Co zobaczyć i co robić w Mediolanie? Nasze 13 niezbędnych wizyt!

Położony w Lombardii Mediolan jest jednym z najpiękniejszych miast we Włoszech. Stolica mody i wielkiego bogactwa kulturowego i historycznego, oferuje swoim gościom wiele atrakcji turystycznych.

Muzea, sztuka włoska, opera w La Scali, zakupy lub relaks w historycznym centrum, w Mediolanie znajdziesz zajęcia dla wszystkich swoich pragnień. Od Duomo po różne muzea sztuki w mieście, przedstawiamy 13 najważniejszych rzeczy do zrobienia w Mediolanie!

Odwiedź Duomo, symbol Mediolanu

Znajduje się na Piazza del Duomo, Katedra w Mediolanie jest prawdziwym symbolem miasta. Z styl gotyckiwschodnia katedra a skarb architektury z koronkową fasadą i figurą Dziewicy, której szczyt ma 108 metrów wysokości. Wnętrze budynku jest również wyjątkowe i mieści kilka skarbów, takich jak krucyfiks Leonarda da Vinci. Aby zakończyć wizytę, podziwiaj wzniosłą panoramę Mediolanu, wspinając się na szczyt katedry.

Duomo w Mediolanie
Katedra w Mediolanie © Noppasinw

Podziwiaj Galerię Victor-Emmanuel II

Obok Duomo, Galeria Victor-Emmanuel II to kolejna obowiązkowa pozycja w Mediolanie. W stylu neoklasycystycznym i barokowym, to galeria handlowa jest bogata z arkadami i jego kopułą. Chociaż mieści tylko luksusowe butiki i najlepsze restauracje, Galerie Victor-Emmanuel II wie, jak zadziwić każdego gościa, który używa jej, aby przejść z Duomo do La Scali.

Galeria Wiktora-Emanuela II
Galeria Wiktora-Emanuela II © scabrn

Spaceruj po historycznym centrum

W samym sercu historycznego centrum Piazza del Duomo domy symboliczne zabytki Mediolanu a także pomnik Wiktora-Emanuela. Od Duomo po Pałac Królewski, ten plac jest po prostu wspaniały, dniem i nocą. Wokół placu Duomo znajdziesz ulice dla pieszych od historycznego centrum. Następnie poświęć trochę czasu na spacer między sklepami, lodziarniami, kawiarniami i niezwykłymi budynkami.

Centrum Mediolanu
Centrum Mediolanu © Kavalenkava

Zobacz Ostatnią Wieczerzę Leonarda da Vinci

Podczas wizyty w Mediolanie możesz podziwiać Ostatnią Wieczerzę Leonarda da Vinci, jedno z najsłynniejszych dzieł sztuki na świecie. Położony w l’Église Santa Maria delle Grazieten fresk który reprezentuje ostatni posiłek Jezusa, jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pamiętaj, że aby zobaczyć tę pracę, musisz zarezerwować kilka miesięcy wcześniej!

L'église Santa Maria delle Grazie
L’église Santa Maria delle Grazie © citylights

Weź udział w występie w La Scali w Mediolanie

La Scala jest a najbardziej prestiżowych sal operowych na świecie. W tej okazałej sali, ku uciesze widzów, regularnie wystawiane są największe opery i balety. Pamiętaj, że możesz zobaczyć piękno pokoju, odwiedzając muzeum La Scala, jeśli nie masz szczęścia, aby wziąć udział w przedstawieniu.

La Scala w Mediolanie
La Scala w Mediolanie © Amro

Odwiedź Zamek Sforzów

Kolejna rzecz, której nie można przegapić w Mediolanie, Zamek Sforzów to XV-wieczna forteca zbudowana na ruinach cytadeli. Położony w centrum, budynek obecnie mieści kilka muzeów. Nie przegap Pietà Rondanini i wielu dzieł sztuki wystawionych w Muzeum Sztuki Starożytnej, Biblioteca Trivulziana, kolekcjach egipskich lub Muzeum Instrumentów Muzycznych.

Atrakcje Zamku Sforzów w Mediolanie?
Zamek Sforzów © aerial-dron

Wybierz się na spacer po parku Sempione

Park Sempione jest Ogród zamkowy Sforzów. Ta wspaniała zielona okolica o powierzchni ponad 380 000 m2 jest otwarta dla publiczności i jest największą zieloną przestrzenią w Mediolanie. Nadal jest bardzo popularny wśród mieszkańców i turystów.

