10 kolorowych zdjęć, aby odkryć Cinque Terre

Chcesz włoskiej autentyczności? A jeśli pojedziesz odkryć Cinque Terre. 5 wiosek Riomaggiore, Corniglia, Manarola, Vernazza, Monterosso z widokiem na Morze Śródziemne w zapierających dech w piersiach krajobrazach. Dowód na 10 zdjęciach.

W pobliżu Genui pięć zachowanych wiosek wychodzi na Morze Śródziemne

Cinque Terre, czysta i twarda autentyczność na włoskim wybrzeżu

Cinque Terre, czyli pięć krain w dosłownym tłumaczeniu. W tym zakątku Ligurii, w północno-zachodnich Włoszech (dokładnie między Genuą a Pizą, niedaleko La Spezii), czas wydaje się zatrzymał na wieki. Przez wieki następowały po sobie pokolenia, tworząc pięć wiosek o wielopiętrowej architekturze nad Morzem Śródziemnym. Domy zbudowane z kamienia są podtrzymywane przez 7000 kilometrów liniowych surowych murów, ukształtowanych przez naturę. Stroma ekspozycja, dzięki której udało się zachować Cinque Terre, a tym samym uniknąć masowej ekspansji siedlisk. Winnice obecne na tym ziemskim raju podkreślają to poczucie wyjątkowego krajobrazu.

8 kilometrów zachowanych przez Unesco

Pomiędzy pięknem klifów i dziewiczymi krętymi ścieżkami prowadzącymi do idyllicznych plaż, Unesco wpisało Cinque Terre na Listę Światowego Dziedzictwa w 1997 roku. Apelacja łącząca Park Narodowy i Morski Obszar Chroniony, tworząc wioski Riomaggiore, Corniglia, Manarola, Vernazza Monterosso jedno z najmniej zanieczyszczonych miejsc na Morzu Śródziemnym. W maleńkich strumieniach będziesz miał na to dowód, odkrywając krystalicznie czystą wodę.

Pięć wiosek, pięć dusz

Pierwsza wioska w pobliżu Genui, Monterosso al Mare, słynie z długiej plaży, a Corniglia jako jedyna nie ma dostępu do morza, ponieważ rozciąga się na wzgórzu otoczonym winnicami. Sielankowy cud, który różni się od Vernazzy, chroniony przed atakami morskimi przez skalisty cypel. Manarola i Riomaggiore, położone na skale, oferują domy z widokiem na Morze Śródziemne. Prawdziwe pocztówki, zarówno malownicze, jak i dzikie, i tak wiele dobrych powodów, aby wybrać się na wycieczkę do Włoch.

Cinque Terre, Corniglia

Wioska Cinque Terre

Cinque Terre, Manarola

Cinque Terre, Monterosso al Mare

Cinque Terre, Riomaggiore

Cinque Terre, Vernazza

Cinque Terre, Vernazza

Cinque Terre, Vernazza

Cinque Terre, Vernazza

© iStock

Przybornik podróżnika
Przygotuj, porównaj i zarezerwuj swoją podróż, korzystając z naszego wyboru miejsc, które musisz zobaczyć:
🛏 Rezerwacja: znajdź swój hotel/zakwaterowanie na całym świecie
🔁 HomeExchange: platforma wymiany domów nr 1
✈️ Skyscanner: z pewnością najlepsza porównywarka lotów
⏱ LastMinute: najlepsze oferty na wyjazd w ostatniej chwili
🚗 RentalCars: wyszukaj i porównaj wynajem samochodów
🎟 GetYourGuide: zarezerwuj niezapomniane wycieczki i doświadczenia

co zwiedzać, co robić? 12 rzeczy, których nie można przegapić

Na drogach Włoch