gdzie pojechać na następne wakacje?

To normalne, że wahasz się, jeśli musisz wybierać między Wenecją, „Miastem Dożów”, słynącym ze swojego dziedzictwa architektonicznego i laguny, a Rzymem, „Wiecznym Miastem”, charakteryzującym się licznymi zabytkami i placami. Oto jak dokonać właściwego wyboru, czy to na romantyczny wypad, czy na rodzinne wakacje!

Rzym vs Wenecja: kryteria porównania

Aby wybrać pomiędzy Rzymem a Wenecją, które są najpopularniejszymi miastami turystycznymi we Włoszech, lepiej mieć pewną liczbę kryteriów wyboru, które mogą mieć wpływ na praktyczną stronę podróży, takich jak klimat, budżet, jakość życia a nawet rodzaje dostępnych zajęć.

Rzym, stolica Włoch, słynie z zabytków i miejsc historycznych, które pozwalają prześledzić historię miasta od czasów rzymskich po współczesność. Rzym jest także domem dla Watykanu. Turyści doceniają to miejsce za spokojny styl życiaodzwierciedlone w atmosferze panującej na wielu placach, takich jak Piazza Navona, Piazza del Popolo i wielu innych.

Wenecja, stolica Veneto, określana przez wiele pseudonimów, takich jak „Miasto Dożów”, „Serenissima”, a nawet „Miasto masek” to wyjątkowa atrakcja turystyczna. Rzeczywiście, całe miasto to niezwykłe arcydzieło architektury. Ponadto jego laguna jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Jakie miasto wybrać w zależności od klimatu i pogody?

Aby w pełni wykorzystać swój miejski wypad, lepiej wybrać miasto, które oferuje najlepsze warunki klimatyczne, z największą liczbą słonecznych i przyjemnych dni.

Najprzyjemniejsza pogoda: Rzym

Rzym jest faworyzowany ze względu na swoje położenie geograficzne, które pozwala mu korzystać ze śródziemnomorskiego klimatu i ciepła, które charakteryzują południowe Włochy. A tym samym zimy są łagodne, a lata gorące.. Warunki klimatyczne w Rzymie często skutkują pięknymi słonecznymi dniami podczas pięknej pory roku. Z drugiej strony w Wenecji zimy bywają surowe, a lata stosunkowo deszczowe. Tak więc z klimatycznego punktu widzenia to Rzym powinien być traktowany priorytetowo.

Jakie miasto wybrać według ceny biletów lotniczych?

Aby znaleźć preferowaną destynację według ceny biletów lotniczych, nasza analiza opiera się na najniższej cenie w niskim i wysokim sezonie turystycznym.

Najtańsza średnia cena podróży w obie strony: Rzym

Po porównaniu cen lotów łączących Francję/Rzym z cenami lotów Francja/Wenecja okazuje się, że cena lotu do Rzymu jest tańsza. Możemy zauważyć różnicę cen od 8 do 10 € na korzyść Rzymu i to zarówno w niskim, jak i wysokim sezonie turystycznym.

Rzym, Arc de Constatin
Rzym © Ewan McIntosh

Miejsce docelowe do wyboru według najtańszego budżetu

Koszty utrzymania podczas pobytu mogą również wpływać na budżet podróży. W rezultacie można je uznać za kryterium wyboru w celu określenia najbardziej dostępnego miejsca docelowego przy rozsądnym budżecie na podróż.

Najtańsze miasto: Rzym

Czy to na weekendowy wypad lub tylko na 2 lub 3 dni, różnica jest prawie niezauważalna. Ale przy pobycie dwutygodniowym lub dłuższym, dla dwóch lub więcej osób, okazuje się, żepobyt w stolicy Włoch jest tańszy niż pobyt w stolicy Veneto. Rzeczywiście, sumując wszystkie wydatki związane z zakwaterowaniem, wyżywieniem, transportem, zakupem pamiątek i różnymi działaniami: różnica w cenie staje się coraz bardziej znacząca.

CZYTAJ TAKŻE :
Wszystkie praktyczne informacje dotyczące zwiedzania Rzymu

Zarezerwuj bilety na wycieczki w najlepszej cenie do Rzymu i Wenecji

Jeśli wahasz się między pobytem w Rzymie a Wenecji, nie trzeba dodawać, że te dwa miasta są pełne miejsc do odwiedzenia. Aby móc odkryć jak najwięcej bez rozbijania banku (i zachować budżet na fantastyczną włoską gastronomię), możesz skorzystać z korzystnych stawek dzięki stronom takim jak hellobilety. Ceny wycieczek i wizyt są tam negocjowane, a Ty możesz skorzystać z korzystnych warunków, takich jak bezpłatne odwołanie wizyty w przypadku nieprzewidzianego zdarzenia.

Jakie są średnie ceny wycieczek w Rzymie i Wenecji?

Aby dać ci wyobrażenie o budżecie na zaplanowanie wycieczek kulturalnych w tych dwóch miastach, oto kilka porównań niezbędnych działań między Wenecją a Rzymem:

Do Wenecji :
– zwiedzanie miasta gondolą i w Wenecji na 3 godziny: 62€
– łączona prywatna wycieczka po Bazylice św. Marka i Pałacu Dożów (3h): 236€

W Rzymie :
– wycieczka autobusem z przewodnikiem po Rzymie i Watykanie (cały dzień): 40€
– prywatne zwiedzanie Watykanu, Kaplicy Sykstyńskiej i Bazyliki św. Piotra (3 h): 131€

Jakość życia: zdrowie, bezpieczeństwo, jakość powietrza

Które z Rzymu czy Wenecji jest najciekawszym pytaniem na temat dobrego samopoczucia? Aby się tego dowiedzieć, wystarczy spojrzeć ogólnie na kwestie bezpieczeństwa, zdrowia i jakości życia.

