dokąd udać się na kolejny miejski wypad?

Stajesz przed dylematem, ponieważ musisz wybierać między Mediolanem a Rzymem. Biorąc pod uwagę atrakcje turystyczne włoskiej stolicy mody, takie jak ekskluzywne butiki i restauracje z jednej strony oraz atrakcje turystyczne Wiecznego Miasta z drugiej, lepiej mieć kilka punktów porównawczych.

Mediolan vs Rzym: kryteria porównania

Chcesz mieć pewność, że dokonałeś właściwego wyboru między Mediolanem a Rzymem? Dlaczego nie oprzeć się na kryteriach wyboru, które uwzględniają walory turystyczne, a także inne czynniki, takie jak klimat, koszty utrzymania czy budżet oraz rodzaje dostępnych zajęć?

Przypominamy, że Mediolan to nie tylko metropolia w regionie Lombardii, ale także światowa stolica mody i designu. Jest to popularny miejski cel wycieczek ze względu na ekskluzywne sklepy i restauracjeale także za wspaniałe zabytki, które kryją również wspaniałe dzieła sztuki.

Co do Rzymu, Wiecznego Miasta, tańczy wśród najczęściej odwiedzanych miejsc turystyki miejskiej na świecie. I nie bez powodu trudno konkurować z tym prawdziwym skansenem i jego emblematycznymi zabytkami i miejscami kultury, a także radością doświadczania włoskiego dolce vita.

Jakie miasto wybrać w zależności od klimatu i pogody?

Aby w pełni wykorzystać swój miejski wypad, lepiej wybrać miasto, które oferuje najlepsze warunki klimatyczne, z największą liczbą słonecznych i przyjemnych dni.

Najlepsza pogoda: Rzym

Ze względu na położenie geograficzne, które nadaje mu klimat śródziemnomorski, charakteryzujący się łagodnymi zimami, gorącym i słonecznym latem oraz szczególnie przyjemnymi okresami przejściowymi: to bez wątpienia Rzym ma najprzyjemniejszą pogodę. Rzeczywiście, kontynentalny charakter klimatu w Mediolanie sprawia, że ​​zimy są dość surowe i wilgotne, a gorące lata z dość wysokimi temperaturami. Co go niekorzystnie w tym meczu z Rzymem.

Rzym, starożytne ruiny
Rzym ©Ewan McIntosh

Jakie miasto wybrać według ceny biletów lotniczych?

Aby znaleźć preferowany kierunek podróży dla podróżnego z dość napiętym budżetem na podróż, nasza analiza opiera się na najniższych cenach biletów lotniczych w niskim i wysokim sezonie turystycznym.

Najtańsza średnia cena podróży w obie strony: Mediolan i Rzym

W efekcie, te dwa kierunki są interesujące bo jeśli Mediolan skorzysta poza sezonem, z tańszymi cenami biletów lotniczych, Rzym przejmie pozycję w szczycie sezonu. Ceny biletów lotniczych są korzystniejsze w porównaniu z cenami lotów do Mediolanu w tym samym okresie.

W przeciwieństwie, Mediolan jest koniecznie ciekawszy, jeśli wolisz podróżować samochodem.

Miejsce docelowe do wyboru zgodnie z lokalnym budżetem

Przy dość napiętym budżecie na podróż kryterium wyboru opiera się na kosztach utrzymania podczas pobytu. Który z Mediolanu czy Rzymu jest na miejscu najciekawszym pytaniem o budżet?

Najtańsze miasto: Mediolan i Rzym

Ponieważ Mediolan i Rzym są stosunkowo drogimi miastami, różnica jest prawie niezauważalna na weekendowy wypad lub tylko na 2 lub 3 dni. I nawet jeśli w ogólnym rozrachunku budżet na pobyt dwutygodniowy i dłuższy robi różnicę, to okazuje się, że budżety dla tych dwóch destynacji pozostają praktycznie identyczne, za kilkadziesiąt euro, czasem na korzyść Mediolanu, czasem na korzyść Rzymu. Dlatego te dwa kierunki są ze sobą powiązane.

Jakość życia: zdrowie, bezpieczeństwo, jakość powietrza

Która z kwestii Rzymu czy Mediolanu jest najbardziej interesującą kwestią dotyczącą dobrego samopoczucia? Aby się tego dowiedzieć, wystarczy spojrzeć ogólnie na kwestie bezpieczeństwa, zdrowia i jakości życia.

Dobrze jest mieszkać w Mediolanie

Pomimo udziału drobnych przestępców Rzym pozostaje bezpiecznym miastem, o ile turyści przestrzegają podstawowych zasad bezpieczeństwa. Co więcej, zrelaksowany styl życia Rzymian sprawił, że miasto stało się jednym z najbardziej przyjaznych miast na świecie. Z drugiej strony, według dziennika biznesowego „Il Sole 24Ore”: Mediolan to miasto, w którym życie jest dobre a w 2018 roku miasto zajęło pierwsze miejsce we Włoszech pod względem jakości życia. Pomimo zanieczyszczenia i korków, Mediolan pozostaje atrakcyjny ze względu na swoje bezpieczeństwo i środowisko miejskie, które sprzyja lepszej jakości życia.

Jakie miasto według opinii podróżnych wybrać: Mediolan czy Rzym?

Jeśli nadal masz problem z podjęciem decyzji, możesz również polegać na opiniach podróżników, którzy doświadczyli udanego pobytu w Mediolanie czy Rzymie.

