Dlaczego warto jechać do Nowej Zelandii? Wulkany, fiordy i kultura Maorysów!

Myślałeś, że Australia to koniec świata? Nie całkiem. 2000 km na południowy zachód na Oceanie Południowym odkrywanie natury jest urokiem wycieczki do „Kraina Długiego Białego Obłoku”. Nazwę tę nadali Nowej Zelandii jej pierwsi mieszkańcy, Maorysi, których kultura do dziś wpływa na każdą wizytę i odkrycie.

Poświęć trochę czasu na podróż

Odkryta niecałe 400 lat temu przez holenderskiego nawigatora Abla Tasmana Nowa Zelandia jest bardzo dużym terytorium (1600 km z północy na południe), składa się z dwóch głównych wysp, a także wielu małych wysp. Północna wyspa Dymiąca z wulkanami i subtropikalnymi lasami oraz południowa Jadeitowa wyspa z ośnieżonymi szczytami. Ze względu na bardzo duże odległości do pokonania przez Nową Zelandię, pobyty są tam na ogół dość długie, od dwóch do trzech tygodni. Dlaczego nie skorzystać z okazji i zrobić Slow Travel?

po co jechać do Nowej Zelandii?
Bajeczne krajobrazy Nowej Zelandii ©12019

Dlaczego Haka jest legendarna w Nowej Zelandii?

Chociaż angielscy osadnicy przynieśli kulturę zachodnią, Nowa Zelandia osiągnęła dziś dobrą syntezę między swoimi maoryskimi korzeniami a wpływami kolonialnymi. Słynny przykład, Haka, wykonywany przez “All Blacks”, lokalną drużynę rugby, która przypomina wojownicze pochodzenie Nowozelandczyków.
Ta mieszanka kultur występuje również w gastronomii, pierwotnie angielskiej. Fish’n chips i inna jagnięcina z miętą są często odwiedzane w restauracjach.

Auckland, la ville nowoczesny?

Położone na północy i obsługiwane przez lotniska na całym świecie, Auckland to idealna baza wypadowa na wycieczkę do Nowej Zelandii. Choć nie jest stolicą – to Wellington – Auckland jest największym miastem i głównym ośrodkiem gospodarczym kraju. To nowoczesne miasto, w którym odnajdziemy główne atrybuty europejskiej stolicy: wypoczynek, zakupy, duże hotele…

Okland
©DXR

Gęsta aktywność wulkaniczna

Ile Fumante bierze swoją nazwę od regionu Roturoa, który koncentruje się intensywna aktywność wulkaniczna. Spektakularny. Kąpiele lecznicze były modne od czasów osadników w XIX wieku, a na terenie Whakarewarewa znajdują się gorące lepkie źródła błotne, solfatary (pęknięcia w ziemi, z których wydobywa się para wodna zawierająca siarkę) i oczywiście gejzery. Najważniejsze wytryski powyżej 20 m wysokości, od 14 do 26 razy dziennie. Zapach jest tam… osobliwy, a kolory nadprzyrodzone.

Rotorua
Rotorua ©Nydegger

Fiordy, plany filmowe

Inne niezwykłe miejsce w Nowej Zelandii znajduje się na południowym krańcu Wyspy Południowej, gdzie widowisko nabiera pozorów wielkości: region fiordów, do którego można podpłynąć łodzią lub kajakiem. Peter Jackson nie popełnił błędu, kiedy kręcił niektóre sceny ze swojej trylogii „Władca Pierścieni” w Fjordland, ogrom krajobrazów zapiera dech w piersiach!

Dźwięk Milforda
Milford Sound ©DR

Hotele i atrakcyjne stawki

Nowa Zelandia ma znaczną przewagę jeśli chodzi o zakwaterowanie: duże zagęszczenie hoteli i moteli na całym terytorium po atrakcyjnych cenach. Jest to przydatne, gdy zmieniasz pokoje co dwa lub trzy dni.
Z reguły lepiej nie rezerwować hotelu na ostatnią chwilę w regionach najbardziej popularnych wśród turystów w szczycie sezonu – podczas australijskiego lata. Podobnie rezerwacja online na długo przed wyjazdem często umożliwia znalezienie tanich pokoi hotelowych.

Praktyczne informacje

Chcesz pojechać do Nowej Zelandii? Aby zapewnić udany pobyt, OK Voyage umożliwia korzystanie z praktycznych informacji i dobrych planów.

  • Biuro Informacji turystycznej : odwiedzić Oficjalna strona turystyczna Nowej Zelandii
  • Paszport i wiza : w przypadku obywateli Francji, Belgii i Szwajcarii wymagany jest tylko ważny paszport na pobyt krótszy niż 3 miesiące w Nowej Zelandii. Poza tym wniosek wizowy należy złożyć w ambasadzie danego kraju.
  • Pieniądze i zmiana : walutą jest dolar nowozelandzki (NZ$).
  • Zmęczenie spowodowane różnicą czasu : istnieje 11-godzinna różnica czasu między Paryżem a Auckland. Nowa Zelandia przestrzega czasu standardowego. Kiedy w Paryżu jest godzina dwunasta, w Auckland jest godzina dwudziesta trzecia.

Transport

  • Dojazd do Nowej Zelandii : Auckland, Wellington lub Christchurch na Wyspie Południowej, mile widziane loty międzynarodowe z Europy. Lotniska znajdują się na obrzeżach miast, ale do centrum aglomeracji można dojechać autobusami wahadłowymi lub taksówkami.
  • Poruszanie się po Nowej Zelandii : Ze względu na bardzo duże odległości między północą a południem kraju samolot jest praktyczny w podróży. Kraj jest również dobrze obsługiwany przez loty krajowe. W przeciwnym razie wypożyczenie samochodu pozwala na swobodne poruszanie się.

Przybornik podróżnika
Przygotuj, porównaj i zarezerwuj swoją podróż, korzystając z naszego wyboru miejsc, które musisz zobaczyć:
🛏 Rezerwacja: znajdź swój hotel/zakwaterowanie na całym świecie
🔁 HomeExchange: platforma wymiany domów nr 1
✈️ Skyscanner: z pewnością najlepsza porównywarka lotów
⏱ LastMinute: najlepsze oferty na wyjazd w ostatniej chwili
🚗 RentalCars: wyszukaj i porównaj wynajem samochodów
🎟 GetYourGuide: zarezerwuj niezapomniane wycieczki i doświadczenia

Jakie pudełko podróżne wybrać? Nasz wybór najlepszych pudełek na prezenty!

nasze 7 niezbędnych wizyt do zrobienia!