gdzie pojechać na wspaniałe wakacje?

Laos czy Wietnam? To doskonałe miejsca dla tych, którzy lubią podróżować poza utartymi szlakami. Jeśli masz problem z podjęciem decyzji, ze względu na obowiązkowe atrakcje turystyczne, zapoznaj się z tym artykułem, który oferuje poznaj inne kryteria determinujące postęp Twojego pobytu.

Laos vs Wietnam: kryteria porównania

Aby móc pogratulować Ci wyboru między Laosem a Wietnamem, nic nie przebije lista kryteriów określić kierunek do preferowania: klimat, koszty utrzymania, budżet podróży, różne dostępne zajęcia, oprócz atrakcji turystycznych.

Pamiętaj, że Laos to kraj w Azji Południowej, który urzeka miłośników przyrody piękno jego gór i krajobrazów które zawierają zapierające dech w piersiach miejsca. Miłośników odkryć kulturowych uwiedzie także mnogość świątyń, pałaców i innych wspaniałych zabytków, które charakteryzują ten kraj.

Luang Prabang Laos
Luang Prabang, Laos © Podróż w świat

Jeśli chodzi o Wietnam, to trafnie nazywa się go Perłą Azji Południowo-Wschodniej, ponieważ rzadko pozostawia podróżnym obojętnym. Do magicznych i zapierających dech w piersiach krajobrazów dodaje się wspaniałe zabytki które śledzą historię tego kraju. Miasta cesarskie, kolonialne i inne miejsca o znaczeniu kulturalnym konkurują we wspaniałości, ku uciesze miłośników historii.

Który kraj wybrać w zależności od klimatu i pogody?

Najbardziej klimatycznie przyjazna destynacja to taka, której warunki klimatyczne pozwalają korzystać z największej liczby jasnych i przyjemnych dni.

Najprzyjemniejsza pogoda: Laos

Warunki klimatyczne tych dwóch krajów są praktycznie takie same, ponieważ oba kraje znajdują się na obszarze geograficznym podlegającym klimatowi monsunowemu. Oboje mają okresy spokoju, od października do marca, podczas których deszcz jest rzadkością. Ale to właśnie w Laosie możemy liczyć na łagodniejsze warunki klimatyczne, z dniami często promiennymi i przyjemnie ciepłymi, a jednocześnie deszcz nadal regularnie nawadnia niektóre wietnamskie miejscowości. Należy zauważyć, że w tych dwóch krajach na terenach górskich, charakteryzujących się bardziej suchą atmosferą, panują dość chłodne zimy.

Który kraj wybrać według ceny biletów lotniczych?

Cena najtańszych biletów lotniczych w niskim i wysokim sezonie turystycznym służy jako punkt odniesienia do znalezienia preferowanego miejsca docelowego.

Najtańsza średnia cena podróży w obie strony: Wietnam

Z Francji, lot do Wietnamu jest tańszy w porównaniu do Laosu. Rzeczywiście, różnice w cenach biletów lotniczych w obie strony między tymi dwoma destynacjami pozwalają zaoszczędzić sto euro. I nawet jeśli niektóre biura podróży oferują zniżki na ceny biletów lotniczych do Laosu, Wietnam zawsze będzie interesujący dla osób z ograniczonym budżetem na podróż.

Cesarska Cytadela, Hue
Cesarska Cytadela, Hue, Wietnam © Dennis Jarvis

Miejsce docelowe do wyboru zgodnie z budżetem

Biorąc pod uwagę koszty utrzymania podczas pobytu, można określić, który kraj jest najbardziej dostępny przy rozsądnym budżecie na podróż.

Miejsce docelowe z najtańszym budżetem lokalnym: Wietnam

Pobyt w Wietnamie jest mniej kosztowny niż pobyt w Laosie. Różnica pozostanie znacząca, niezależnie od tego, czy jesteś turystą z małym budżetem, podróżnikiem ze średnim budżetem, czy też nie masz ograniczeń finansowych. Mimo że w Laosie koszt zakwaterowania jest stosunkowo taki sam jak w Wietnamie, różnica w cenie może szybko zaważyć na budżeciena inne pozycje wydatków, takie jak catering, transport i zajęcia, a także zakup pamiątek.

Jakość życia: zdrowie, bezpieczeństwo, zanieczyszczenia

Który kierunek powinien być faworyzowany pod względem dobrego samopoczucia: Laos czy Wietnam? Aby uzyskać odpowiedź, wystarczy spojrzeć na kwestie bezpieczeństwa i zdrowia.

Dobrze jest mieszkać w Laosie

Chociaż system opieki zdrowotnej jest lepszy w Wietnamie niż w Laosie, życie jest dobre w Królestwie Miliona Słoni. Rzeczywiście, ulice w laotańskich miastach są bezpieczniejsze niż w sąsiednim Wietnamie. Podobnie, jeśli chodzi o jakość powietrza, chociaż te dwa kraje nie są najlepszymi miejscami na świecie do ucieczki przed zanieczyszczeniami, powietrze w Laosie jest stosunkowo mniej zanieczyszczonew porównaniu do tego, którym oddychają wietnamscy mieszkańcy miast.

Wientian, Laos
Wientian, Laos © Mary Newcombe

Jaki kraj wybrać według opinii podróżnych: Laos czy Wietnam?

Jeśli nadal masz problem z podjęciem decyzji, możesz również polegać na opiniach podróżników, którzy przeżyli udany pobyt w Wietnamie czy Laosie.