Miejsce, w którym życie jest dobre: ​​Rzym i Wenecja

Rzymska słodycz życia zapewniła miastu miejsce wśród najbardziej przyjaznych miast na świecie. I pomimo kilku przestępców, którzy szaleją w najbardziej turystycznych miejscach, bezpieczeństwo jest tam stosunkowo bezpieczne. Wenecja, miasto bez samochodów również nie jest pominięty. To sprawia, że ​​Wenecja jest idealnym miejscem dla każdego, kto chce naładować baterie, z dala od hałasu klaksonów i gorączkowego życia w mieście.

Jakie miasto wybrać według opinii podróżnych: Rzym czy Wenecja?

Jeśli nadal masz problem z podjęciem decyzji, możesz również zaufać opiniom podróżników, którzy przeżyli niezapomniany pobyt w Rzymie czy Wenecji.

Podróżni wolą: Rzym i Wenecja

Oczywiście ! Możemy się spodziewać, że opinie podróżników będą się różnić, biorąc pod uwagę, że te dwa kierunki są wspaniałe. Ci, którzy lubią spacerować alejkami, odkrywać architektoniczne dziedzictwo miasta i jeździć gondolami, bez wahania wybierają Wenecję. Ale ci, którzy kochają pobyty kulturalne i romantyczne spacery z miejsca na miejsce, wybierają Rzym.

Wenecja, Canal Grande
Wenecja, Canal Grande © Pierre Metivier

Którą destynację wybrać na weekend lub tydzień: Rzym czy Wenecja?

Który kierunek wybrać w zależności od czasu, jaki masz: Rzym czy Wenecja? Aby na nie odpowiedzieć, musisz tylko dowiedzieć się, jakie czynności wykonać w tym okresie.

Na romantyczny weekend Rzym i Wenecja są interesujące

Wenecja jest romantycznym celem podróży par excellence, z przejażdżkami gondolami po Canale Grande oraz alejkami i placami, po których przyjemnie się spaceruje. Ale atrakcyjne jest również miasto Rzymz licznymi placami i fontannami, takimi jak słynna Fontanna di Trevi, które nadają miastu atmosferę sprzyjającą romantyzmowi.

Na tydzień z rodziną lub przyjaciółmi wybierz Rzym

Nie będziesz miał czasu na nudę w Rzymie, dzięki wiele miejsc kulturalnych i pięknych placów, aby odkryć bez pośpiechu. Zwłaszcza, że ​​Rzym nadaje się również na romantyczny pobyt.

Jakie miasto wybrać, biorąc pod uwagę interesujące miejsca do odwiedzenia?

Zainteresowanie miejskiego wypadu polega na satysfakcji z odkrywania wielu miejsc, atrakcji turystycznych oraz możliwości urozmaicenia zajęć.

Miasto z największą liczbą zabytków UNESCO: Rzym

Żadne miasto nie może konkurować z Rzymem, jeśli chodzi o miejsca dziedzictwa UNESCO. Rzeczywiście, 6 z 52 miejsc i zabytków UNESCO we Włoszech znajduje się w Rzymie, są to historyczne centrum Rzymu, a także eksterytorialne właściwości Stolicy Apostolskiej wewnątrz miasta i bazylika San Paolo Fuori le Mura (św. poza-ścianami). Miejsca te obejmują zabytki z czasów rzymskich, takie jak Forum i Mauzoleum Augusta, Kolumny Trajana i Marka Aureliusza, Mauzoleum Hadriana, Panteon, a także budynki religijne i publiczne w papieskim Rzymie.

Wenecja i jej laguna są również wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCOsamo miasto jest niezwykłym arcydziełem architektury, ponieważ najmniejszy zabytek zawiera prace największych artystów na świecie, takich jak Giorgione, Tycjan, Tintoretto, Veronese itp.

Najbardziej kulturalna destynacja: Rzym i Wenecja

Wenecja i Rzym to miejsca, które charakteryzują się cechami kulturowymi. Rzeczywiście, oprócz wielu zabytków i dzieł wielkich artystów świata, Wenecja słynie również z karnawału który sięga średniowiecza. Do tego dochodzi Festiwal Filmowy w Wenecji: festiwal filmowy, który odbywa się co roku we wrześniu.

CZYTAJ TAKŻE :
Co zobaczyć w Wenecji: 15 obowiązkowych miejsc

Wenecja, gondole
Wenecja, gondole © Jean-Marc Linder

Więc jaki jest twój wybór: Rzym czy Wenecja?

Po porównaniu kilku kryteriów wszystko wskazuje na to, że Rzym i Wenecja mają swój potencjał turystyczny?. Co zrobić, jeśli nie musisz wybierać, a raczej zdecydować, gdzie jechać najpierw: Rzym czy Wenecja? W takim przypadku przy wyborze celu podróży lepiej brać pod uwagę wydarzenia kulturalne i warunki klimatyczne. Ale to kolejny temat, który zasługuje na rozwinięcie!

Przybornik podróżnika
Przygotuj, porównaj i zarezerwuj swoją podróż, korzystając z naszego wyboru miejsc, które musisz zobaczyć:
🛏 Rezerwacja: znajdź swój hotel/zakwaterowanie na całym świecie
🔁 HomeExchange: platforma wymiany domów nr 1
✈️ Skyscanner: z pewnością najlepsza porównywarka lotów
⏱ LastMinute: najlepsze oferty na wyjazd w ostatniej chwili
🚗 RentalCars: wyszukaj i porównaj wynajem samochodów
🎟 GetYourGuide: zarezerwuj niezapomniane wycieczki i doświadczenia

Gouqi, opuszczona chińska wioska rybacka

Spojrzenie na Szanghaj: podróż w przyszłość