informacje i porady dotyczące pobytu

Wybierasz się do Tunezji, ale nie wiesz, co robić w Tunisie? To miasto ma tak wiele do zaoferowania, że ​​trudno będzie wybrać miejsca do zobaczenia.

Co zobaczyć i co robić w Tunisie?

Dlatego wybraliśmy dla Ciebie, najważniejsze wizyty w Tunisie i okolicach?. Nie wahaj się przygotować małego przewodnika, a nawet obwodu, aby niczego nie przegapić podczas pobytu w Tunezji!

Odwiedź Muzeum Bardo

Podczas pobytu w Tunisie wizyta w Muzeum Bardo będzie koniecznością, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o kulturze tunezyjskiej i afrykańskiej. W efekcie, jest to drugie afrykańskie muzeum, które może zaoferować tak bogactwo eksponatów archeologicznych. Jest pełna zabytków świadczących o przeszłości kraju i kontynentu. Znajdziesz jedną z największych i najwspanialszych kolekcji mozaik z czasów rzymskich. Ty też będziesz podziwiać w tym samym czasie typowo tunezyjski pałac, w którym mieści się to muzeum?. Zaplanuj, jeśli chcesz, zarezerwować wycieczkę z przewodnikiem, aby żadna tajemnica tego bogatego dziedzictwa nie umknęła Ci.

muzeum bardo
Muzeum Bardo ©Alexandre Moreau / Wikipedia Commons

Dojazd do Kartaginy

Kartagina to tunezyjskie miasto położone na północ od Tunisu. Mieści się w nim pałac prezydencki i inne budynki bogatych Tunezyjczyków lub emigrantów. Kartagina uchodzi za bardzo eleganckie miasto. Nie wahaj się przechadzać się jego uliczkami, zarówno nowoczesnymi, jak i historycznymi. W efekcie, miasto zbudowane jest na starożytnych ruinach, które nadają mu uroku. Kartagina została zniszczona w 146 rpne przez Rzymian, a następnie odbudowana samodzielnie po wygranej bitwie z Kartagińczykami. Historia miasta, które Cię nie zawiedzie! Kartagina jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, podobnie jak sąsiednia wioska Sidi Bou Said.

Kartagina Tunis
Ruiny Kartaginy ©Drahunkas / Pixabay

Spacer po Sidi Bou Said

Sidi Bou Said to wioska położona około dwudziestu kilometrów na północny wschód od Tunisu. Położona jest na klifach z widokiem na Morze Śródziemne, Kartaginę i Zatokę Tunis. To kolorowa wioska, nazywana „biało-niebieskim rajem”. Zwiedzanie Sidi Bou Saïd będzie sportowe, jeśli zdecydujesz się na spacer po krętych uliczkach. Nadal odkryjesz arabską architekturę połączoną z andaluzyjską, całkiem spektakularną! W efekcie, domy są prawie wszystkie jasnobiałe i królewskie niebieskie, typowe śródziemnomorskie kolory. Nie przegap widoku, który zaoferujesz ci ze szczytu wioski!

Sidi Bou powiedział
Sidi Bou Saïd ©Hajotthu / Wikipedia, wolna encyklopedia

Podziwiaj zatokę z Café des Délices

Café des Délices znajduje się na skraju klifu z widokiem na Zatokę Tunis w Sidi Bou Said. Ta kawiarnia została otwarta w 1960. Jest zaaranżowany na kilku tarasach, co pozwala na relaks i podziwianie wspaniałego krajobrazu. Nazywana jest również Café de Sidi Chaabane, ponieważ została zbudowana wokół grobu świętego o tej samej nazwie. To miejsce ma świetną reputację dzięki słynnej piosence Patricka Bruel, zatytułowany po prostu „Le Café des Délices”. Możesz cieszyć się pyszną herbatą miętową o typowym arabskim smaku.

kawa pyszności
Café des Délices ©Mietek / Wikipedia Commons

Odkryj Pałac Bayram

Teraz jeden z najbardziej luksusowych hoteli w Tunisie, Pałac Bayram było miejscem ostatniego spoczynku Wielkiego Osmańskiego Mufti. Znajduje się w samym sercu zabytkowej medyny. Jeśli chcesz podczas pobytu w Tunisie zanurzyć się w kulturze tego kraju, bez wahania jest to miejsce, do którego będziesz musiał się udać. W efekcie, Pałac prezentuje typową architekturę dawnych czasów. Odkryjesz jego oryginalne dekoracje, marmury, ceramikę i inne historyczne ślady. Pałac ma dwa wspaniałe ogrody, w której można wygrzewać się w złotej ciszy. Do dyspozycji klientów jest również Spa. Możesz dać się skusić hammamowi z prawdziwymi esencjami eukaliptusowymi.

pałac bayram w tunisie
Pałac Bayram ©palaisbayram.com

Poznaj medynę

Wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO od 1979 roku medyna w Tunisie jest sercem miasta. Pewne jest, że udane zwiedzanie całej medyny zajmie Ci kilka godzin, a nawet dni. Można tam odkryć wiele zabytków., podobnie jak meczety, w tym najsłynniejszy „Wielki Meczet w Tunisie”, zwany również „Meczetem Zitouna”. Zobaczysz także pałace, mauzolea, medresy (szkoły średnie) i fontanny. Będziesz musiał również udać się do Kasby, siedziby rządu, ale także wyjątkowego dzieła architektonicznego. Oczywiście to w medynie znajdziesz wszystkie suki i ich handlarzy chętny do targowania się o wszystko, co tam znajdziesz.

