10 niezbędnych kroków do udanej Road Trip

Od wybrzeży Morza Śródziemnego, przechodząc przez region jezior, aż po Morze Adriatyckie, północne Włochy zapraszają podróżnika do odkrywania duży panel kontrastów. Region jest rzeczywiście pełen walorów i różnorodnych przyjemności: jego kuchnia, jego kultura, czy niezwykłe krajobrazy z pewnością Cię zadowolą, niezależnie od tego, czy strona miasta (Genua, Wenecja, Werona lub Turyn) lub wieś (Langhe, Alpy i wiele parków przyrody itp.). A przede wszystkim cel ma tę zaletę, że od tego wszystkiego można uciec bez konieczności przemierzania połowy planety (jest to lepsze dla środowiska).

Dostępna samochodem z Francji (lub nawet pociągiem), północ kraju zadowoli Cię, jeśli wolisz odpocząć podczas następnego wakacje we włoszech i moda Klubowe all inclusive. Ale przede wszystkim będzie idealne miejsce na wycieczkę jako para, z rodziną, a nawet z przyjaciółmi. Moje liczne pobyty (łącznie 6 miesięcy tam) pozwoliły mi na dobre rozeznanie miejsca, których nie można przegapić jeśli planujesz wyruszyć w tę podróż.

Więc oto mój wybór z 10 miejsc, których nie można przegapić w północnych Włoszech.

Moja trasa w północnych Włoszech

Legenda mapy :
• Niebieskie kropki: podstawa
• Żółte kropki: opcje (zgodnie z twoimi pragnieniami i czasem)
• Kierunek: opisuję trasę w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, ale bardzo dobrze można to zrobić w drugą stronę (zgodnie z ruchem wskazówek zegara)… to zależy od Ciebie.

1. Włoskie Queyras i jego wysokie góry

Dolina Monviso
Dolina Mont Viso © Max / LesZed

Rozpocznij tę podróż po północnych Włoszech, przekraczając granicę płk Agnel : stamtąd oczarują Cię zapierające dech w piersiach alpejskie krajobrazy!
Jeśli masz czas na krótką wędrówkę po drodze, Dolina Soustre całkowicie mnie zwaliłobejrzyj mój film): przejeżdżamy przez górskie pastwisko w otoczeniu godnym Heidi, aby dotrzeć do stóp wodospadów wielkiej urody. Wow!
Następnie kontynuuj swoją drogę w Dolina Monviso przejazd przez Sampeyre i zatrzymanie się u jednego z wielu producentów miodu na kilka zakupów: jakość produktów jest tam, a ceny są o połowę niższe niż we Francji.

2. Langhe i jego renomowane winnice

Typowy krajobraz Langhe
Typowy krajobraz Langhe © Max / LesZed

Jeszcze w Piemoncie udaj się do prowincji Asti, w samym sercu Górny Montferrat (Alto Monferrato): wzgórza następnie zastąpiły wysokie góry, a winnice rozciągały się jak okiem sięgnąć. Aby zadowolić podniebienie, wybierz się na spacerAlba gdzie zapach trufli (jego specjalność) pachnie na każdym rogu ulicy. I nie będziesz miał problemu z napełnieniem dobrych butelek, ponieważ jest tu tak wielu handlarzy winem (ciepłe powitanie od właściciela „Enoteca del Borgo di Neive w Borgonovo” nadal pozostawia mi wiele dobrych wspomnień). Nie zapomnij zrobić sobie przerw podczas przechodzenia przez wiele wiosek ze średniowiecznymi postaciami, takimi jak Canelli który pozostaje jednym z moich ulubionych.

3. Acqui Terme, urok małego uzdrowiska

Acqui Terme
Acqui Terme © Max / LesZed

Niedaleko przejedziesz przez prowincję Aleksandria. Następnie zatrzymaj się Acqui Terme, niewielka miejscowość uzdrowiskowa w północnych Włoszech, całkiem nieznana, ale mimo to bardzo urocza. Przespaceruj się do centrum miasta, a natkniesz się na bardzo oryginalną małą fontannę: naturalna woda tryska w temperaturze ponad 70°C (uwaga, pali się!).
→ Zarezerwuj a wycieczka z przewodnikiem po Acqui Terme.

