9 małych Wenecji do odkrycia we Francji

Masz ochotę na słodką wodę, romantyczne spacery i miasta poprzecinane kanałami? Postępuj zgodnie z przewodnikiem po małych Wenecjich Francji!

We Francji wciąż istnieją małe wioski lub duże miasta, które zachowały ducha miast wodnych z przeszłości. Od Normandii po Pireneje Atlantyckie, te obszary miejskie, łączące dwa elementy, wzbogacają i tak już bogate dziedzictwo i zachwycają turystów, którzy chcą żeglować po spokojnych wodach przeszłości, niesionymi delikatnym powietrzem włoskiego romantyzmu…

Oto 9 najpiękniejszych małych francuskich Wenecji!

Colmar

Starożytna ojczyzna garbarstwa i obróbki skór, miasto Colmar w Górny Ren w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat w dużej mierze zmienił swój wizerunek. Wzdłuż Lauch i jego licznych kanałów spacerowicze zastąpili teraz stragany rybaków, ogrodników i garbarzy, którzy prowadzili rozwój miasta w pierwszej połowie XX wieku. Dziś malownicze domy z muru pruskiego i ich jaskrawo kolorowe tynki to gratka dla rowerzystów (którzy mogą skorzystać z bezpłatnego przejazdu dzięki biletowi parkingowemu) i pieszych zwiedzających mała Wenecja Wschodu.

Colmar
Colmar © Pixabay – Pierre Blaché

Hortillonnages w Amiens

Z katedry wystarczy dziesięć minut, aby zanurzyć się w labiryncie pływających ogrodów Amiens. Wykorzystywane od średniowiecza przez ogrodników, działki te mają teraz jedynie upiększać lokalne terroir i zostały przekształcone w ogrody przyjemności dostępne przez wiele mostów o różnych kształtach i rozmiarach. Jadąc ścieżką holowniczą Sommaspacerowicze będą mogli w ten sposób odkryć część historii tego Mała Wenecja Północy w łodzi płaskodennej, wyjątkowe doświadczenie we Francji!

Hortillonnages w Amiens
Hortillonnages w Amiens © Flickr – GK Sens-Yonne

Aby zakończyć wizytę : oto 10 najważniejszych wizyt do zobaczenia i zrobienia w Amiens!

Sete

Sete, królowa Herault jest w rzeczywistości przejściem między dwoma światami. Drzwi morskiego świata na tereny, które nazywa się „ mała Langwedocja Wenecja » znajduje się pomiędzy brzegiem Morza Śródziemnego a brzegiem Etang de Thau. Jego szczególne położenie geograficzne sprawiło, że jest to miasto wody, w którym mosty radośnie przeskakują nad wieloma kanałami biegnącymi przez miasto. Czasem otwarte, czasem zamknięte, konfigurują przestrzeń miasta, czasem nadając jej atmosferę wyspy, gdy wszystkie wznoszą się w tym samym czasie, przywołując ufortyfikowaną przeszłość miasta.

Port Sete
Port de Sète © Pixabay – RENE RAUSCHENBERGER

Idź dalej : Co zobaczyć i co robić w Sete? Nasze 10 niezbędnych wizyt

Annecy

I Górna Sabaudia słynie ze stoków narciarskich i dobrych serów, co nie umniejsza jej apetytu na żywioł wody. Wystarczy przejrzeć pradawne kanały Annecy, wyłożone typowymi nabrzeżami i nawigować między średniowiecznymi domami, które rozsiane są po całym mieście. Organizowany co roku karnawał wenecki to doskonała okazja, by przekonać się o majestacie miasta. Podążając za Thiou, odkryjesz cały architektoniczny splendor Annecy i wyjdziesz na słynne jezioro. Zrozumiesz wtedy, dlaczego miasto jest poważnym kandydatem do tytułu najpiękniejsza mała Wenecja we Francji !

Annecy
Annecy © Siggy Nowak / Pixabay (licencja CC)

Przeczytaj także : Oto 14 wizyt, których nie można przegapić w Annecy!

Isle-sur-la-Sorgue

W Vaucluse, pośrodku bagien na palach przycupnęła mała wioska rybacka. Isle-sur-la-Sorgue była w rzeczywistości całkowicie oddana tej gospodarce, zanim została zaatakowana przez antykwariuszy, urzeczonych szalonym urokiem tego, co czasami nazywa się Comtadine Wenecja. Będziesz mógł spacerować i obserwować wspaniałe gotyckie fasady, które gustownie komponują się z architekturą renesansową. I kontempluj wciąż używane techniki przodków, takie jak koła łopatkowe, świadków chwalebnej przeszłości, która wciąż zachwyca serca podróżnych przemierzających dzisiaj.