Podróżujący preferują: Laos i Wietnam

Opinie podróżnych są podzielone, jeśli chodzi o wybór między Laosem a Wietnamem. Ci, którzy lubią odkrywać kulturę, relaksować się na plaży, z dala od tłumów turystów i cieszyć się tańszym pobytem, ​​preferują Wietnam. Jednakże, Laos to miejsce, którego nie można przegapić, jeśli chcesz zmienić scenerię i uciec do wspaniałej przyrody. Pasjonatów świątyń i miejsc o charakterze religijnym uwiedzią Laotańczycy: sympatyczny i głęboko religijny naród, bardzo przywiązany do swoich tradycji.

Który kierunek wybrać zgodnie z metodami wjazdu: Laos czy Wietnam?

Który z Wietnamu i Laosu jest najbardziej dostępnym miejscem docelowym? Miejsce docelowe możesz wybrać zgodnie z formalnością wjazdową, zwłaszcza jeśli nie lubisz trudnych procedur.

Najbardziej dostępny cel z punktu widzenia procedury wjazdowej: Wietnam

Od lipca 2018 r. Obywatele francuscy są zwolnieni z wizy na pobyt w Wietnamie krótszy niż 15 dni. Ale po 15 dniach wiza jest obowiązkowa, aby móc swobodnie wjeżdżać i poruszać się po kraju. Pamiętaj, że Francja jest jednym z 40 krajów, w których możliwe jest składanie wniosków wizowych online.

W Laosie natomiast Francuzi muszą mieć wizę, aby móc tam pojechać, a okres ważności paszportu musi być co najmniej o 6 miesięcy dłuższy niż data wyjazdu z Laosu.

Ho Chi Minh-Ville, Wietnam
Ho Chi Minh Ville, Wietnam © Mary Newcombe

Którą destynację wybrać w zależności od interesujących miejsc do odwiedzenia?

Sukces pobytu zależy od jakości zakwaterowania, ale także od różnorodności działań, które należy wykonać. A więc, który kierunek jest bardziej atrakcyjny pod względem odkryć kulturowych, Laos czy Wietnam?

Kraj z największą liczbą zabytków UNESCO: Wietnam

Wietnam ma osiem miejsc kulturalnych i przyrodniczych wpisanych na listę dziedzictwa UNESCO. Znajdziesz tu 5 miejsc kulturalnych, takich jak Cytadela dynastii Ho, Grupa Zabytków Huê, Sanktuarium Mi-sön, Sektor Centralny Cesarskiego Miasta Thang Long w Hanoi i Stare Miasto w Hoi An. również odkryć 2 stanowiska przyrodnicze nie prezentowane: Zatoka Ha-Long i Phong Nha – Park Narodowy Ke Bang. Do tego dochodzi teren mieszany: kompleks krajobrazowy Trang An.

Laos, mniej znany niż jego sąsiad, ma 3 miejsca, których nie można przegapićwpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a mianowicie: buddyjski pomnik That Luang w Wientian, miasto Luang Prabang i stanowisko Vat Phou w pobliżu Pakse.

Najbardziej kulturalna destynacja: Laos i Wietnam

Dzięki wielu obiektom kulturowym, z których niektóre są wpisane na listę dziedzictwa UNESCO, Wietnam wzbudza zainteresowanie miłośników kulturowych odkryć. Kraj oferuje obietnicę niezapomnianych wrażeń, które są zarówno autentyczne, jak i ekscytujące.

Laosu nie da się prześcignąć, gdyż trudno też pozostać niewrażliwym na przepych świątyń i innych miejsc kulturowych tego miejsca. W efekcie, to właśnie w Laosie można podziwiać emblematyczne świątynie Vat Phou i buddyjski pomnik That Luang oraz równiny słojówgodne uwagi ze względu na obecność imponujących starożytnych pól kamiennych.

Świątynia d'Or, Luang Prabang
Świątynia Złota, Luang Prabang, Laos © Neil Dalphin

Najbardziej świąteczny cel podróży: Laos

Uroczystości i święta o charakterze religijnym są częste w Azji Południowo-Wschodniej, ale Laotańczycy wyróżniają się na tle swoich wietnamskich sąsiadów, jeśli chodzi o celebrowanie kolorowych uroczystości. Wśród uroczystości, których nie można przegapić obejmują Festiwal Słoni w Sayabouri, Festiwal Vat Phou, Pi Mai (Buddyjski i Laotański Festiwal Nowego Roku), Bun Bang Fai lub Festiwal Rakietowy lub Bun Pha That Luang.

Więc jaki jest twój wybór: Laos czy Wietnam?

Teraz, gdy masz więcej odpowiedzi, wystarczy wybrać, który z Wietnamu i Laosu będzie Twoim następnym celem podróży. Jeśli Wietnam jest podstawowym celem dla miłośników odkryć kulturowych i odmłodzenia w sercu dziewiczej przyrody… Laos jest krajem, któremu nie można się oprzeć dzięki wspaniałym krajobrazom, kulturom i uroczystościom, takim jak obchody chińskiego Nowego Roku czy żniwa festiwal lub Makha Busa (nauczanie Buddów).

Przybornik podróżnika
Przygotuj, porównaj i zarezerwuj swoją podróż, korzystając z naszego wyboru miejsc, które musisz zobaczyć:
🛏 Rezerwacja: znajdź swój hotel/zakwaterowanie na całym świecie
🔁 HomeExchange: platforma wymiany domów nr 1
✈️ Skyscanner: z pewnością najlepsza porównywarka lotów
⏱ LastMinute: najlepsze oferty na wyjazd w ostatniej chwili
🚗 RentalCars: wyszukaj i porównaj wynajem samochodów
🎟 GetYourGuide: zarezerwuj niezapomniane wycieczki i doświadczenia

Niezbędne wycieczki po 4 głównych australijskich miastach

Co zobaczyć i co robić w Lozère na północy Oksytanii?