6 najlepszych miejsc do zobaczenia przyrody w Australii

Australia to wyspa, na której natura jest suwerenna. Zieleń, czerwień, błękit… Swoje najpiękniejsze barwy przybiera ku uciesze turystów, z których wielu odwiedza jego naturalne miejsca.

Ekoturystyka króluje w Australii! Czas skoncentrować swoje podróże na odkrywaniu przyrody i lokalnej kultury, oczywiście z poszanowaniem środowiska. Koniec z dużymi sieciami hotelowymi i zorganizowanymi wycieczkami, zapraszamy do odkrywania Australia poprzez swoje wspaniałe naturalne przestrzenie. Wyspa Kangourou, Wielka Rafa Koralowa i Outback, zwiedzaj kraj „od środka” w trybie ekoturystycznym. Wybraliśmy dla Ciebie 6 najpiękniejszych miejsc gdzie zobaczyć przyrodę w Australii w całej okazałości!

1. Wielka Rafa Koralowa i Rafa Ningaloo

U wybrzeży Queensland rozciąga się Wielka Rafa Koralowa o imponującej wielkości 2600 kilometrów. Jest to rafa koralowa zbudowana ze szczątków drobnych organizmów morskich, szkieletów i muszli zwierząt, które ją zamieszkiwały. Dlatego wapień jest królem i oferuje ci wspaniały widok.

Wielka Rafa Koralowa
Wielka Rafa Koralowa ©DR

Gdy zanurzysz się w wodach Pacyfiku, wejdziesz do świata ciepłej wody i mieniących się kolorów i zobaczysz spektakularna ryba takich jak neony, błazenki, rozgwiazdy, nie wspominając o samych koralowcach: jest ich prawie 400 różnych rodzajów !

koralowa australia
Koral australijski ©DR

Ta strona, zarejestrowana w Światowe dziedzictwo UNESCOpowoli znika, zjadana przez rozgwiazdę, ale także przez zanieczyszczenie człowieka : Tak więc filtry przeciwsłoneczne powodują prawdziwe spustoszenie w tym żywym organizmie. Wyjazdy łodzią organizowane są z miasta Cairns, małego tropikalnego miasteczka. Możesz nurkować sam, obserwować ptaki… lub po prostu ciesz się morskim powietrzem i przyjrzyj się bliżej różnym atolomwykorzystując łodzie ze szklanym dnem.

Rafa koralowa
Wielka Rafa Koralowa w Australii ©DR

Inne naturalne miejsca oceaniczne to miejsca, które trzeba zobaczyć w Australii, takie jak Bariera Ningaloo. Mniej odwiedzany niż jego duży sąsiad z „tylko” 270 kilometrami rafy do zwiedzania, oferuje równie ciekawą faunę z tygrysimi promieniami, nieszkodliwymi rekinami czy żółwiami.

Rafa Ningaloo
Rafa Ningaloo ©MXW Stock

2. Wyspa Kangura

Trzecia wyspa Australii, Kangaroo Island to kraina w pobliżu Adelaide na których żyją kangury, foki, lwy morskie, koale i inne wallabies. Zwierzęta te żyją w spokoju, chronione przez ten ogromny park przyrodniczy. Tutaj znowu natkniesz się na przestrzenie, które czasem są zielone, czasem pustynne.

wyspa kangura
Lwy morskie z wyspy kangura ©DR

Cały blask natury w Australii! A tym samym, nie przegap Małej Sahary, seria piaszczystych wydm tak drobnych jak wielka pustynia. Kup deskę i surfuj po piasku!

mała sahara
Mała Sahara ©Deborah Pickett / Wikipedia Commons

To właśnie w pobliżu Wyspy Kangurów najlepiej będzie obserwować wielkiego białego rekina. W samym tylko regionie jest ich około 200. Ale nie myśl o byciu kolejnym bohaterem „Szczęk”. Białe rekiny bardzo rzadko atakują ludzi (jedna ofiara rocznie: widzieliśmy gorszych seryjnych morderców!).

biały rekin
Biały rekin ©DR

3. Outback Australia

Outback (lub busz) to część znajdująca się w Australii. Te rozległe ziemie zamieszkane przez pasterzy i aborygenów (rdzenni mieszkańcy Australii, obecni tysiące lat przed pierwszymi osadnikami), są porównywalne z rozległymi, otwartymi przestrzeniami amerykańskiego Zachodu.