Kanał Isle-sur-la-Sorgue
Kanał Isle-sur-la-Sorgue © Pixabay – RD LH

Brantome

na północ od departamentu Dordogne, Brantôme nosi całą historię regionu w swojej architekturze. To średniowieczne miasto łączy w sobie dolmeny, młyny, stare domy i skośne mosty, które wygrzewają się na skraju Dronne. Tutaj czas jakby zatrzymał się na zakręcie alejki, kiedy natrafia się na jedną z najstarszych rzymskich dzwonnic we Francji lub kiedy pojawia się opactwo benedyktynów. Latem mieszkańcy organizują potyczki morskie na wodach, co jest żartobliwym przypomnieniem wszystkim odwiedzającym i potwierdzeniem, że Brantôme jest rzeczywiście małą Wenecją opisaną w przewodnikach.

Rzeka Brantome
Rzeka Brantôme © Pixabay – Peter H

Pont Audemer

Zachowane przed amerykańskimi bombardowaniami w czasie II wojny światowej miasto Pont-Audemer mogło w ten sposób ochronić wyjątkowe dziedzictwo. w Normandii. Jego malownicze domy z muru pruskiego z XVI i XVII ten wiekowe wychodnie wzdłuż brzegów Risle i czasami mieszają czerwoną cegłę, przypominającą północną Europę, z ich strukturami architektonicznymi. Mała normańska Wenecja w pełni oddaje swoją wielkość podczas Festival des Mascarets, który odbywa się raz w roku, latem i podczas którego wszystko jest dozwolone pod maskami!

Pont-Audemer, Normandia
Pont-Audemer, Normandia © Flickr – isamiga76

Martygi

W usta Rodanu, w którym być może znajduje się zbyt wiele przemysłu ciężkiego, miasto Martigues jest schronieniem dla podróżnych, którzy chcą na jakiś czas odkryć urok miasta nad jeziorem. Pomiędzy morzem a Etang de Berre Martigues jest łącznikiem między dwoma przyległymi, ale bardzo różnymi światami. Jego stare dzielnice odzwierciedlają całą lokalną kulturę, ustrukturyzowaną w szczególności przez rybołówstwo, ale można również zobaczyć piękne barokowe domy, które przypominają nieco wyblakłą wielkość Wenecja Prowansji.

Martigues: mała Wenecja Prowansji
Martigues: mała Wenecja Prowansji © Flickr – François Schwarz

Salies-de-Bearn

Najbardziej znany ze zdrowych i higienicznych wód, Salies-de-Béarn (in Pireneje Atlantyckie) został szybko przystrojony słodkim przezwiskiem „ miasto białego złota ”. Rzeczywiście, sól jest tutaj podstawowym surowcem, który umożliwił miastu budowę łaźni termalnych uznanych za jakość świadczonych usług. Salies polega również na malowniczym uroku swoich średniowiecznych domów na palach, aby przyciągnąć coraz więcej turystów, zachwyconych żeglowaniem gondolą na Saleys w gorące letnie miesiące.

Salies-de-Bearn
Salies-de-Béarn © Flickr – Thierry llansades

Jeszcze więcej powodów, aby odwiedzić te 9 małych Wenecji

Spacer po kanałach jest koniecznością podczas zwiedzania tych małych Wenecji. Nie jest to jednak jedyna możliwość oferowana przez miasta wodne. Łaźnie termalne, zabytki, ochrona dziedzictwa i rozsądna architektura, jest wiele powodów, aby je odwiedzić. A dlaczego nie połączyć ich z wędrówkami tematycznymi? Podążanie za swoimi pragnieniami zaprowadzi Cię dalej niż sobie wyobrażasz! Które miasto odkryjesz w następny weekend?

Przybornik podróżnika
Przygotuj, porównaj i zarezerwuj swoją podróż, korzystając z naszego wyboru miejsc, które musisz zobaczyć:
🛏 Rezerwacja: znajdź swój hotel/zakwaterowanie na całym świecie
🔁 HomeExchange: platforma wymiany domów nr 1
✈️ Skyscanner: z pewnością najlepsza porównywarka lotów
⏱ LastMinute: najlepsze oferty na wyjazd w ostatniej chwili
🚗 RentalCars: wyszukaj i porównaj wynajem samochodów
🎟 GetYourGuide: zarezerwuj niezapomniane wycieczki i doświadczenia

Odkryj największą jaskinię na świecie w Wietnamie!

10 rzeczy, które warto wiedzieć o Ayers Rock w Australii