co robić w Tunezji
Medyna Tunisu ©Selma Jmii / Wikipedia Commons

Idź do meczetu Zitouna

Meczet Zitouna jest Wielkim Meczetem Tunisu, nazywany jest również Meczetem Drzewa Oliwnego. Siedzi na tronie pośrodku medyny. Majestic, nie będziesz w stanie powstrzymać się od odwiedzenia go. Meczet ma powierzchnię około 5000 metrów kwadratowych i ma dziewięć głównych wejść. Na zewnątrz, ale także wewnątrz znajdują się nie mniej niż 184 kolumny, dzięki czemu ten stary budynek jest architektonicznym splendorem. Nie wahaj się, aby zaprowadzić Cię do wnętrza meczetu! Kobietom zaleca się noszenie zasłony, aby wejść do tego miejsca kultu bardzo szanowanego przez Tunezyjczyków.

meczet w Zitounie
Meczet Zitouna ©grolli77 / Wikipedia, wolna encyklopedia

To tyle, jeśli chodzi o te 7 niezbędnych rzeczy do zobaczenia i zrobienia podczas pobytu w Tunisie.
Przejdźmy teraz do informacji praktycznych i kulturowych.

Praktyczne informacje o Tunisie

Historia (w skrócie) Tunisu

Tunis rozwinął się szybko i znalazł się za Kairouanem, gdy Arabowie przekształcili go w punkt handlowy. Stało się stolicą Tunezji w 1160. Pożądany przez całą historię (Otomanie, Frankowie, Hiszpanie), jest postrzegany jako baza handlowa i wojskowa. Długo otoczony murami obronnymi i do dziś zachował niektóre sekcje i trzy bramy.

Geografia Tunisu

Dziś, Tunis rozciąga się na kilku wzgórzach, a jego rzeźba łagodnie opada w kierunku morza. W jego centrum ogromne jezioro Tunis tworzy przybrzeżną lagunę podzieloną na dwie części groblą, przez którą przejeżdżają samochody i pociągi. Dość powiedzieć, że chodzenie tam w okresach szczytu nie jest zalecane! Dzięki tym korzystnym geograficznym auspicjom Tunis jest jednym z klejnotów Morza Śródziemnego, gdzie dobrze jest spędzić wakacje.

Lotnisko w Tunisie

Lotnisko Tunis–Kartagina (TUN) znajduje się około 8 km na północny wschód od centrum Tunisu. W związku z tym będziesz musiał skorzystać ze środka transportu, aby się tam dostać zaraz po przyjeździe. Możesz ewentualnie zarezerwować taksówkę przed wyjazdem. W przeciwnym razie autobusy odjeżdżają co 30 minut z lotniska do centrum Tunisu.

Jak poruszać się po Tunisie?

TGM (Tunis – la Goulette – la Marsa) to malowniczy mały pociąg co będzie bardzo przydatne do zwiedzania okolicy. Rzeczywiście, obsługuje 18 stacji, zaczynając od północy Tunisu. Przebiega przez miasto Kartaginę i wioskę Sidi Bou Said. Nie daj się zwieść, przystanek „lotnisko” absolutnie nie odpowiada lotnisku Tunis – Kartagina.
Tunis ma również sieć tramwajowa oraz wiele linii autobusowych, które pozwalają tanio poruszać się po mieście. A jeśli nie chcesz zawracać sobie głowy zapałkami, łatwo zauważysz taksówki dzięki ich żółtemu kolorowi.

Zmiana, pieniądze, napiwek

Walutą tunezyjską jest Dinar tunezyjski (TND).
Wiedz, że 1 € to równowartość ponad 3 TND do tej pory.
Nie wahaj się zostawić napiwku, który zawsze jest bardzo mile widziany: policz około 10% zafakturowanej kwoty.

Która godzina jest w Tunisie?

Jest brak jet lag między Francją a Tunezją, kiedy jesteśmy w okresie zimowym. Z drugiej strony trzeba liczyć -1h w okresie letnim.

KIEDY IŚĆ? Sprawdź naszą roczną prognozę pogody, aby określić, kiedy będzie najlepszy czas, aby pojechać do Tunisu.

Odwiedź inne tunezyjskie perły…

Po zwiedzeniu tych wszystkich miejsc bogatych w tajemnice i kulturę, warto dać się skusić na inne tunezyjskie wycieczki. Jeśli uwiódł Cię wyjazd do Tunisu, z pewnością będziesz równie zachwycony miastem Hammamet i jego licznymi wspaniałymi plażami!

Przybornik podróżnika
Przygotuj, porównaj i zarezerwuj swoją podróż, korzystając z naszego wyboru miejsc, które musisz zobaczyć:
🛏 Rezerwacja: znajdź swój hotel/zakwaterowanie na całym świecie
🔁 HomeExchange: platforma wymiany domów nr 1
✈️ Skyscanner: z pewnością najlepsza porównywarka lotów
⏱ LastMinute: najlepsze oferty na wyjazd w ostatniej chwili
🚗 RentalCars: wyszukaj i porównaj wynajem samochodów
🎟 GetYourGuide: zarezerwuj niezapomniane wycieczki i doświadczenia

10 pomysłów na atrakcje w Melbourne

12 wizyt, których nie można przegapić w Lotaryngii!