z Ambasadą Kambodży w kraju zamieszkania, ponieważ Kambodża nie wydaje już e-wiz.

Który kraj wybrać, biorąc pod uwagę interesujące miejsca do odwiedzenia?

Zainteresowanie destynacji polega na różnorodności zajęć, miejsc kulturalnych i przyrodniczych do odkrycia oraz możliwości urozmaicenia przyjemności.

Miejsce docelowe z największą liczbą zabytków UNESCO: Wietnam

Wietnam jest niewątpliwie miejscem docelowym z największą liczbą zabytków UNESCO. Kraj ma na swoim koncie 5 obiektów kulturalnych wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCOktórymi są Cytadela Dynastii Ho, Grupa Zabytków Huê, Świątynia Mi-sön, Sektor Centralny Cesarskiego Miasta Thang Long-Hanoi i Stare Miasto Hoi An. Zatoka i Phong Nha – Park Narodowy Ke Bang i teren mieszany stanowiący kompleks krajobrazowy Trang An.

Trzy miejsca kultury w Kambodży są wymienione na liście dziedzictwa UNESCO, a mianowicie Angkor, świątynia Preah Vihear i obszar świątyni Sambor Prei Kuk, stanowisko archeologiczne starożytnego Ishanapury. Inne niematerialne dziedzictwo, takie jak Royal Cambodian Ballet, Lakhonsbek Shadow Theatre, należą do niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Najbardziej kulturalny cel podróży: Wietnam

Mając na uwadze wiele zabytków kultury wpisanych na listę dziedzictwa UNESCO, Wietnam jest bez wątpienia najbardziej kulturalnym celem podróży. Ale miejsca Angkor, Preah Vihear i świątynie Sambor Prei Kuk są również warte tytułu kulturalnego celu w Kambodży. Oznacza to, że dla tych, którzy podczas pobytu mogą odwiedzić tylko dwa lub trzy miejsca, te dwa miejsca są ze sobą powiązane. W przeciwnym razie, Kambodża wyróżnia się Bon Om Toukfestiwal wody organizowany pod koniec pory deszczowej, kiedy Kambodżanie świętują odwrócenie kierunku przepływu rzeki Tonle Sap.

Wietnam, Hue
Wietnam, Hue ©Jorge Cancela / Flickr

PRZECZYTAJ TAKŻE : 10 miejsc, które trzeba zobaczyć w Ho Chi Minh City (lub Sajgonie)

Więc jaki jest twój wybór: Kambodża czy Wietnam?

Kambodża i Wietnam mają pewne podobieństwo, ale każdy kraj ma też swoje atrakcje turystyczne. Od Ciebie zależy, czy znajdziesz kierunek, który najbardziej Ci odpowiada, zgodnie z Twoimi oczekiwaniami i pasjami.. Mając na uwadze własne kryteria wyboru, powiedz nam w komentarzach, jaki kierunek Cię urzekł najbardziej.

Przybornik podróżnika
Przygotuj, porównaj i zarezerwuj swoją podróż, korzystając z naszego wyboru miejsc, które musisz zobaczyć:
🛏 Rezerwacja: znajdź swój hotel/zakwaterowanie na całym świecie
🔁 HomeExchange: platforma wymiany domów nr 1
✈️ Skyscanner: z pewnością najlepsza porównywarka lotów
⏱ LastMinute: najlepsze oferty na wyjazd w ostatniej chwili
🚗 RentalCars: wyszukaj i porównaj wynajem samochodów
🎟 GetYourGuide: zarezerwuj niezapomniane wycieczki i doświadczenia

nasz praktyczny przewodnik po egzotycznej wyprawie

20 najpiękniejszych krajobrazów Francji na zdjęciach!