Podróżujący wolą: Mediolan i Rzym

Możemy spodziewać się różnych opinii, jeśli chodzi o wybór między Mediolanem a Rzymem. Więc wiedz, że 5 na 10 entuzjastów citybreaków woli Rzym od Mediolanu. To dlatego, że te dwa kierunki przemawiają do wszystkich. Miłośnicy odkryć kulturalnych i wielu miejsc kultu religijnego skłaniają się ku Rzymowi, podczas gdy miłośnicy zakupów i wystawiennictwa w naturalny sposób skłaniają się ku Mediolanowi.

Mediolan, Naviglio Grande
Mediolan, Naviglio Grande © Marco Trovò

Którą destynację wybrać na weekend lub tydzień: Mediolan czy Rzym?

Który kierunek wybrać w zależności od czasu, jaki masz: Mediolan czy Rzym? Aby na nie odpowiedzieć, musisz tylko dowiedzieć się, jakie czynności wykonać w tym okresie.

Na romantyczny weekend Mediolan i Rzym są remisowe

Mediolan i Rzym to idealne miejsca na romantyczne wypady, na weekend. Nie bez powodu te dwa miasta sprzyjają kulturalnemu i romantycznemu postojowi, z możliwością ucieczki do sąsiednich wiosek. Do tego dochodzi wiele restauracji i obiektów hotelowych, które zachęcają do romantycznych spotkań. W tym punkcie Mediolan i Rzym są remisowe.

W przypadku pobytu na tydzień lub dłużej: Rzym

Z wieloma zabytkami, miejscami o znaczeniu kulturalnym i innymi atrakcjami turystycznymi w Rzymie, stolica Włoch nadal zaskakuje podróżników którzy mieszkają przez tydzień lub dłużej. Istnieje możliwość połączenia pobytu kulturalnego z pobytem romantycznym. A z dziećmi piękne plaże Rzymu, położone zaledwie rzut kamieniem od centrum miasta, przechylają szalę na korzyść Wiecznego Miasta.

Jakie miasto wybrać, biorąc pod uwagę interesujące miejsca do odwiedzenia?

Który kierunek wybrać w zależności od czasu, jaki masz: Rzym czy Wenecja? Aby na nie odpowiedzieć, musisz tylko dowiedzieć się, jakie czynności wykonać w tym okresie.

Miasto z największą liczbą zabytków UNESCO: Rzym

Rzym jest bezkonkurencyjny pod względem zabytków UNESCO. Rzeczywiście, 6 z 52 miejsc i zabytków UNESCO we Włoszech znajduje się w Rzymie. Tam odkryjesz historyczne centrum Rzymu (gdzie odkryć niezapomniane Koloseum, Forum Romanum, gigantyczne Łaźnie Karakalli itp.), a także eksterytorialne właściwości Stolicy Apostolskiej w mieście i Bazylikę San Paolo Fuori le Mura (św. Paweł – poza murami ). Możesz także odwiedzić zabytki z epoki rzymskiej, takie jak

  • Fora i Mauzoleum Augusta,
  • Kolumny Trajana i Marka Aureliusza,
  • Mauzoleum Hadriana
  • Panteon,
  • budynki religijne i publiczne papieskiego Rzymu.

W Mediolanie będziesz miał okazję dowiedzieć się więcej o jednym z klejnotów światowego dziedzictwa UNESCO: „Kościół Santa Maria delle Grazie”. W tym budynku znajduje się Ostatnia Wieczerza: jeden z najsłynniejszych obrazów włoskiego renesansu, namalowany przez Leonarda da Vinci. Ale w Mediolanie jest wiele innych rzeczy do zrobienia…

Najbardziej kulturalny cel podróży: Rzym

Choć miasto Mediolan posiada wiele zabytków, takich jak gotycka katedra mediolańska (Duomo), zamek Sforzów, słynna Scala czy klasztor kościoła Santa Maria delle Grazie, trudno konkurować z Rzymem. Rzym to prawdziwe muzeum na świeżym powietrzu?z tak wieloma zabytkami i miejscami do odkrycia.

Rzym, Watykan
Rzym, Watykan © mau.photo

Więc jaki jest twój wybór: Mediolan czy Rzym?

Mediolan czy Rzym? Teraz, gdy masz już kilka odpowiedzi, wszystko, co musisz zrobić, to wybrać zwycięzcę zgodnie ze swoimi pasjami, oczekiwaniami, a nawet ograniczeniami. Tylko, jesteśmy ciekawi Twojego wyboru, więc podziel się nim w komentarzach!

Przybornik podróżnika
Przygotuj, porównaj i zarezerwuj swoją podróż, korzystając z naszego wyboru miejsc, które musisz zobaczyć:
🛏 Rezerwacja: znajdź swój hotel/zakwaterowanie na całym świecie
🔁 HomeExchange: platforma wymiany domów nr 1
✈️ Skyscanner: z pewnością najlepsza porównywarka lotów
⏱ LastMinute: najlepsze oferty na wyjazd w ostatniej chwili
🚗 RentalCars: wyszukaj i porównaj wynajem samochodów
🎟 GetYourGuide: zarezerwuj niezapomniane wycieczki i doświadczenia

Spojrzenie na Szanghaj: podróż w przyszłość

Który cel podróży odpowiada Twoim pasjom?