Dowiedz się wszystkiego o historii i kulturze Australii przed podróżą

Rzeczywiście, historie opowiadano z pokolenia Aborygenów na drugie. Co więcej, Australii udało się utrzymać rezerwaty, w których rozwijają się te ludy z dialektem i zwyczajami przodków. Pochodziły z dzisiejszej Indonezji, od końca XVIII wieku zostały skolonizowane przez Brytyjczyków. Niemniej jednak oryginalna kultura australijska przetrwała do dziś! Obecnie większość ludności mieszka bardziej w kierunku wybrzeży. Australia to także największa wyspa na świecie. z około 36 000 km² linii brzegowej. Natomiast wnętrze wyspy ma charakter pustynny lub półpustynny i stanowi około 18% wyspy. Odkryj to wszystko przed pobytem!

Geografia Australii: stosunkowo płaska płaskorzeźba

Australia składa się głównie z płaskowyżów na zachodzie i równin w centrum. Jedyne pasmo górskie znajduje się na wschodzie, w pobliżu wybrzeża: to jest australijska Cordillera.

Outback i krzak

Ze względu na ogrom pustyń, które pokrywają jej powierzchnię, Australia jest krajem o suchym klimacie, przez co gleba nie nadaje się do uprawy. Tak Australijczycy nazywają Outback. Jedynie na południu kraju panuje klimat umiarkowany, czy to subtropikalny (południowy wschód), czy śródziemnomorski (południowy zachód). Na północy występują lasy subtropikalne. W Australii jest jeszcze więcej pustych obszarów: Bush.

Outback Australia
Outback Australia ©structuresxx

W wyobraźni Australii Bush zajmuje ważne miejsce. To wszystko obszary słabo zaludnione takich jak lasy, lasy i zarośla śródziemnomorskie, ale odnosi się również do obszarów rolniczych i małych osiedli ludzkich w bardzo słabo zaludnionych regionach.

CZYTAJ TAKŻE :
5 100% naturalnych miejsc do odkrycia w Australii!

Niezdywersyfikowana gospodarka

Australijski Outback jest stosunkowo słabo zaludniony, ale nie jest całkowicie pusty. W szczególności żyją tam kangury i dingo, jaszczurki i węże. Outback prowadzi do eksploatacji swojej piwnicy, która jest bardzo bogata w żelazo, aluminium, złoto czy nikiel. Z drugiej strony regiony przybrzeżne są głównie toczone w kierunku turystykinp. Wielka Rafa Koralowa czy Sydney.

Wielka Rafa Koralowa
Wielka bariera koralowa

Kraj federalny

Australia jest podzielona na duże kraje związkowe: Australia Południowa, Australia Zachodnia, Nowa Południowa Walia, Queensland, Tasmania i Wiktoria. Dwa główne terytoria to Terytorium Północne i Australijskie Terytorium Stołeczne.

Historia Australii: kolonizacja brytyjska

Aborygeni zamieszkują Australię od czasów prehistorycznych. Byliby z Indonezji, a zwłaszcza z Timoru. Aborygeni ukształtowali australijską kulturę, ale także wcześnie opanował genialne techniki rolnicze w tym suchym kraju. Ich historia została wywrócona do góry nogami wraz z przybyciem pierwszych osadników…

Kiedy mówi się o Australii: imigracja

O Australii mówiło się w XVII wieku, w szczególności dzięki nawigatorowi Willemowi Janszoonowi, który wylądował w zachodniej części wyspy. To głównie angielski James gotuje kto jest uważany za odkrywcę ziem australijskich przejmując w posiadanie Nową Walię, czyli wschodnią Australię, gdzie znajduje się Sydney. Był pierwszym, który sporządził mapę wyspy, a to ze względu na jego brytyjskie obywatelstwo Australia stała się dominium Korony Angielskiejsłużący głównie jako więzienie do 1868 roku. Ta angielska dominacja odbywa się stopniowo, ze wschodu na zachód.

posąg Jamesa Cooka
Posąg Jamesa Cooka

Les historyczne wojny

Przybycie osadników brytyjskich doprowadziło do wysiedlenia miejscowej ludności zamieszkującej wyspę. Na Aborygenów ciągle poluje się, bardzo często zmieniają miejsca i sposoby życia, z racji tego, że według Brytyjczyków ziemie te nie należały do ​​nikogo. Ponadto, cierpią na choroby, które do tej pory były dla nich nieznane. Kohabitacja nie przebiegała gładko: doszło do wielu krwawych starć, a aborygeńskie dzieci zostały wyrwane z rodzin w celu europeizacji. Wszystko to trwało do 1967 roku!

1901: narodziny państwa federalnego

Początek XX wieku to przegrupowanie się różnych państw. W 1901 Wielka Brytania ratyfikowała konstytucję australijskiego państwa federalnego. Melbourne, a następnie Canberra, są sukcesywnie wyznaczane na stolice tego nowego stanu. Podobnie jak inne szesnaście krajów Wspólnoty Narodów, Australia jest niepodległa. Ale symbolicznie kieruje nim Generalny Gubernator, odpowiedzialny za reprezentowanie panującego monarchy w Anglii.

