15 obowiązkowych atrakcji w Tybecie

Tybet znajduje się na najwyższym płaskowyżu na świecie, co sprawia, że ​​jest to warunek wstępny dla tych, którzy chcą podjąć próbę zdobycia Everestu, dachu świata. Tybet został najechany w latach pięćdziesiątych przez armię Mao: Czerwona Gwardia. Potem nastąpiły bardzo brutalne represje i masowe egzekucje… Ale dziś podróżnicy szukający wrażeń mogą uzyskać dostęp do niesamowitych wizyt w Tybecie!

Podróżuj autostradą przyjaźni

Dla większości podróżników Tybet jest odosobnionym celem podróży, charakteryzującym się wszechobecnym mistycyzmem i naturą duchowego wzniesienia. Dlatego wielu decyduje się na dotarcie do kraju drogą, na znak szacunku dla tego regionu, w którym wznosi się dach świata. Autostrada Przyjaźni to droga o długości ponad 1300 km która pochodzi z Katmandu w Nepalu i biegnie w kierunku Lhasy. Z jego trasy można dotrzeć do historycznych miast, świeckich klasztorów, a nawet do bazy pod Everestem. Królewska arteria do bijącego serca Tybetu.

autostrada przyjaźni
Autostrada przyjaźni ©Lugaaa

Poznaj sekrety buddyzmu w klasztorze Sakja

Wielu podróżników przyjeżdża do Tybetu, aby robić to, na co nie mogą sobie pozwolić w codziennym życiu: aby skupić się i otworzyć oczy na sprawy ducha. Z Autostrady Przyjaźni można: odgałęzienie do klasztoru Sakja. Jego wojowniczy wygląd i ufortyfikowana obudowa, inspirowana mongolskimi konwencjami architektonicznymi, w rzeczywistości jest domem jedna z najważniejszych bibliotek w kraju. Setka mnichów chroni ten skarb buddyzmu i oferuje każdemu, kto może wejść do duchowej wiedzy.

Klasztor sakja
Klasztor Sakja ©crystaltmc

Podziwiaj Everest z klasztoru Rongbuk

Jeszcze z Autostrady Przyjaźni spektakularny tor gubi się w okolicznych górach, by zatrzymać się u bram Klasztor Rongbuk. Uważany za najwyższe miejsce kultu na świecie, najbardziej znany jest z zapierającego dech w piersiach widoku na północną ścianę Everestu. Na prawie 5000 metrów nad poziomem morza będziesz zaskoczony, gdy pogoda będzie czysta! Tym, którzy nie mogą podjąć próby wejścia na Chomolungma, spanie na miejscu da im wspaniały wgląd w to, jak może wyglądać życie na szczycie świata.

Klasztor Rongbuk
Klasztor Rongbuk ©Siriwatthana Chankawee

Medytuj w klasztorze Drepung

Tutaj jesteś w największy tybetański klasztor na świecie. Jest to miejsce pochówku kilku Dalajlamów, a przede wszystkim miejsce krystalizacji walki Chińczyków z Tybetańczykami. Nie wahaj się odwiedzić tego miejsca przesiąkniętego historią!

klasztor Drepung
Klasztor Drepung ©THPStock

Zobacz klasztor Shalu

Klasztor ten zawiera wiele relikwii i innych obiektów religijnych. Jest również znany ze swoich „lewitujących mnichów”: Według legendy, gdy medytują, ich ciało unosi się kilka centymetrów nad ziemią… Jednak nie spodziewaj się, że zobaczysz je podczas swojej wizyty! Medytacja to święta chwila, niezgodna z przybyciem turystów.

Klasztor Shalu
Klasztor Shalu ©crystaltmc

Wspinaj się na Everest

Wejście na Everest często odbywa się przez Nepal. Od teraz, wschodnia flanka została otwarta dla poszukiwaczy przygód i tak możesz wspiąć się na Everest przez Tybet. Inne szczyty Himalajów są dostępne dla turystów, o mniej zawrotnych wysokościach. Dowiedz się wcześniej, aby opuścić i zarezerwować wykwalifikowanych przewodników!