W drodze do następnego etapu masz do wyboru kilka opcji, w zależności od twoich priorytetów: postój w jednej z ładnych wiosek wzdłuż krętej drogi lub jeśli wolisz naturę, polecam wędrówkę w sercu Park Przyrody Beigua : Val Gargassa.

4. Genua i jej okazałe pałace

Piazza Raffaele Ferrari w Genui
Piazza Raffaele Ferrari w Genui © Max / LesZed

Po tych pierwszych dość cichych etapach nasza podróż zabiera nas do: Genua. Pierwsze duże miasto na naszej trasie, można je zwiedzać w jeden dzień, ale nie trzeba się ciągnąć. Ze swoją autostradą, która przebiega przez centrum, miasto nie przyciąga na pierwszy rzut oka. Będziesz musiał zagłębić się w małe uliczki rozsiane po mieście, aby uchwycić cały jego urok: a tutaj wspaniałe pałace rywalizują ze sobą w przepychu! Nie przegap Via Garibaldi (jednej z najpiękniejszych ulic w północnych Włoszech, z 42 pałacami) lub Piazza Raffaele Ferrari z imponującą fontanną. Przerwa w jednej z wielu restauracji w mieście pozwoli skosztować kuchni genueńskiej w towarzystwie słynnego pesto i focaccii.

5. Cinque Terre, urok klifu

Cinque Terre
Cinque Terre © Tristan Mimet / Pixabay (CC)

To właśnie podążając za Morzem Śródziemnym, dotrzesz do znanego Cinque terre i jej urocze wioski położone na zboczu klifów. Nie musisz przedstawiać miejsca docelowego, ponieważ zdjęć w sieci jest mnóstwo…
Dwie małe wskazówki są takie same:
• Zaparkuj w Monterosso i wsiądź do pociągu do innych wiosek.
• Być może unikaj tego etapu w lipcu-sierpniu, który jest tutaj bardzo pracowity.
> Więcej informacji tutaj

6. Florencja, perła Toskanii

Most Złotników we Florencji
Le Ponte Vecchio de Florence © Max / LesZed

O Toskanii! Nawet jeśli ten region nie jest – ściśle mówiąc – częścią północnych Włoch, absolutnie zasługuje na mały objazd. Trzeba by mu nawet poświęcić całą dedykowaną podróż! Jeśli tylko przejeżdżasz, koniecznie musisz się zatrzymać Florencja, z pewnością jedno z najpiękniejszych włoskich miast, prawdziwy skansen. Nie próbuj parkować w centrum miasta, to niemożliwe: zaplanuj więc czas na dotarcie do centrum pieszo lub komunikacją miejską. Tam znajdziesz kilka miejsc, których w żadnym wypadku nie można przegapić: mityczny Ponte Vecchio, Duomo i Place della Signoria. Ale najlepiej jest dać upust spacerowi.

→ Zobacz dostępność dla bezpłatna wycieczka z przewodnikiem de Florencja (po angielsku)

Zawsze w toskańskia jeśli masz czas to naprawdę warto zajrzeć do 2 innych miast: Św. Gimignano i jego stare domy wieżowe, które dominują w mieście, oraz urocze? San Miniato który oferuje bardzo piękny widok na region.

7. Wenecja, klejnot Adriatyku

Wenecja się budzi
Venise s’éveille © Max / LesZed

Idź w górę w kierunku Morza Adriatyckiego, a dotrzesz do drugiego włoskiego klejnotu: znanego Wenecja. Podobnie jak we Florencji, będziesz musiał zaparkować na obrzeżach miasta (i zaplanować budżet, parkingi są fajne). Jeśli Twoja wizyta jest ograniczona do jednego dnia, będziesz zadowolony z podstawowych rzeczy (takich jak Plac Świętego Marka lub Most Westchnień), ale spodziewaj się spotkania wielu, wielu, wielu osób w zależności od pory roku. Więc ciesz siębezpłatna wycieczka z przewodnikiem do spokojnego zwiedzania miasta.