Parco Sempione w Mediolanie
Parki Sempione © Ivan Floriani

Odwiedź Pałac Królewski

Położony na Placu Duomo Pałac Królewski jest dziś przestrzeń wystawiennicza i muzeum. Zwiedzając Pałac Królewski, dowiesz się więcej o budynku… który przez długi czas był siedzibą mediolańskiego rządu. Poznasz także historię Mediolanu i ogólnie Włoch.

Pałac Królewski widziany z Duomo
Le Palais Royal vu du Duomo © Ekaterina Belova

Zanurz się we włoskiej sztuce w Pinacoteca di Brera

Znajdująca się w Palazzo Brera Pinacoteca di Brera prezentuje jedną z najlepszych kolekcji sztuki w kraju, poświęconą głównie różnym włoskim szkołom. W sercu tego barokowego pałacu zanurz się w pięknie malarstwo włoskie, od Rafaela do Caravaggia.

Atrakcje w Pinacoteca di Brera w Mediolanie?
Pinakoteka Brera @ picture10

Ucz się w Muzeum Nauki i Technologii Leonarda da Vinci

Zapewne zauważyłeś, że Leonardo da Vinci jest wszechobecny w Mediolanie. Wielkie muzeum nauki z Mediolanu jest nawet ochrzczony w jego imię. Mieszczące się w XVI-wiecznym klasztorze muzeum mieści Galeria Leonarda da Vinci gdzie jest ich wiele prace inżynierskie i modele,. Poza tą galerią zwróć uwagę, że Muzeum Nauki i Techniki ma ponad 15 000 prac na wiele tematów związanych z nauką.

Muzeum Nauki Leonarda da Vinci
Muzeum Nauki Leonarda da Vinci @ Takashi Images – stock.adobe.com

Zakupy w czworoboku mody

Kolejny obszar, którego nie można przegapić w Mediolanie, Czworobok Mody łączy wszystkich najbardziej znane marki modowe. W tej dzielnicy złożonej z cztery ulice gdzie obecne są wszystkie luksusowe butiki, zakupy czy zaglądanie w okna i chłonięcie szykownej atmosfery jednej ze stolic mody to zawsze przyjemność.

Zakupy w Mediolanie
Zakupy w Mediolanie © rh2010

Wypij aperitif autour des Navigli

Wziąć aperitif na tarasie, napić się kawy lub przespacerować się po modnych galeriach i butikach, dzielnica Navigli to idealne miejsce. Na południe od miasta dwa kanały Naviglio Grande i Naviglio Pavese przypominają nam, że miasto miało niegdyś rozległą sieć kanałów, częściowo wykonanych przez Leonarda da Vinci.

Navigli Grande
Navigli Grande © Bogdan Lazar

Weź udział w meczu piłki nożnej

The AC Milan i Inter Mediolan to dwa z największych klubów piłkarskich w Europie. Kiedy drużyna gra w Mediolanie o Stadion San Siro, atmosfera jest wyjątkowa. Dla fanów piłki nożnej pamiętaj, że możesz zdecydować się na wycieczkę z przewodnikiem po stadionie San Siro w ciągu dnia.

Stadion San Siro
Le stade de San Siro © Jan Cattaneo

To, co trzeba zobaczyć w Mediolanie… i później?

Wiesz już, co robić w Mediolanie i jedyne, co musisz zrobić, to zaplanować kolejny pobyt. Jeśli chcesz kontynuować swoje włoskie odkrycia, radzimy jechać w kierunku jeziora Como, Bergamo lub Werony. Możesz także zaplanować pełną podróż po północnych Włoszech!

Przybornik podróżnika
Przygotuj, porównaj i zarezerwuj swoją podróż, korzystając z naszego wyboru miejsc, które musisz zobaczyć:
🛏 Rezerwacja: znajdź swój hotel/zakwaterowanie na całym świecie
🔁 HomeExchange: platforma wymiany domów nr 1
✈️ Skyscanner: z pewnością najlepsza porównywarka lotów
⏱ LastMinute: najlepsze oferty na wyjazd w ostatniej chwili
🚗 RentalCars: wyszukaj i porównaj wynajem samochodów
🎟 GetYourGuide: zarezerwuj niezapomniane wycieczki i doświadczenia

Dlaczego jechać na Tahiti? Egzotyka, słońce i palmy kokosowe!

niesamowita czerwona plaża „made in China”