Canberra
Widok na Canberry

Kultura australijska: sztuka i wierzenia Aborygenów

Czy przed kolonizacją, czy po, sztuka jest integralną częścią życia Aborygenów. Od tego ludu powstało wiele przedmiotów, które dziś szczycą się kulturą australijską: bumerang, didgeridoo czy nawet kropkowany obraz na korze.

Le Dreamtime

Oparte na śnie (Wszechświat powstał w świecie snów, Tjukurrpaz mitycznymi stworzeniami, takimi jak Tęczowy Wąż), Wierzenia aborygeńskie wymagają szanowania różnych duchów, zwłaszcza zmarłych. Ich kultura daje im bliski kontakt z naturą. Długo koczowniczy lub pół-koczowniczy, doskonale znają Outback. Ale przede wszystkim natura, konstytuująca Dreamtime, skłania ich do myślenia, że całe życie wyłaniające się fizycznie z ziemi jest święte.

starożytna mądrość
Szacunek dla ziemi wśród aborygenów

Les Ojczyzna

Od dawna ścigani przez białych Aborygeni byli w stanie odzyskać swoją ziemię z 1976 r.. Ziemie te, położone głównie w północnej części kraju, są bardzo ważne w ich kulturze, ponieważ to w tych miejscach zamykane są duchy ich przodków.

Różne formy ekspresji sztuki aborygeńskiej

Kultura aborygeńska jest przekazywana głównie poprzez sztukę, czy to prehistoryczne obrazy, czy obrazy nowsze. Te obrazy są często efemerycznemalowany na ciele, korze, płótnie lub na ziemi. Są ostatnimi na świecie, którzy nadal wykonują malowidła naskalne, co pokazuje, jak ważne jest przekazywanie tradycji dla tych ludów. Jest to szczególnie Dreamtime, który starają się reprezentować jako motyw. Używają wielu kolorów wyprodukowanych z tego, co daje im natura. Tak więc czerwień pochodzi z ochrowego piasku pustyni, biała z wapienia i wapna, żółta z gliny, ochra czy żółte kwiaty. Wreszcie czerń uzyskuje się z węgla lub spalonej trawy.

malarstwo australijskie
Malarstwo Aborygenów ©anotherlover

Aborygeni również produkują wiele rzeźb w drewnie. Drewno jest rzeczywiście materiałem najczęściej używanym przez te ludy, ze względu na jego obfitość w australijskim buszu. Reprezentują głowy lub jednopiętrowe postacie. Najbardziej znane to totemy Tiwi. Dziedzictwo kulturowe znajduje również odzwierciedlenie w piosenki i tańce. Istnieje kilka nazw, które je określają, ponieważ dialekty różnią się w zależności od grupy Aborygenów, ze względu na ich fragmentację na kontynencie australijskim. Wreszcie nie zapomina się o muzyce. Instrumentem aborygeńskim par excellence jest Didgeridoo, gałąź eukaliptusa wydrążona przez termity, w której ciągle dmucha się, aby uzyskać dźwięki. Didgeridoo może mierzyć do dwóch metrów!

didgeridoo
Didgeridoo pochodzenia aborygeńskiego

Obiekt kultowy: bumerang

Bumerang to wynalazek Aborygenów. Legenda głosi, że kiedy powstawał świat, niebo było niskie, co zmuszało mężczyzn do czołgania się. Jeden z nich wysłał laskę, aby odeprzeć niebo, a laska wraca do niego. Historia ucieszyła Brytyjczyków, którzy wyeksportowali go do Europy i sprawił, że przedmiot ten stał się popularny na całym świecie. Dziś, bumerang jest integralną częścią kultury australijskiej!

bumerang
Chcesz spróbować bumerangu?

Odkryj Australię wtedy i teraz!

Teraz, gdy wiesz więcej o australijskiej kulturze, historii i położeniu geograficznym kraju… wszystko, co musisz zrobić, to zwiedzać je podczas swojego pobytu. Odkryć naturalne miejsca nie można przegapić lub najpiękniejsze plaże w kraju!

Przybornik podróżnika
Przygotuj, porównaj i zarezerwuj swoją podróż, korzystając z naszego wyboru miejsc, które musisz zobaczyć:
🛏 Rezerwacja: znajdź swój hotel/zakwaterowanie na całym świecie
🔁 HomeExchange: platforma wymiany domów nr 1
✈️ Skyscanner: z pewnością najlepsza porównywarka lotów
⏱ LastMinute: najlepsze oferty na wyjazd w ostatniej chwili
🚗 RentalCars: wyszukaj i porównaj wynajem samochodów
🎟 GetYourGuide: zarezerwuj niezapomniane wycieczki i doświadczenia

25 najpiękniejszych wiosek do odkrycia bez zwłoki

nasz praktyczny przewodnik po egzotycznej wyprawie