10 miejsc, które trzeba zobaczyć w Apulii we Włoszech?

Kto nigdy nie był w Apulii, nie widział niczego we Włoszech… Oto nasz wybór rzeczy do zobaczenia lub zrobienia absolutnie!

Ten wspaniały wypad na dalekie południe Włoch, region wciąż niezbyt turystyczny, zachowuje autentyczność swojej populacji, dzikie piękno krajobrazów i dobre jedzenie tak charakterystyczne dla Włoch. Aby poprowadzić Twój pobyt we włoskim bucie, oto 10 niezbędnych wizyt w Apulii!

Odkryj trulli z Alberobello

Trullo ze stożkowym szarym kamiennym dachem jest niewątpliwie najbardziej charakterystyczną architekturą regionu Apulia. Jeśli tradycyjnie znajduje się na wsi, jako prowizoryczne schronienie dla chłopów i pasterzy, to właśnie w małym miasteczku Alberobello znajdziesz największe skupisko tych domów. Nadają niezaprzeczalnego uroku uliczkom zabytkowego centrum. Dlatego jest to jedno z najlepszych miejsc do zrobienia w Apulii!

💡 Aby odkryć tajemnice historii tego wyjątkowego miejsca, udać się na wizytę w towarzystwie lokalnego anglojęzycznego przewodnika.

Trulli z Alberobello
Trulli z Alberobello © NickMo

Wędruj ulicami Ostuni, białego miasta

Widoczna z daleka z drogi sylwetka Ostuni wyraźnie wyróżnia się w krajobrazie dzięki kolorowi ścian domów: łatwo zrozumiesz, dlaczego nazywa się je Białym Miastem! Jeśli jest jedna rzecz do zrobienia w Apulii, to: spacerować stromymi uliczkami starego miasta i zjeść lody na głównym placu.

Odwiedź Ostuni z lokalnym anglojęzycznym przewodnikiem.

Ostuni w Apulii
Vue sur Ostuni © Vladimir Sazonov

Dobre jedzenie w Lecce, Florencji Południa

Lecce to największe miasto w Salento, nazywane Florencją Południa ze względu na swoją barokową architekturę. Będziesz cieszyć się spacerami uliczkami ufortyfikowanego historycznego centrum, którego wyrafinowany i ciepły charakter podkreśla lokalny beżowy kamień i którego ściany kryją liczne ślady. Plac Sant’Oronzo i jego rzymski teatr lub bazylika Santa Croce są szczególnie imponujące! Dla miłośników dobrego jedzenia znajdziecie w Lecce bardzo dobre miejsca do jedzenia, we wszystkich cenach. Miasto do swobodnego zwiedzania lub z przewodnikiem.

rzymski amfiteatr w Lecce
Amfiteatr rzymski w Lecce © Samuele Gallini

Zobacz klify Polignano a Mare

Nie można pominąć tego zabytkowego miasta, które ma ponad 2000 lat i charakterystycznej plaży Lama Monachile. Jest zawieszony przez dwa wapienne klify i graniczy z czystą wodą z turkusowymi refleksami. Białe domy starego miasta rozciągają się na skrajną krawędź spadu, co nadaje temu miejscu wyjątkowy urok! Nie przegap pięknego widoku z pomnika Domenico Madugno.

💡 Podziwiaj piękny i zapierający dech w piersiach krajobraz Polignano a Mare Na pokładzie łodzi w pełni wyposażone (w zestawie aperitif).

Polignano a Mare do zrobienia w Apulii
Polignano a Mare © enricopiscopo

Lunch nad morzem w Otranto

Otranto to bardzo przyjemne nadmorskie miasteczko, z dużą plażą i czystą wodą, która zachęca do kąpieli. Znajdziesz tam dobre miejsca na lunch. To idealne miejsce na jednodniowa wycieczka lub popołudnie. Wizyta stare miasto otoczone murami? jest nie do pominięcia, zwłaszcza katedra i jej ogromny fresk mozaikowy pokrywający całą podłogę.

Otranto w Apulii
Otrante © arcanto

Podziwiaj mauretański dom Santo Ceasarea Terme

Wzdłuż drogi w południowym Salento znajduje się uzdrowisko Santo Ceasare Terme. Dom z widokiem na morze o mauretańskiej architekturze, Willa Sticchi, z pewnością Cię zaintryguje. Można do niego podejść spacerując po promenadzie biegnącej wzdłuż wybrzeża. Jeśli sezon na to pozwoli, również będziesz się cieszyć cztery morskie jaskinie na stroniewypełniony ciepłą wodą morską (ponad 30 stopni)!

