Co zobaczyć i co robić w Neapolu? Nasze 15 niezbędnych wizyt!

Trzecie co do wielkości miasto we Włoszech pod względem liczby ludności, stolica Kampanii to także jedno z najbardziej fascynujących miast basenu Morza Śródziemnego. Jego historia sięgająca początków cywilizacji, upodobanie do kontaktu i otaczająca go wspaniała przyroda sprawiają, że jest to miasto doceniane zarówno przez miłośników starych kamieni, jak i podróżników szukających zmiany scenerii. Bez względu na Twój profil, przedstawiamy tutaj najważniejsze wizyty w Neapolu!

Poczuj puls miasta na Place du Peuple

Jeśli nie wiesz, co robić w Neapolu po wyjściu z samolotu, polecamy udać się prosto na spacer po Piazza del Popolo. Poproś o to Plac Plebiscytu do Neapolitańczyków i podążaj arteriami w kierunku serca miasta. Plac w kształcie elipsy jest całkowicie dla pieszych i przywdziewa swoje najlepsze stroje podczas świąt Bożego Narodzenia, zwłaszcza podczas mini-oper wystawianych na świeżym powietrzu!

Plac Ludowy w Neapolu
Plac Plebiscytu © Massimo Santi

Poczuj się bardzo mały przed Pałacem Królewskim?

W sercu Place du Peuple stoi masywny pomnik o dość surowym wyglądzie zewnętrznym. Liczne renowacje, jakie przeszedł dziś Pałac Królewski, czynią z niego prawdziwy barometr neapolitańskiej architektury na przestrzeni wieków. A w środku możesz się tylko podziwiać jego marmurowe kolumny i imponujące posągi którzy mierzą cię od szczytu swoich 4 wieków istnienia!

Pałac Królewski w Neapolu
Pałac Królewski ©Richard Villalon

Wyrusz na pokład Zamek dell’Ovo

Dobrze obozowany na małej wysepce Megaride, Zamek dell’Ovo, lub Château de l’œuf dla ekskluzywnych francuskojęzycznych, robi silne wrażenie po przyjeździe. Jeśli jednak w Neapolu jest absolutnie do zrobienia pomnik, to jest on również dla jego legenda, że ​​ukryte jajko podtrzymuje całą konstrukcję budynku. Szukały go całe pokolenia podróżników, ale do tej pory natknęli się tylko na taras z przepięknymi widokami.

Castel dell'Ovo Neapol
Zamek dell’Ovo © vololibero

Cofnij się w czasie, aby Zamek Nuovo

The Castel Nowy jest tak zwany, aby odróżnić go od innych królewskich rezydencji, które były Zamek dell’Ovo. The okrągłe i imponujące wieże twierdzy nadal są tak samo wojenni, ale przede wszystkim chronią największe muzeum archeologiczne klasyka regionu. Obrazy, rzeźby i kolekcje sztuki, a także sprzęt gladiatorski i antyczna biżuteria sprawiają, że muzeum to trzeba odwiedzić w Neapolu.

Castel Nuovo Neapol
Zamek Nuovo © romas_ph

Idź na zakupy do Galleria Umberto I

Galeria Umberto I to ogromne centrum handlowe, w którym mieszczą się wszelkiego rodzaju sklepy, ale także kawiarnie i restauracje, w których dobrze jest odpocząć. Zwłaszcza odkąd otoczenie architektoniczne w stylu renesansowym jest wyjątkowe w szczególności baldachim centralnej kopuły, który ma prawie 57 metrów wysokości. Miejsce do zrobienia w Neapolu absolutnie, jeśli chcesz się targować pod najlepszymi auspicjami!

Galeria Umberto I
Galeria Umberto I © GEORGIOS

Posłuchaj opery w Teatrze San Carlo

Po dokonaniu wszystkich zakupów daj się skusić kulturze i jej tradycjom. Na szczęście teatr San Carlo jest tuż za rogiem, więc zdobądź bilet! Zbudowany w 1737 roku jest najstarszym czynnym teatrem na świecie i jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jeśli nie jesteś miłośnikiem muzyki, wiedz, że jego sala na 3000 miejsc jest warta obejrzenia i można ją odwiedzić, nawet gdy jest cicho.

Teatr San Carlo
Teatr San Carlo ©photogolfer – stock.adobe.com

Naładuj akumulatory w krużgankach Bazyliki Santa Chiara

W Neapolu jest tak wiele rzeczy do zrobienia, że ​​czasami czujesz potrzebę zatrzymania się i naładowania baterii. W tym celu krużganek Bazyliki Santa Chiara to idealne miejsce. Ogród obsadzony kolorowymi kolumnadami na tle barokowych łukówto wszystko, czego potrzebujesz po całym dniu chodzenia po ulicach stolicy Kampanii.

Bazylika Santa Chiara
Kolumny bazyliki Santa Chiara ©Pierre Violet

Aby medytować w katedrze w Neapolu, Duomo

Nazywane również Duomo, katedra w Neapolu to prawdziwy skarb lokalnej architektury. Dom zarówno bazyliki, jak i kaplicy, ten Duomo jest przede wszystkim ostoją relikwii patronki miasta, San Gennaro. Trzy razy w roku można również uczestniczyć w ceremonii upłynniania jego krwi. Impreza do zrobienia w Neapolu absolutnie dla tych, którzy chcą uchwycić duszę neapolitańczyków.