Everest Tybet
L’Everest © Yuanping

Odkryj tybetańską duszę w mieście Gyantse

Aby uchwycić samą istotę kultury tybetańskiej, prawdopodobnie nie ma lepszego miejsca niż Zacząć robić. Jego brukowane stare miasto zawsze witało podróżników z różnych środowisk, którzy przyjeżdżali tu handlować lub po prostu przejeżdżali przez drogę do odległych krain. Oprócz klasztoru Palcho lub fortecy i zapierającego dech w piersiach widoku, miasto co roku organizuje Festiwal Wyścigów Konnych, żywy wyścig konny. Jedna z czynności do zrobienia w Tybecie absolutnie!

Zacząć robić
Cięcie ©pawopa3336

Poznaj Tybetańczyków w Shigatse City

Na drodze przyjaźni stoi miasto ważne pod względem wielkości, drugie w Tybecie, ale także ze względu na swoją historię. Shigatse jest dziś w dużej mierze sinicized, ale zachowuje dużą część lokalnej tożsamości, wyczuwalne zwłaszcza w dni targowe. W Tybecie jest wiele do zobaczenia i zrobienia, ale czasami zapominamy, że Tybetańczycy to lud bogaty w starożytną kulturę, którego tradycje mają wiele do powiedzenia o dzisiejszym świecie. Nie wahaj się spacerować wśród porannych sprzedawców, aby poznać lokalnych mieszkańców? a jeśli jesteś sprytny, być może zostaniesz zaproszony do jednego z tradycyjnych domów, które otaczają małe uliczki.

Shigatse Tybet
Shigatse © Bob Yue

Zgub się w zaułkach Lhasa

Na końcu Autostrady Przyjaźni pojawiają się pierwsze domostwa Lhasy. Stolica królestwa tybetańskiego od 7ten Obecnie miasto przechodzi chiński ekspansjonizm, który wraz z pojawieniem się pociągu stale się powiększa. Jednakże, Lhasa zachowuje swoją autentyczność w dzielnicy tybetańskiej a jego wiele świętych miejsc nadal zadziwia zachodnich turystów. Letni pałac Norbulingka, Potala lub Barkhor kora, Lhasa jest TYM miastem do zrobienia w Tybeciezarówno po to, by podziwiać jego architekturę, jak i zetknąć się z lokalną kulturą.

Lhassa
Lhassa ©BeyondTheRoad

Obejdź świątynię Jokhang

Właśnie w Lhasie jest miejsce, które wypiera wszystkie inne duchowym zapałem, który można tam poczuć. I świątynia w Dżokhangu jest rzeczywiście najświętszym w kraju i niezbędnym miejscem pielgrzymek dla wyznawców. O każdej porze dnia i nocy można obserwować rzesze spacerowiczów, którzy regularnie kłaniają się i machają młynkami modlitewnymi. W Tybecie nie ma innego miejsca, w którym można by uświadomić sobie znaczenie religii w tych górach i niech jego duch wzniesie się w nawiedzającym rytmie kroków mnichów.

świątynia Dżokhang
I świątynia Jokhang ©Huyangshu

Odwiedź Potala

Usytuowana na wzgórzu Potala obejmuje Lhasę i cały otaczający ją region. Potala była rezydencją Dalajlamy. Podzielony jest na dwie części: biały i czerwony pałac. Pierwsza poświęcona była życiu Dalajlamy, druga studiom religijnym.

Potala Tybet
Le Potala ©SteveAllenPhoto

Zanurz się w legendzie w klasztorze Samye

Wokół Lhasy znajduje się wiele ważnych klasztorów, które naznaczyły historię królestwa. Drepung jest największym w Tybecie, Sera był głównym ośrodkiem naukowym, ale to Samye został zbudowany jako pierwszy, około 775. Historia mówi, że Guru Rinpocze musiał stawić czoła siłom zła, aby narzucić buddyjską wiarę w kraju. Co jest pewne, jest to, że brzegi Brahmaputry oferują wyjątkową oprawę, niemal magiczne, na które zaczynamy wierzyć we wszystkie legendy z czeluści czasu.