Willa Sticchi
Willa Sticchi © Luca Lorenzelli

Wznieś się w przestworza w Specchia

Aby uzyskać wzrost, docenisz spacer wąskimi uliczkami historycznego centrum Specchia, jeden z najwyższych punktów w regionie. To średniowieczne miasto otoczone stuletnimi drzewami oliwnymi jest jedną z „najpiękniejszych wiosek we Włoszech”, obowiązkową w Apulii. Pomiędzy wieżami, uroczymi domami i dworami, czas wydaje się zawieszony. Nie przegap zamku Risolo i przylegającego do niego klasztoru w samym sercu miasta!

Pałac Risolo w Specchia
Pałac Risolo w Specchii © Mi.Ti.

Kąpiel w Gallipoli

Urocze miasteczko Gallipoli to obowiązkowy punkt na liście miejsc do zrobienia w Apulii. Historyczne centrum, ufortyfikowane, znajduje się na wyspie połączonej z resztą miasta kamiennym mostem. Zamyka bogate dziedzictwo budynków i kościołów z XVII i XVIII wieku, w szczególności kościół św. Agaty w stylu barokowym. Gallipoli słynie również z plaż. Niezbędne jest zwiedzanie murów, przerywane przerwą na kawę lub lunchem nad morzem!

Gallipoli
Gallipoli © Diego Fiore

Spaceruj wzdłuż wybrzeża Santa Caterina

Santa Caterina jest bardzo łatwo dostępna z Gallipoli. W tym dzikim miejscu natura odzyskuje swoje prawa. A na klifie wznosi się wieża strażnicza Torre dell’Alto z XVI wieku. Stamtąd widok na wybrzeże Salento jest wspaniały!

Wieża Santa Maria dell'Alto
Wieża Santa Maria dell’Alto © Diego Ioppolo

Napij się kawy w Nardo

Zakochaj się w barokowym centrum Nardo! Architektura białych budynków, czasami wzbogacona detalami w kolorze ochry (gzymsy, wjazdy do wagonów itp.) sprawia, że ​​jest to miejsce niezwykłe. Miło jest spacerować po jego alejkach, ale także posiedzieć na tarasie na głównym placu na przekąskę lub kawę.

Nardo w Apulii
Nardo © majonez

Przydatna informacja

Oto kilka informacji, które pomogą Ci przygotować się do pobytu:

  • Jak się tam dostać i poruszać: Najszybszym sposobem dotarcia do Apulii jest samolot. W okolicy znajdują się dwa lotniska: Bari i Brindisi. A później wypożyczalnia samochodów jest polecany.
  • Lub spać : Pod względem noclegowym łatwo znaleźć noclegi w typowych domach w regionie, w rezerwacji a nawet Airbnb w bardzo rozsądnych cenach. Szczególnie polecamy pobyt w Ostuni i Lecce w celu zwiedzania Salento.
  • Jaki jest najlepszy czas: Jeśli chodzi o pytanie, kiedy jechać, dobrą wiadomością jest to, że Apulia jest pysznym miejscem przez cały rok! Jeśli pływanie Cię pociąga, wolę wizytę w okresie od maja do października.

Jak zapewne zrozumiesz, jeśli jest jedno miejsce, które jest nadal bardzo autentyczne, niedrogie i które trzeba zobaczyć we Włoszech, na niezapomniany pobyt, to jest to Apulia!

Przybornik podróżnika
Przygotuj, porównaj i zarezerwuj swoją podróż, korzystając z naszego wyboru miejsc, które musisz zobaczyć:
🛏 Rezerwacja: znajdź swój hotel/zakwaterowanie na całym świecie
🔁 HomeExchange: platforma wymiany domów nr 1
✈️ Skyscanner: z pewnością najlepsza porównywarka lotów
⏱ LastMinute: najlepsze oferty na wyjazd w ostatniej chwili
🚗 RentalCars: wyszukaj i porównaj wynajem samochodów
🎟 GetYourGuide: zarezerwuj niezapomniane wycieczki i doświadczenia

Ten szklany but to właściwie… kościół!

Najdłuższy szklany most na świecie znajduje się w Chinach