25 najpiękniejszych wiosek do odkrycia bez zwłoki

Zachowana architektura, alejki, po których warto pospacerować, sklepy przepełnione lokalnymi wyrobami lub lokalnymi rzemiosłami, małe place, na których można się napić, średniowieczne zamki, festiwale będące strażnikami wielowiekowych tradycji… bez wątpienia, francuskie wioski Cię zachwycą! Niezależnie od regionu, są one rozsiane po naszej wsi i pokazują wyobraźnię, aby podtrzymywać życie i przyciągać turystów. Odkryj nasz wybór najpiękniejszych wiosek we Francji!

1. Èze

Położona na wzgórzach, niedaleko Nicei, urocza wioska Èze oferuje zapierający dech w piersiach widok na morze? Śródziemnomorski. Po spacerze po brukowanych uliczkach wyłożonych sklepionymi domami, koniecznie odwiedź Egzotyczny Ogróda także perfumerię Galimard.

Siedząca wioska Eve we Francji
Siedząca wioska Eve we Francji

2. Gordes

Położony na granicy Regionalnego Parku Przyrody Luberon, Gordes jest wznosząca się wioska typowa dla Prowansji. Uwielbiany przez wielu artystów, jest fotogeniczny i nadal inspiruje odwiedzających.

Ładna wioska Gordes
Urocza wioska Gordes © Fyle

3. Kayserberg

Dosłownie Kaysersberg oznacza „wzgórze cesarzy”. I to prawda, że ta wioska narzuca, w szczególności dzięki ufortyfikowanemu mostowi i wspaniałym alzackim rezydencjom. Nic dziwnego, że jest to jedna z najpiękniejszych wiosek we Francji!

Kaysersberg wśród najpiękniejszych wiosek we Francji
Kaysersberg, ładna wioska w Alzacji © Boris Stroujko

4. Szyszka

Kolorowe domy, sklepy rzemieślnicze, restauracje, w których można spróbować lokalnej gastronomii, zapierający dech w piersiach widok na zatokę Algajola… wszystko jest do odnalezienia urok Korsyki w tej małej wiosce Balagne.

Pigna na Korsyce
Wieś Pigna na Korsyce © filippoph

5. Riquewihr

Wioska Riquewihr posiada doskonale zachowane mury obronne, które nadają jej wiele charakteru. I dodać odrobina magiiidź tam w okresie świątecznym, kiedy dekoracje są już gotowe: wspaniale!

Wieś Riquewihr
Wieś Riquewihr © bbsferrari

6. Grignan

W samym sercu Drôme, Grignan jest jedną z najpiękniejszych wiosek we Francji dzięki kwiecistym uliczkom, jego wspaniały zamek, jego pralnie, piękne rezydencje i pola lawendy. Latem nie można przegapić festiwali i wydarzeń kulturalnych!

Prowansalska wieś Grignan
Prowansalska wioska Grignan © Alexi Tauzin

7. Sprzedawcy

Salers znajduje się w Cantal w Owernii, na wysokości 950 metrów nad poziomem morza. Imponujące domy zbudowane z kamienia lawowego, lokalnych serów, rękodzieła… idealne dla pobyt umieszczony pod znakiem autentyczności !

wieś Salers
Wieś Salers © mehdi

8. Becherel

Otoczona murami obronnymi i wyposażona w piękne domy z muru pruskiego, ta bretońska wioska jest wyjątkowa, ponieważ jest pierwsze „miasto książki” we Francji. Aby ocalić miasto od zapomnienia, mieszkańcy dali mu drugie życie, otwierając 14 oryginalnych księgarń.

Wieś Becherel
Wieś Bécherel © thomathzac23

9. Honfleur

Wśród tych najpiękniejszych wiosek we Francji, Honfleur jest koniecznością. znany jako „Miasto malarzy”był niewyczerpanym źródłem inspiracji dzięki małym uliczkom wyłożonym tradycyjnymi domami i typowo normańskim uroczym portem.

Honfleur w Normandii
Honfleur w Normandii © rh2010

10. Balazuc

Położony wzdłuż rzeki Ardèche, Balazuc is jeden ze strażników lokalnych tradycji. Według legendy sięga czasów prehistorycznych… innymi słowy, miał tysiąc żyć! Dziś do dziś stoi okazały romański kościół i jego historyczne centrum, prawdziwa perełka architektury.

Balazuc wśród najpiękniejszych wiosek we Francji
Piękna wioska Balazuc © Harald Biebel

11. Auvillar

Ważny krok dla pielgrzymów którzy jadą do Santiago de Compostela, Auvillar znajduje się pomiędzy Agen i Moissac, w Tarn-et-Garonne. Wędrowcy są również reprezentowani przez rzeźby rozsiane po całej tej pięknej wiosce.

Historyczne centrum Auvillar
Historyczne centrum Auvillar © Rocker Stocker

12. Umywalki

Kolejnym ważnym przystankiem w drodze do Santiago de Compostela, Conque jest prawdziwy cud Doliny Lot z domami z muru pruskiego, opactwem z XI i XII wieku, stolicami, współczesnymi witrażami i relikwiarzem Sainte-Foy, wszystko ze złota i kamieni szlachetnych…

Średniowieczna wioska Conques
Średniowieczna wioska Conques © kevin_guillois

13. Eguisheim

W pobliżu Colmar Eguisheim jest niewątpliwie jedną z najpiękniejszych wiosek we Francji. Jego rezydencje z XVI i XVII wieku ozdobione kwiatami i kolorowe domy z muru pruskiego zaoferować uderzającą wizję!

Wieś Eguisheim
Wieś Eguisheim © photolook

14. Gerberoy

Kokietka jak diabli, Gerberoy daj dumne miejsce kwiatom od ponad wieku dzięki malarzowi Henri Le Sidaner. Wisteria clematis, stokrotki, hortensje, a zwłaszcza róże, zdobią wszystkie domy tej wspaniałej wioski.