Klasztor Samye
Klasztor Samye ©Jason_Yu

Medytuj twarzą do spokojnych wód jeziora Nam-tso

Kilka godzin na północ od Lhasy znajduje się jedno z najbardziej majestatycznych jezior w Tybecie. Dla wielu pielgrzymów kora wokół jeziora Nam-Tso jest koniecznością w życiu wierzącego. Jego ogromna szara i słononiebieska powierzchnia doskonale harmonizuje z bielą okolicznych szczytów i oferuje niesamowity spektakl, gdy przylatują tam dzikie zwierzęta, jak, żurawie i ptaki wędrowne. Na wysokości ponad 4700 metrów nad poziomem morza jezioro jest jednym z obowiązkowych punktów na liście rzeczy do zrobienia w Tybecie.

Jezioro Nam Tso
Lac Nam Tso © TersinaShieh

Wędruj przez tunele Tsaparang

Na dalekim zachodzie Tybetu została założona w IXten królestwo Guge. Jej stolicą była wtedy Tsaparang, miasto mineralne, które wyrzeźbiło wiele swoich struktur architektonicznych w samym sercu skały. Tutaj wszechobecne są inspiracje kaszmirskie i nepalskie. Szczególnie cenimy murale, które zdobią jaskinie, schody i tunele. Przecinają trzewia miasta i oferują schronienie dla kultury tybetańskiej, zachowanej na razie przed próbami asymilacji jej kolonizatora.

Tsaparang Tybet
Tsaparang ©Zzvet

Wskocz na górę Kailash

Tsaparang to idealny punkt wyjścia dla wyruszyć na podbój góry Kailash. „Cenny klejnot śniegu” i związane z nim jezioro Manasarovar są jednymi z najświętszych miejsc dla buddystów, ale także dla hinduistów i dżinistów. Z jego stóp można podziwiać 6714 metrów jego wysokości lub spotkać się z pielgrzymami, którzy wyruszają kora starsza niż trzy dni czcić bogów tak, jak należy. Resztę załatwią dzikie zwierzęta i przepych tego miejsca!

Mont Kailash
Gdzie jest Kailash?

Przydatna informacja

  • Aby dotrzeć do Lhasy, najłatwiej jest skorzystać z drogi lotniczej. Wiele lotów łączy główne chińskie miasta ze stolicą, ale jest też możliwość wyboru pociągu. Będziesz wtedy musiał liczyć kilka dni podróży.
  • Zwolennicy slow travel wybiorą drogę przyjaźni. Uważaj na wysokość które mogą siać spustoszenie w źle przygotowanych organizmach. Szanuj poziomy i próbuj wspinać się tylko wtedy, gdy nie cierpisz na choroby serca.
  • Należy również pamiętać, że zakwaterowanie jest rzadkie i nie zawsze dobrej jakości. Karawanseraje oferują tanią alternatywę, ale warunki są tam minimalne.
  • Wreszcie, upewnij się, że masz wszystkie uprawnienia administracyjne. W Tybecie jest wiele rzeczy do zrobienia, ale nie wszystkie są dozwolone, a chińska biurokracja jest nieprzejednana!
lodowiec Tybet
Lodowiec tybetański ©TaoTaoLi1989

Podstawy Tybetu… A potem?

Dach Świata to wyjątkowa kraina, której atrakcyjność turystyczna stale rośnie, ponieważ duchowe poszukiwanie staje się koniecznością dla wielu obywateli świata. Otaczają ją także sąsiedzi o wspólnych cechach, jak Nepal, z którym dzieli Everest, Indie i jego liczne przynależności religijne, czy nawet, na dobre lub na złe, Chiny, które zaoferowały jej nowoczesność za cenę autonomii. Kraj ma wiele okazji do podziwiania piękna świata i ludzi…

Przybornik podróżnika
Przygotuj, porównaj i zarezerwuj swoją podróż, korzystając z naszego wyboru miejsc, które musisz zobaczyć:
🛏 Rezerwacja: znajdź swój hotel/zakwaterowanie na całym świecie
🔁 HomeExchange: platforma wymiany domów nr 1
✈️ Skyscanner: z pewnością najlepsza porównywarka lotów
⏱ LastMinute: najlepsze oferty na wyjazd w ostatniej chwili
🚗 RentalCars: wyszukaj i porównaj wynajem samochodów
🎟 GetYourGuide: zarezerwuj niezapomniane wycieczki i doświadczenia

10 wysp, na których podróżnicy marzą najbardziej

Oto 25 najpiękniejszych krajobrazów północnych Włoch na zdjęciach!