Duomo de Neapol
Katedra w Neapolu ©gigicosta86

Przejdź się ulicą Spaccanapoli

Ulica Spaccanapoli jest osią, która przecina historyczne centrum Neapolu i w rzeczywistości wyznacza kilka kolejnych ulic. Ta prosta linia jest doskonałym sposobem na zrozumienie duchowości neapolitańczyków dzięki mnogość kościołów i pałaców, które wyznaczają jego trasęale także ich bardziej przyziemne aspiracje związane z licznymi restauracjami, barami i sklepami spożywczymi.

Spaccanapoli
Spaccanapoli, ulica, która przecina miasto na dwie części ©Salvatore

Wejdź głęboko w podziemia Neapolu

Specjaliści szacują, że budowa pierwszych sieci podziemnych galerii w Neapolu rozpoczęła się 5000 lat temu. Grecy, a następnie Rzymianie kontynuowali dzieło założycieli, w szczególności dostarczanie wody pitnej do serca miasta. Dziś, podziemie pozostaje działalnością do zrobienia w Neapolu, aby poznać jego historię i jego fundamenty.

podziemia Neapolu
Podziemia Neapolu ©dudlajzov

Wspinaj się na Castel Sant’Elmo

Położony na wzgórzu Vomero, Zamek Sant’Elmo przeżył kilka żyć. Najpierw średniowieczny pałac, potem ufortyfikowana rezydencja królewska, obecnie funkcjonuje jako centrum wielokulturowe i regularnie organizuje wystawy, koncerty czy pokazy. Nie będziesz mógł odwiedzić wnętrza, ale jeśli zamek jest uważany za miejsce, które musisz odwiedzić w Neapolu, to przede wszystkim ze względu na widok, jaki oferuje na miasto. Nie do zdobycia!

zamek Sant Elmo
Zamek Sant Elmo ©moreideas

Wybierz się na wycieczkę po stokach Wezuwiusza

Zaledwie kilka kilometrów od Neapolu czeka śpiący olbrzym. Najsłynniejszy wulkan w Europie jest rzeczywiście łatwo dostępny dzięki wielu firmom, które oferują piesze wycieczki na wszystkich poziomach. Niektóre obejmują nawet wizyty w Pompejach i Herkulanum w tej samej cenie. Co robić w Neapolu bardziej ekscytującego niż drapanie się po bokach potwora, który drzemie od wieków?

Wycieczka na Wezuwiusz
Wędrówka na Wezuwiusz ©mat

Odwiedź pozostałości Pompei

Jeśli z Wezuwiuszem kojarzy się jakieś miasto, to właśnie Pompeje. Wszyscy znają nieszczęście to miasto, które doznało pioruna, a raczej płomieni wulkanu w 79 roku. Pech dla mieszkańców, ale prawdziwe błogosławieństwo dla archeologów. Regularnie wydobywają na światło dzienne nowe świadectwa minionej przeszłości, ale zamrożone w wiecznej chwili w strugach lawy.

Ruiny Pompejów
Ruiny Pompejów © Balate Dorin

Przeżyj erupcję Wezuwiusza w Herkulanum

Jeśli Pompeje są najsłynniejszym z miast, które poniosły konsekwencje erupcji Wezuwiusza w 79 roku, Najlepiej zachowane jest jednak Herkulanum. Tutaj znajdziesz okazję, aby przeżyć ostatnie chwile mieszkańców, którzy nie mogli uciec w obliczu potoków. Z przyjemnością będziesz również obserwował starożytne domostwa zrekonstruowane przez ekspertów.

ruiny Herkulanum
Ruiny Herkulanum ©Cinar

Popłyń na wyspę Capri

Gdy już zrobisz wszystko, co jest do zrobienia w Neapolu, proponujemy popłynąć na magiczną wyspę Capri. Idealne zakończenie podróży do Kampanii między kochankami, wyspa jest najbardziej znana z piosenek i historii, które zainspirowały artystów ale gwarantujemy, że jego reputacja jest daleka od uzurpacji. Wspaniałe wyżyny mineralne, wszechobecna turkusowa woda i obfita przyroda, prawdziwa oda do piękna świata!

Capri
L’île de Capri ©giumas

ĆWICZYĆ : sprawdź roczny klimat w Neapolu, aby wiedzieć, kiedy jechać…

Esencja Neapolu… i potem?

W Neapolu jest tak wiele rzeczy do zobaczenia i zrobienia, że ​​każdy szalony podróżnik z konieczności przyjeżdża w czasie, gdy fascynuje i gdy kusi nas, by odłożyć walizki na zawsze u podnóża Wezuwiusza. Ale kiedy myślimy o bogactwo kulturowe Włoch, wirus wanderlust natychmiast zabiera nas z powrotem. Kraj szczególnie dobrze nadaje się do wycieczek objazdowych, ponieważ każdy region ma swój własny charakter. Od północy Włoch na południe widać różnice w dialektach, kuchni czy obyczajach. Robić to kraina marzeń dla poszukiwacza przygód w poszukiwaniu nowych horyzontów. Spakuj walizki, włoska droga czeka!

Przybornik podróżnika
Przygotuj, porównaj i zarezerwuj swoją podróż, korzystając z naszego wyboru miejsc, które musisz zobaczyć:
🛏 Rezerwacja: znajdź swój hotel/zakwaterowanie na całym świecie
🔁 HomeExchange: platforma wymiany domów nr 1
✈️ Skyscanner: z pewnością najlepsza porównywarka lotów
⏱ LastMinute: najlepsze oferty na wyjazd w ostatniej chwili
🚗 RentalCars: wyszukaj i porównaj wynajem samochodów
🎟 GetYourGuide: zarezerwuj niezapomniane wycieczki i doświadczenia

Najdłuższy szklany most na świecie znajduje się w Chinach

Gouqi, opuszczona chińska wioska rybacka