Outback Australia
Outback Australia ©DR

Będzie można tam spotkać m.in. wiele stad owiec. Wełna jest rzeczywiście siłą napędową australijskiej gospodarki. Uwaga dla zagorzałych turystów: rolnicy chętnie cię przyjmą w zamian za drobne usługi. Sposób na poznanie autentycznej i malowniczej Australii!

australijska farma
Australijska farma na odludziu ©DR

4. Le Parc national d’Uluru et Kata Tjuta

Położony w centrum Australii park narodowy rozsławił Ayers Rock, ten duży czerwony monolit, drugi co do wielkości na świecie (348 metrów wysokości, trzy kilometry długości, około dziesięciu w obwodzie).

Ayers Rock
Ayers Rock ©BackyardProductions

Uwaga, od 2019 r. zabronione jest wspinanie się na jej szczyt. Wiedz, że w kulturze Aborygenów ten monolit narodził się podczas Tjukurpy, to znaczy w okresie snu. Tyle do powiedzenia, że ​​on jest uważane za święte! Możesz jednak wybrać ścieżkę wokół Uluru (aborygeńska nazwa Ayers Rock). W ten sposób unikniesz urazy strażników tego sanktuarium…

chemia Ayers Rock
Spacer po Ayers Rock ©BackyardProductions

Aby odpocząć od emocji, możesz zatrzymać się w małym kurorcie Yulara, który oferuje hotele i kempingi na środku pustyni. Wreszcie, niedaleko Uluru można odkryć góry Olga (lub Kata Tjuta): ten konglomerat 36 kopuł tworzy znacznie bardziej zróżnicowany krajobraz niż Ayers Rock. Pożyczyć dolina wiatrówoznakowany szlak, który pozwoli Ci slalomować wokół tych kopuł średnio około 500 metrów pokrytych eukaliptusami.

Góra Olga
Góry Olgas ©Sara Woodmansee

5. Le Parc Kakadu

Park Kakadu jest Największy park Australii. Położona na terenach północnych, posiada charakterystyczną faunę i florę.

Kakadu Australii
Wodospad w parku Kakadu ©DR

Park ten jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ze względu na swoje bogactwo archeologiczne i etnologiczne, w szczególności jego neolityczne pozostałości.

aborygeni australii
Aborygeńskie rysunki naskalne ©DR

Zwróć jednak uwagę na: aligatory w pobliżu bagien, bardzo liczne w Outback… są integralną częścią przyrody w Australii. Nie Krokodyl Dundee chce! Pozostań na wyznaczonych ścieżkachktóry zabierze Cię prosto do aborygeńskiej wioski.

krokodyl Kakadu
Krokodyl ma park Kakadu ©DR

6. Les Błękitne Góry

Kolejne miejsce również na listach UNESCO: les Błękitne góry . Jeśli ich nazwa wystarczy, by śnić (“błękitne góry”), to w rzeczywistości jest to masyw piaskowcowy, porośnięty lasami eukaliptusowymi.

Niebieskie góry
Les Blue Mountains ©DR

Gdy olej z tego drzewa odparowuje, tworzy niebieską mgłę, która spowija górę. Wiele spacerów jest organizowanych z miast takich jak wodospady Wentworthco pozwoli Ci spotkać koale zamieszkujące gałęzie tych ogromnych drzew.

koala australijska
Koale ©DR

Poznaj bogactwo natury w Australii!

Moglibyśmy umieścić o wiele więcej, w tym kraju jest tyle pięknych krajobrazów… Ale ponieważ nie chcieliśmy artykułu o długości 3 km, postaraliśmy się wybrać najpiękniejsze (a nie było to łatwe). W przeciwieństwie, jeśli chcesz podzielić się swoimi najpiękniejszymi miejscami z innymi podróżnikami, nie wahaj się dodać je do nas w komentarzach!

Przybornik podróżnika
Przygotuj, porównaj i zarezerwuj swoją podróż, korzystając z naszego wyboru miejsc, które musisz zobaczyć:
🛏 Rezerwacja: znajdź swój hotel/zakwaterowanie na całym świecie
🔁 HomeExchange: platforma wymiany domów nr 1
✈️ Skyscanner: z pewnością najlepsza porównywarka lotów
⏱ LastMinute: najlepsze oferty na wyjazd w ostatniej chwili
🚗 RentalCars: wyszukaj i porównaj wynajem samochodów
🎟 GetYourGuide: zarezerwuj niezapomniane wycieczki i doświadczenia

20 najpiękniejszych krajobrazów Francji na zdjęciach!

Gdzie iść na Safari? Wybrane kraje Afryki