10 miejsc, w których można zobaczyć dzikie zwierzęta (lub prawie) we Francji

Obserwuj dzikie zwierzęta w pobliżu swojego domu, to możliwe! Dzika przyroda jest bogata w niektórych regionach Francji, jeśli wiesz, gdzie szukać.

Obserwowanie zwierząt wędrujących swobodnie w ich naturalnym środowisku jest czymś zupełnie innym niż obserwowanie ich podczas wizyty w zoo. Ich zachowania nie są uwarunkowane, działają spontanicznie i pozwalają bez sztuczności odkrywać ich codzienność. Francja oferuje możliwość obserwowania bogatej i różnorodnej fauny, tutaj i jak podziwiać niektóre z naszych lokalnych gatunków.

Zobacz foki w Baie de Somme

To właśnie w Baie de Somme można na wolności obserwować największą kolonię fok. Na własną rękę musisz iść na plażę Hourdel i przejść do bloku. Jednak najlepszym sposobem ich odnalezienia i wzbogacenia swojej wiedzy jest skorzystanie z usług przewodnika z pasją, który podzieli się swoją wiedzą na temat sposobu życia tych dzikich zwierząt na wolności. Osobiście Ci radzę Maksyma oczy zamknięte, możesz to zobaczyć w moim filmie poniżej.

Kontempluj żubra w Lozère

Żubr całkowicie zniknął z Francji od VIII wieku. Ale Polska zainicjowała duży program reintrodukcji gatunków zwierząt prawie sto lat temu, co pozwoliło zwiększyć populację żubrów do ponad 3000 w Europie (z czego połowa jest wolna). W Lozère rezerwat żubrów współpracuje w tej inicjatywie, pozwalając około pięćdziesięciu zwierzętom na półwolne wędrowanie po 200-hektarowym parku. Następny krok: przywrócenie żubrów do pełnej wolności w naszych francuskich lasach?

Żubr w półwolności w Lozère
Żubr w półwolności w Lozère

▶️ Przeczytaj także na moim osobistym blogu:
Lozère z rodziną w barwach jesieni

Świstaki i koziorożce w Pirenejach

Hautes-Pyrénées to ponad 45 000 hektarów dziewiczej przyrody. Jakie środowisko lepiej nadaje się do obserwacji zwierząt górskich w ich naturalnym środowisku? Koziorożce i świstaki są liczne, a podczas wędrówki po tych wspaniałych krajobrazach nie brakuje okazji do ich obserwacji.

Świstak zbyt słodki!
Świstak zbyt słodki!

Podwodna fauna na Korsyce

Załóż maski i fajki, aby oglądać ryby na Korsyce. Nie musisz jechać na drugi koniec świata na wyspę na Oceanie Indyjskim, Morze Śródziemne oferuje zapierający dech w piersiach spektakl. Grupery, mureny, żółwie morskie oraz wiele kolorowych ryb i zwierząt pływają w harmonii.

Zobacz dzikie konie i flamingi w Camargue

Ach Camargue, jej dzika przyroda i bagniste krajobrazy. Ale przede wszystkim ten kontakt z jego dzikimi (lub „pół”dzikimi) zwierzętami: końmi, bykami, flamingami i innymi ptakami… tak wiele elementów, które uzupełniają pocztówkę tego pięknego francuskiego terytorium, między lądem a morzem. miejsce, do którego można przyjść i obserwować te duże różowe ptaki śpiące na jednej nodze, to jest tutaj. Moja rada: wolę jechać tam poza sezonem letnim, wtedy w spokoju będziesz cieszyć się tymi dużymi przestrzeniami.

Półdziki koń w Camargue
Półdziki koń w Camargue
Flamingi w Camargue
Zobacz flamingi wędrujące za darmo (Camargue)

Fotografowanie bocianów w Alzacji

W Strasburgu, a także w innych częściach Alzacji, bocian jest prawdziwym emblematem. Jego ulubione miejsce to Parc de l’Orangerie. Spełnione są tu wszystkie warunki, aby zwierzę mogło spokojnie gniazdować. Podczas pobytu w Strasburgu patrz w górę, aby obserwować gniazda i loty bocianów. Moja rada: jedź tam pod koniec zimy. W połowie sezonu lęgowego bociany gdakają i oferują zwiedzającym radosne widowisko.

Półdzikie kucyki z Kraju Basków

W górach Kraju Basków małe dzikie kucyki, których początki sięgają czasów prehistorycznych, żyją na wpół wolno. Nazywane Pottock, występują głównie w masywach Ursuya, Baïgoura, Artzamendi i Rhune. Te zwierzęta są naprawdę ujmujące i niezbyt przerażające, zobaczysz, jak spokojnie pasą się.

Kucyk Pottock
Kucyk Pottock, wzruszające zwierzę © Flickr (CC) Gadjo_Niglo

Ptaki z Sept-Iles w Bretanii

Côte de Granit Rose w Bretanii jest atrakcją turystyczną samą w sobie. Ale rezerwat przyrody Sept-Iles, kilka kilometrów od brzegu, jest mniej znany. Warto jednak objechać! Gniazduje tam nie mniej niż 27 gatunków i ponad 20 000 par ptaków morskich: maskonury, mewy, głuptaki… Idealne miejsce do obserwacji tych dzikich zwierząt.

Obserwuj sępy w Gorges du Tarn

Czy wiesz, że sęp jest największym drapieżnikiem we Francji (a nawet w Europie)? Rozpiętość skrzydeł do 2,95 m dla niektórych okazów! W połowie drogi między Aveyron i Lozère przejedź przez wspaniałe Gorges du Tarn i Gorges de la Jonte, aby obserwować majestatyczne ptaki w ich naturalnym środowisku: to po prostu magiczne widzieć je tak, swobodnie unoszące się w powietrzu. Widać je z łatwością gołym okiem, ale żeby jeszcze bardziej docenić widowisko, pamiętaj o zabraniu lornetki. A jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę na temat tych zwierząt, spójrz na Dom Sępówzespół jest bardzo przyjazny i pełen pasji.

Delfiny na Riwierze Francuskiej

To marzenie wielu z nas: podziwiać delfiny w ich naturalnym środowisku! Jest to całkiem możliwe we Francji, u wybrzeży Lazurowego Wybrzeża. Podczas rejsu będzie można zobaczyć, jak pływają w pobliżu i spokojnie je obserwować.

Szanuj przyrodę i zwierzęta!

Obserwację dzikich i wolnych zwierząt należy prowadzić z największym szacunkiem dla ich naturalnego środowiska. Jest to główny warunek zachowania gatunku występującego na naszym terytorium. Nie wahaj się dzielić swoimi najlepszymi miejscami, aby docenić piękno natury. A jeśli chcesz zobaczyć rzadkie i dziwne zwierzęta na całym świecieoto kilka miejsc, które mogą Cię zaskoczyć.

Przybornik podróżnika
Przygotuj, porównaj i zarezerwuj swoją podróż, korzystając z naszego wyboru miejsc, które musisz zobaczyć:
🛏 Rezerwacja: znajdź swój hotel/zakwaterowanie na całym świecie
🔁 HomeExchange: platforma wymiany domów nr 1
✈️ Skyscanner: z pewnością najlepsza porównywarka lotów
⏱ LastMinute: najlepsze oferty na wyjazd w ostatniej chwili
🚗 RentalCars: wyszukaj i porównaj wynajem samochodów
🎟 GetYourGuide: zarezerwuj niezapomniane wycieczki i doświadczenia

nasz praktyczny mini-przewodnik przed podróżą

Odkryj krajobrazy Australii na 16 zdjęciach