Gerberoy, wieś w Oise
Gerberoy, wieś w Oise © aterrom

15. Oingt

W sercu „Małej Toskanii” i otoczony winnicami Beaujolais, Oingt to średniowieczna wioska, którą warto odwiedzić. Alejkami odbędziesz podróż w czasie, która przeniesie Cię bezpośrednio do średniowiecza.

aleja w Oingt, w Beaujolais
Aleja w Oingt, w Beaujolais © Gael Fontaine

16. Gargilesse-Dampierre

To właśnie w dolinie Creuse, w Berry, ta wioska jest równie dynamiczna, co wspaniała. Obchodzone przez George Sandwidziało wielu artystów paradujących, uwiedzionych romańskim kościołem, zamkiem i niepowtarzalną atmosferą.

Gargilesse-Dampierre w Indre
Gargilesse-Dampierre w Indre © Simon

17. La Bastide-Clairence

Klejnot Kraju Basków, La Bastide-Clairence, jest niewątpliwie jedną z najpiękniejszych wiosek we Francji. Jego wspaniałe białe fasady z zielonymi i czerwonymi paskami są typowe dla regionu i pochodzą z XIV wieku.

La Bastide-Clairence wśród najpiękniejszych wiosek we Francji
La Bastide-Clairence © mehdi33300

18. Rousillon

Godło Prowansji, Roussillon Cię zadziwi dzięki ochrom, które zdobią wszystkie zabudowania wsi. Lokalni rzemieślnicy odtwarzają gesty przodków, aby opanować tę paletę ekstrawaganckich kolorów.

Wioska Roussillon wśród najpiękniejszych wiosek we Francji
Wieś Roussillon © Martin M303

19. Grób

Położona na wysokości 1450 metrów w masywie Écrins wioska La Grave ma niesamowita architektura dla Alp. Jego domy są zbudowane z kamienia i bezpośrednio wychodzą na mityczny szczyt La Meije, którego szczyt ma wysokość 3984 metrów.

Wioska La Grave w Alpach Wysokich
Wioska La Grave w Alpach Wysokich © Francois Roux

20. Św. Quirin

Otoczony zielonymi wzgórzami Wogezów, Saint-Quirin ma wiele skarbów : stanowisko archeologiczne Croix Guillaume, kościół z dwiema wieżami, tradycja szklarska, a także legenda o cudownej fontannie.

Niesamowity kościół Saint-Quirin
Niesamowity kościół Saint-Quirin © Céline

21. Lavaudieu

Zbudowana wokół wspaniałego romańskiego opactwa benedyktynów, wioska Lavaudieu jest jedną z najpiękniejszych wiosek we Francji. Ważny ośrodek religijny w średniowieczunadal intryguje odwiedzających swoimi imponującymi złotymi kamiennymi domami.

Urocza wioska Lavaudieu w Owernii
Urocza wioska Lavaudieu w Owernii © Pernelle Voyage

22. Segur-le-Château

Wbrew temu, co sugeruje jego nazwa, w tej wspaniałej wiosce nie ma już zamku, ale loch z XII wieku i domy z wieżyczkami lub murem pruskim. Nie można przegapić podczas pobytu w Corrèze!

Ségur-le-Château wśród najpiękniejszych wiosek we Francji
Ségur-le-Château © capude1957

23. Pilot

Położone na południe od Besançon miasto Lods przecina Loue, rzeka, która ukształtowała wioskę. Jak to często bywa w regionie, jego historię przerywają: winnice i kuźnie. Możesz go znaleźć na Muzeum Winorośli i Winaa także poprzez podróż etnologiczną.

Domki letniskowe w Franche-Comte
Mieszkania we Franche-Comté © midgardson

24. Vezelay

Wysokie miejsce chrześcijaństwa Owernii, Vézelay jest jeden z możliwych punktów wyjścia do Santiago de Compostela. Można podziwiać bazylikę Sainte-Madeleine, wspaniałe domy i rezydencje winiarzy z okresu renesansu.

Wzniosła Bazylika Vézelay
Wzniosła Bazylika Vézelay © philippe Devanne

25. Yvoire

Z widokiem na brzegi Jeziora Genewskiego, Yvoire jest wspaniały z kamiennymi domami ozdobionymi drewnianymi balkonami. Glicynie i pelargonie zdobią alejkia 700-letnia warownia warta odwiedzenia.

Yvoire, w Górnej Sabaudii
Yvoire, w Górnej Sabaudii © vouvraysan

Te najpiękniejsze wioski we Francji oczarują miłośników historii i kultury!

Aby je odkryć, dlaczego nie wybrać się w podróż motocyklem lub samochodem? A jeśli szukasz oryginalności, wybierz się na niecodzienny weekend na francuskiej wsi. Czy znasz inne urocze wioski? Opowiedz nam o tym w komentarzach!

Przybornik podróżnika
Przygotuj, porównaj i zarezerwuj swoją podróż, korzystając z naszego wyboru miejsc, które musisz zobaczyć:
🛏 Rezerwacja: znajdź swój hotel/zakwaterowanie na całym świecie
🔁 HomeExchange: platforma wymiany domów nr 1
✈️ Skyscanner: z pewnością najlepsza porównywarka lotów
⏱ LastMinute: najlepsze oferty na wyjazd w ostatniej chwili
🚗 RentalCars: wyszukaj i porównaj wynajem samochodów
🎟 GetYourGuide: zarezerwuj niezapomniane wycieczki i doświadczenia

Poznaj wszystkie formalności do dopełnienia!

Dowiedz się wszystkiego o historii i kulturze Australii przed podróżą