Jeśli masz czas, radzę zgubić się w drugorzędnych dzielnicach (wyspa Giudecca lub Dorsoduro), bardziej zaniedbanych przez masową turystykę: odwiedzisz wtedy prawdziwą Wenecję, bardziej lokalną Wenecję bez tłumu.

8. Werona i jezioro Garda

Werona
Werona © Max / LesZed

Jak Wenecja i tylko 1h30 stąd, Werona jest znany jako miasto zakochanych. Śladami Romea i Julii odkrywasz miasto na ludzką skalę i mniej turystyczne niż jego konkurent. Co więcej, odłożyłem już 12 wizyt i zajęć, których nie można przegapić. W okolicy, a żeby trochę w zieleni, Valpolicella i Park Przyrody Lessinia to również dwie dobre opcje, jeśli masz czas.

9. Bergamo i Kraina Jezior

Bergamo
Bergamo © Max / LesZed

Wracając na drogę prowadzącą na zachód, zatrzymaj się w Jezioro Garda : wiele ładnych wiosek leży wzdłuż jego wybrzeży i Daj mi znać jest dobrym przykładem. Zamiast odwiedzać Mediolan, radzę zatrzymać się na Bergamo (w Lombardii). Ze szczytu wzgórza górne miasto (wysokie miasto) skupia wspaniały przykład włoskiego średniowiecznego miasta otoczonego murami obronnymi. Urokliwe zaułki, ładne place i pełne szczegółów zabytki religijne uatrakcyjnią Twoją podróż po Bergamo.

Po powrocie z podróży nie wahaj się zrobić orzeźwiającej przerwy na stronie Jezioro Maggiore : te duże przestrzenie wodne w środku górskich krajobrazów tworzą piękne kontrasty. Ale we Włoszech jest wiele innych jezior do zobaczenia.

10. Turyn, miasto o bogatej przeszłości

Turyn
Turyn © Max / LesZed

Pętlę naszej podróży po północnych Włoszech kończymy o Turyna miasto z ciężką przeszłością : rzeczywiście była stolicą różnych królestw. A to pozostawiło wiele śladów z okazałymi pałacami stojącymi pośrodku czystej i prostoliniowej architektury. Wiele pasaży w Turynie nadaje mu również prawdziwą osobowość: detal, który docenisz w deszczowe dni (aby pozostać suchym) lub w słoneczne dni (aby pozostać w cieniu). Ładne miasto, w którym można spacerować w całkowitym spokoju, z dala od napływu turystów spotykanego w Wenecji czy Florencji.

Każdemu na własną wycieczkę po północnych Włoszech

Mam nadzieję, że ten pomysł na trasę Cię zainspirował: ponadto, jeśli masz okazję go przetestować, pamiętaj, aby zostawić mi mały komentarz na dole artykułu, aby przekazać nam swoją opinię. Oczywiście, Północne Włochy można zwiedzać na tysiąc i jeden sposobówi jest wiele etapów, które można dodać, ponieważ jest tak wiele pięknych rzeczy do zobaczenia lub odwiedzenia … Więc to od Ciebie zależy, czy ten plan podróży będzie swoim własnym, modulować go, zaaranżować go i odbyć podróż, wyjątkowa podróż, która Ci odpowiada.

Przybornik podróżnika
Przygotuj, porównaj i zarezerwuj swoją podróż, korzystając z naszego wyboru miejsc, które musisz zobaczyć:
🛏 Rezerwacja: znajdź swój hotel/zakwaterowanie na całym świecie
🔁 HomeExchange: platforma wymiany domów nr 1
✈️ Skyscanner: z pewnością najlepsza porównywarka lotów
⏱ LastMinute: najlepsze oferty na wyjazd w ostatniej chwili
🚗 RentalCars: wyszukaj i porównaj wynajem samochodów
🎟 GetYourGuide: zarezerwuj niezapomniane wycieczki i doświadczenia

Który cel podróży odpowiada Twoim pasjom?

sekretny zakątek raju we Włoszech